Vodíková bomba v rukou KLDR? Propaganda a krátkodobý povyk, míní expert

  • 27
Středeční zpráva, že KLDR otestovala vodíkovou bombu, znovu zvýšila napětí na korejském poloostrově. Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra to však je jen krátkodobý povyk. „KLDR používá svůj jaderný arzenál jako prostředek propagandy. Pokud do něj přibude vodíková bomba, tak dlouhodobě nic nezmění,“ tvrdí.

Jižní Korea zpochybňuje, že šlo skutečně o vodíkovou bombu. Mohla to být podle vás termonukleární zbraň, nebo je to jen akt propagandy?
Severní Korea už několikrát překvapila úrovní svých jaderných nebo raketových zbraní. Vyrobení vodíkové nebo termonukleární bomby je však velice náročný úkol, ještě náročnější než vytvoření klasické jaderné zbraně. Že by vyrobili vodíkovou bombu, však úplně vyloučit nejde.

Lukáš Visingr

Vojenský odborník a publicista. Zaměřuje se především na témata vojenství a zbraňových systémů. Vystudoval Bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě, kde i jeden čas přednášel.

Jak se liší vodíková bomba od klasické jaderné zbraně?
Základní rozdíl je v tom, že klasická jaderná zbraň pracuje se štěpením radioaktivních kovů jako je uran nebo plutonium, zatímco termonukleární neboli vodíková bomba pracuje obráceně. Tam se jedná o slučování jader lehkých prvků, především izotopů vodíku.

Soul ohlásil, že jde jen o bombu s příměsí vodíku a že nezaznamenali žádnou radiaci (více čtěte zde). Mohou podle toho určit, zda šlo o vodíkovou bombu, nebo jiný druh zbraně?
Na základě analýz se to zjistit dá, ale ta přesnost je omezená. Zatím, pokud tedy nebyla zachycena žádná radiace, tak to nemusí o ničem vypovídat, protože i u některých těch minulých severokorejských testů ta radiace byla zachycená až o několik dní později. Pokud ovšem zachycena bude, tak budou odborníci schopni na jejím základě určit, jaký typ jaderné zbraně to byl.

Testovala se vodíková bomba už v minulosti?
Samozřejmě. Tyhle zbraně vyrobily hlavní jaderné mocnosti, tedy USA, Rusko a další. Předpokládá se, že je vlastní i Izrael a možná Indové a Pákistánci.

Jaký je ničivý potenciál takové zbraně?
Záleží na ekvivalentu a konfiguraci. Obecně platí, že termonukleární zbraň může být až desetinásobně ničivější než stejně velké klasické štěpné jaderné zbraně.

Má nějaký význam, že KLDR zbraň otestovala zrovna teď?
My do toho severokorejského režimu moc dobře nevidíme. Může to být propagandistický akt, který má ukázat sílu režimu. Nesmíme však zapomínat, že současný vládce Kim Čong-un nemá tak silnou pozici jako jeho otec a i když se očekávalo, že by mohl být liberálem, tak se snaží vystupovat ještě tvrději. To může být ukázkou mocenského boje v Severní Koreji, kdy se Kim Čong-un snaží ukázat, že on je tím tvrdým vládcem, který dokáže vzdorovat celému světu.

Jaká má být podle vás reakce světových mocností?
Se severokorejským režimem se nedá rozumným způsobem zacházet. Jakékoliv vyjednávání berou jako známku slabosti a začnou stupňovat požadavky. Pokud se jim něco nelíbí, tak dohodu poruší nebo vypoví a doprovodí propagandistickým zbraňovým testem. Tady jednoduchá cesta, jak to vyřešit, neexistuje, a nikdo ani o to vyřešení vlastně neusiluje.

Můžete to vysvětlit?
Pokud by se severokorejský režim ze dne na den zhroutil, tak tím, kdo to nejvíce odnese, bude Jižní Korea. Bude se muset postarat o obnovu a údržbu té země, což by představovalo naprosto nepředstavitelné ekonomické náklady.

Čekal byste, že Jižní Korea bude v odpovědi na zbraňový test také manifestovat svou sílu?
To nelze vyloučit. Jihokorejci by mohli předvést nějaký svůj nový zbraňový systém.

Má současná akce v dlouhodobém časovém horizontu zásadní dopad?
Pravděpodobně ne. KLDR používá svůj jaderný arzenál dlouhodobě jako prostředek propagandy, vyhrožování a vydírání. Pokud do něj přibude vodíková bomba, tak to možná bude krátkodobě znamenat vzrušení a povyk, ale dlouhodobě to nic nezmění.

Co by tento pohled změnilo?
Například potvrzení, že Severní Korea vlastní mezikontinentální balistické rakety, kterými by mohla napadnout kontinentální území USA. To by znamenalo opravdu zásadní přelom.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video