Boeing WC-135 Constant Phoenix

Boeing WC-135 Constant Phoenix | foto: U.S. Army

USA poslaly ke KLDR průzkumné letouny, pátrají po stopách Kimovy bomby

  • 92
Spojené státy ve čtvrtek vyslaly z americké letecké základny na japonském ostrově Okinawa nejméně tři průzkumné letouny. Jeden z nich analyzuje složení ovzduší a pátrá po známkách radiace. Stalo se tak den poté, co Severní Korea provedla svou čtvrtou jadernou zkoušku.

Přesný úkol letadel, která odstartovala ze základny Kadena, není známý. Podle agentury AP by však mohla být součástí snahy Spojených států a dalších zemí určit, jaký druh nukleárního zařízení KLDR ve středu testovala. Pchjongjang tvrdí, že se jednalo o vodíkovou bombu, odborníci jsou ale skeptičtí.

Je to jen propaganda a krátkodobý povyk, míní o akci KLDR expert

Jeden z vyslaných letounů RC-135S sbírá optická a elektronická data a využívá se pro ověřování dodržování zbrojních dohod a k vývoji americké strategické a raketové obrany, napsala agentura AP. Mezi letouny by měl také stroj Boeing WC-135 Constant Phoenix, který se specializuje na analýzu složení ovzduší a bude pátrat po známkách radiace, píše server The Aviationist.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ve středu novinářům řekl, že „Spojené státy budou shromažďovat další důkazy“ a budou úzce spolupracovat s dalšími zeměmi v regionu, aby se dozvěděly o severokorejském testu více.

Kritika světových mocností

Oznámení Severní Koreje, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu, vyvolává reakce světových mocností už od středy. Test odsoudily sousední státy i západní mocnosti. Prezident Spojených států Barack Obama se dohodl s představiteli Jižní Koreje a Japonska, že je třeba na akci KLDR společně odpovědět.

Obama mluvil zvlášť s prezidentkou Jižní Koreje Pak Kun-hje a s japonským premiérem Šinzó Abem. „Dohodli se na spolupráci a silné mezinárodní odpovědi na poslední bezohledné chování KLDR,“cituje zprávu Bílého domu zpravodajský server BBC.

„Shodli jsme se, že provokace Severní Koreje je nepřijatelná. Budeme situaci řešit důrazně a ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN,“ řekl Abe reportérům.

Rada bezpečnosti svolala ve středu mimořádnou schůzi. Testování bomby označila za „jasnou hrozbu světovému míru a bezpečnosti.“ Shodla se také na nutnosti zavést nové sankce proti KLDR. Podrobnosti však zatím nezveřejnila.

Jižní Korea začala s USA jednat o rozmístění amerických strategických prostředků na Korejském poloostrově. Jihokorejská armáda neupřesnila, jaký typ amerických strategických prostředků by měl být na Korejském poloostrově nasazen. Když KLDR provedla v roce 2013 svou předchozí jadernou zkoušku, vyslal Washington nad Korejský poloostrov dvojici „neviditelných“ bombardérů B-2 Spirit, které jsou schopné nést nukleární zbraně.

Stroje tehdy odstartovaly přímo z USA a cvičný přelet nad jižní částí poloostrova měl demonstrovat, že jsou schopny čelit severokorejským hrozbám i přes oceán. Severní Korea pak v reakci Spojeným státům pohrozila jaderným útokem. Podle expertů je nepravděpodobné, že by Američané znovu na Korejský poloostrov přesunuli jaderné rakety, které z Jižní Koreje stáhli v roce 1991.

Jižní Korea, která je se svým severním sousedem od konfliktu z let 1950-53 stále technicky ve válečném stavu, neuvažuje, že by si pořídila vlastní atomové zbraně, ačkoli někteří představitelé vládnoucí strany k tomu vyzývají.

Soul zapíná tlampače

Jižní Korea v pátek obnoví propagandistické vysílání z tlampačů na hranici se Severní Koreou. Severokorejský jaderný test je „vážným porušením“ srpnové dohody, které dosáhli představitelé obou Korejí ke snížení napětí a zlepšení vztahů, uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.

Napětí mezi oběma Korejemi se vystupňovalo loni v létě, když dva jihokorejské vojáky v demilitarizovaném pásmu zmrzačila mina. Jižní Korea pak obvinila Severní Koreu, že minu v pásmu nastražila. Jižní Korea po tomto incidentu začala poprvé od roku 2004 opět vysílat z tlampačů propagandu namířenou proti KLDR. V srpnu severokorejská armáda vypálila na tlampač raketu a Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Přidali jen trochu vodíku. Odborníci i Soul zpochybňují test bomby v KLDR

Představitelé Severní a Jižní Koreje 24. srpna dospěli k dohodě o utlumení krize. Soul slíbil, že přestane z amplionů vysílat hesla proti KLDR, Pchjongjang na oplátku slíbil, že stáhne své vojáky dál od hranice.

Soul také ve čtvrtek omezil svým občanům vjezd do severokorejské průmyslové zóny Kesong, která je společným hospodářským projektem obou korejských států. Dovnitř však mají nyní přístup jen podnikatelé, kteří se bezprostředně podílejí na chodu tamních průmyslových podniků, uvedla jihokorejská vláda. Kdy bude omezení zrušeno, neupřesnila.

V průmyslovém parku Kesong funguje přes 120 jihokorejských malých a středních podniků, které využívají lacinou severokorejskou pracovní sílu. Zaměstnání tu našlo kolem 54 tisíc Severokorejců.

Stále však ještě není jasné, jestli k testu vodíkové bomby skutečně došlo. Jižní Korea nezaznamenala žádnou radiaci a podle některých expertů by zemětřesení vyvolané takovým výbuchem bylo podstatně větší. Bezpečnostní expert Lukáš Visingr také uvedl, že taková technologie vyrobená v KLDR by byla skutečným překvapením, protože totalitní země na takové úrovni doposud nebyla.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue