Jindřich Sznapka zůstává starostou Českého Těšína jen do čtvrtka.

Jindřich Sznapka zůstává starostou Českého Těšína jen do čtvrtka. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Těšínský starosta se kvůli úplatku vzdal křesla

  • 11
Jindřich Sznapka ve čtvrtek po sedmi letech skončí ve funkci starosty Českého Těšína. Přijal rozhodnutí soudu ve zkráceném řízení a zaplatí peněžitý trest 160 tisíc korun za úplatkářství. Pět let také nesmí vykonávat veřejné funkce.

"Podal jsem už svou rezignaci na podatelně. V pátek odstoupím i jako zastupitel," informoval starosta Sznapka. "S politikou končím. Už mne ty tahanice nebaví," prohlásil bývalý úspěšný politik ČSSD.

Tento krok následoval po rozhodnutí, že přijme trest za úplatkářství, ke kterému ho ve zkráceném řízení odsoudil karvinský soudce. Kromě pokuty sto šedesát tisíc korun totiž nesmí pět let působit v městském zastupitelstvu,tedy ani zastávat funkce v samosprávě.

Soudce rozhodl, že starosta dal úplatek sto tisíc svým oponentkám z občanského sdružení Těšínské zrcadlo Janině Putniorzové a Ewě Santariusové, které chtěly referendem zablokovat rozprodávání městských domů.

Ženy kritizovaly podmínky privatizace a to, že si lukrativní domy s obchody a restauracemi levně přiklepli i zastupitelé a jejich příbuzní včetně starostovy rodiny. Aby dokázaly, že na radnici vládne korupce, začaly za asistence policie nahrávat své schůzky se starostou, které skončily předáním peněz. - více zde

Starosta se nechtěl veřejně soudit kvůli rodině
Sznapka se rozhodl dál se nesoudit, i když mu ještě neuplynula lhůta na rozmyšlenou, ve které může podat proti trestnímu příkazu takzvaný odpor. Ten ve zkráceném řízení nahrazuje odvolání.

Vzhledem k tomu, že i státní zástupce se vyjádřil, že odpor nepodá, záleželo na Sznapkovi, zda chce podstoupit velký proces i s výslechy svědků a zájmem veřejnosti.

"Klient mi dal pokyn, abych odpor nepodával, neboť celá záležitost se osobně dotýká jeho i celé rodiny," uvedl jeho advokát Petr Grobelný. "Já osobně jsem ale přesvědčen, že se trestného činu nedopustil," zdůraznil.

"Předal sto tisíc korun na volební kampaň dámám, se kterými předtím u právníka uzavřel koaliční smlouvu. Jaký je to úplatek?" ptal se. "Z mého pohledu šlo o cílenou provokaci a snahu starostu zlikvidovat," prohlásil.

Sám Sznapka také tvrdí, že to nebyl úplatek, ale sponzorský příspěvek na volební kampaň pro Těšínské zrcadlo. Peníze dal ve výtahu bez jakéhokoliv potvrzení.

Uspěly u soudu, ale nejsou spokojené
"Nemůžeme být spokojené, neboť nám nešlo o to udělat starostovi ostudu. On na radnici nebyl sám. Doufaly jsme, že dokážeme, že korumpovat se nevyplácí," uvedla Janina Putniorzová.

Putniorzová z Těšínského zrcadla je přesvědčena, že Sznapka se dopustil kromě úplatkářství i zneužití pravomoci veřejného činitele a maření přípravy referenda.

Loni na podzim podle ní podplatil člena přípravného výboru pro referendu Romana Bekuse, který v rozhodující chvíli odevzdání petičních archů s dostatečným počtem podpisů zmizel a nepodepsal připravený návrh. Sznapka ho pak neuznal.

Zmocněnkyně pro referendum Ewa Santariusová se obrátila na soud.

Sznapka jí pak kontaktoval a ptal se, co může udělat pro to, aby referendum proti privatizaci domů nebylo. Putniorzová uvedla, že když jim po několika schůzkách začal nabízet "bolestné" a sliboval posty místostarostek, obrátily se na policii.

Soudce před několika dny mimo jiné rozhodl, že tyto peníze propadají státu. Putniorzová odmítá, že by uzavřely skutečnou koaliční smlouvu.

"Copak koaliční smlouvy se uzavírají rok před volbami?" řekla. Uvedla, že nikdy neměly v úmyslu se Sznapkou spolupracovat, chtěly jen ukázat, co se na radnici děje.

"Řekl nám doslova, jestli chceme stříkačku do voleb sto tisíc. Ptaly jsme se, kde má záruku, že peníze opravdu použijeme na volby. Řekl, ať si s nimi děláme, co chceme," popisovala.

Těšínské zrcadlo se teď chystá zveřejnit o způsobu vládnutí v Českém Těšíně další informace.

Šéfové ČSSD se Sznapky zastávali, dokud Těšínské zrcadlo nezveřejnilo pasáže z nahraných rozhovorů, kdy nazývá občany hňupy a popisuje kupeckou politiku na radnici.

Když ho vedení ČSSD začalo kritizovat, ze strany vystoupil. Jeho spolupracovníci z radnice ale dál stáli za ním, až šéfové ČSSD nakonec v Českém Těšíně tamní organizaci rozpustili. - více zde

Při privatizaci získali lukrativní nebytové prostory mimo jiné dva Sznapkovi bratři a jeho matka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video