Pentagonu nevyšla plánovaná zkouška protiraketového štítu kvůli počasí

Pentagonu nevyšla plánovaná zkouška protiraketového štítu kvůli počasí | foto: Profimedia.cz

Test protiraketového deštníku Pentagonu nevyšel

  • 228
Americké armádě se nepodařilo provést plánovaný test protiraketového deštníku. Raketa, která měla simulovat terč, zamířila špatným směrem a skončila v Pacifiku. Zkouška je podle expertů klíčová pro vytvoření protiraketového štítu, jehož části chtějí USA umístit v Polsku a Česku.
Protiraketový radar

Scénář Pentagonu počítal s vysláním "útočné" rakety z aljašského ostrova Kodiak. Zneškodnit ji měla střela, kterou chtěli technici odpálit z Kalifornie. Ta se od země nakonec vůbec neodlepila.

"Střela, jež ji měla zneškodnit, nebyla vystřelena, protože cíl nedosáhl potřebné výšky a vzdálenosti," řekl mluvčí americké Agentury pro raketovou obranu Richard Lehner.

Důvody selhání staré mezikontinentální balistické střely, která měla posloužit jako cíl, zatím úplně jasné nejsou.

"Střela nedosáhla dostatečné výšky, aby byla vyhodnocena jako hrozba, a proto obranný raketový systém nezasáhl," uvedl v prohlášení, které cituje agentura AP, ředitel agentury Henry Obering.

Podle něj by se měl test zopakovat znovu během léta. Použít chce přitom raketu, která měla být terčem při následujícím podzimním pokusu.

Podobné selhání se stalo poprvé. Generál Obering věří, že rizika spojená s používáním starých balistických střel odstraní modernizace raket používaných coby cíle.

Kritici: jak rozlišit návnadu a opravdovou raketu?
Právě na Aljašce a v Kalifornii jsou už rozmístěny střely, jejichž úkolem je zneškodnit cíl ve střední části letu vysoko nad zemí.

Washington teď hodlá k velké nelibosti Ruska vybudovat další základnu ve střední Evropě - v Česku by měl stát radar a v Polsku desítka antistřel.

Někteří vědci však upozorňují, že tato technologie má své limity a problémy. Například fyzik Frederick Lamb z Illinoiské univerzity podle listu USA Today soudí, že kromě potíží s naváděním bude téměř nemožné, aby antistřela rozlišila návnadu od opravdové rakety.

Odlišení těžkých válečných hlavic od lehkých návnad by bylo možné v atmosféře. Test se však uskuteční ve výšce zhruba 100 mil (161 kilometrů).

Experti argumenty nešetří. Podle nich lze i obyčejný lehký balon sestrojit tak, že bude vypadat přesně jako reálná střela ve výškách nad 62 mil (100 kilometrů).

Představitelé americké Agentury pro raketovou obranu ale tyto námitky odmítají. "Kritici zapomínají, že máme řadu senzorů, které jsou extrémně výkonné v odlišování protiopatření a návnad od smrtících válečných hlavic," uvedl mluvčí agentury Richard Lehner.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video