Test protiraketového systému USA skončil fiaskem

Nezdarem skončila třetí zkouška amerického protiraketového systému, kterou uskutečnil Pentagon v sobotu nad ránem středoevropského času. Jak oznámilo americké ministerstvo obrany, střela, která měla nad Tichým oceánem zachytit maketu jaderné hlavice, cíl minula. Ronald Kadish z amerického ministerstva obrany na tiskové konferenci upřesnil, že střela, která měla cíl zasáhnout, se k němu ani nedostala, protože selhalo oddělení jejího prvního stupně od zařízení, které mělo hlavici zničit.

Kadish uvedl, že ministerstvo je nezdarem zklamáno. Podle jeho dalšího vysvětlení selhal vnitřní systém střely, který včas nedal příkaz k oddělení obou částí. Co bylo příčinou selhání, zatím není známo, dodal Kadish.

Během zkoušky měla střela vypuštěná ze země zachytit a zničit jadernou hlavici, kterou dopravila několik set kilometrů nad zemský povrch raketa Minuteman II.

Raketa Minuteman II byla vypuštěna v 05:18 minut pražského času poblíž Vandenbergovy vojenské letecké základny v Kalifornii směrem nad Tichý oceán.

Maketa jaderné hlavice se oddělila od rakety několik minut po startu. Poté ji zaznamenali americké špionážní družice, které předali její polohu pozemním centrům.

Klíčem celé zkoušky bylo vypuštění střely, která měla hlavici zachytit a nárazem zničit. Střela byla vypuštěna z tichomořského atolu Kwajalein.

K nárazu mělo dojít podle amerického ministerstva obrany asi 230 kilometrů nad zemským povrchem.

Dosavadní dva pokusy neukázaly jednoznačné výsledky. Zkouška loni v říjnu neuspěla, letos v lednu se střele jadernou hlavici podařilo rozbít.

Výsledek nynější zkoušky má určit, do jaké míry je realizovatelný omezený národní program protiraketové obrany, známý pod zkratkou NMD.

Spojené státy ho chtějí instalovat jako obranu proti raketovým útokům některých nekontrolovatelných států, jakými jsou Irák, Írán nebo Severní Korea.

Plány na vybudování NDM však vyvolaly ostrý nesouhlas Ruska a Číny, které se obávají, že protiraketová obrana pošle do starého železa jejich jaderné arzenály a neutralizuje tak mocenský statut obou států.

Evropští spojenci USA jsou zase znepokojeni možností nových závodů v jaderném zbrojení, které bude patrně odpovědí Ruska a Čína na NDM.

O vybudování NDM má rozhodnout prezident Bill Clinton na základě nynější zkoušky, podle pozorovatelů však povolí jen budování radarových složek NDM a definitivní rozhodnutí ponechá až na svém nástupci, který vzejde z letošních voleb a funkce se ujme příští rok v lednu.

Raketa Minuteman II s maketou jaderné hlavice 5 sekund po startu z Vandengergovy letecké základny prolétá nad Sim Valley; jedná se o test protiraktového systému NMD

Raketa Minuteman II s maketou jaderné hlavice stoupá k obloze z Vandenbergovy letecké základny, v pozadí světla Simi Valley (Kalifornie); jde o test protiraketového systému NMD