Teroristy už hledá i Česko

  • 2
České tajné služby a protiteroristické útvary prověřují stopy, které by mohly vést až k teroristům odpovědným za útok na mrakodrapy v New Yorku. Pod přísnou kontrolou se v posledních hodinách ocitli lidé, které česká policie podezřívá z vazeb na teroristické nebo extremistické organizace. Právě tito jedinci by mohli být potenciálně nebezpeční, pokud by se nelegální organizace rozhodly odpovědět na plánovaný vojenský útok Spojených států.

Zpravodajské agentury a bezpečnostní složky se pokoušejí aktualizovat seznam takzvaných "spících" osob. "Jde o lidi, o nichž máme informace, že by mohli být použiti pro případné teroristické akce. Ti musí být pod dohledem doslova čtyřiadvacet hodin denně," vysvětlil jeden z expertů kontrarozvědky. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse zatím protiteroristické tažení nenaznačuje, že by Česku hrozilo přímé nebezpečí.

První dílčí výsledky českého "pátrání" už podle ministra dostali Američané: týkaly se seznamu cizinců, kteří v uplynulých patnácti letech absolvovali v Česku letecký výcvik. Zejména v 80. letech bylo totiž komunistické Československo považováno za jednu ze zemí, která poskytuje zázemí levicovým teroristickým organizacím.

Vedle toho dávají zpravodajské služby dohromady materiály o přistěhovalcích z rizikových zemí (podle údajů ministerstva vnitra pochází nejvíc nelegálních imigrantů v Česku z Afghánistánu). Podle Grosse se stát zatím vyhýbá prověrkám firem, za nimiž stojí arabský kapitál.

Zázemí a vazby zahraničních i českých firem, které v Česku působí, sledují speciální policejní útvary dlouhodobě. "Nemáme informaci o žádném subjektu, který by u nás přímo obchodoval s teroristy," prohlásil Gross. "Viditelná" bezpečnostní opatření - policejní hlídky u klíčových objektů a preventivní kontroly - se v této chvíli zpřísňovat nebudou.

Stálý zákaz létaní platí pro ultralehká letadla, v pohotovosti dál zůstávají některé armádní jednotky (vedle brigády rychlého nasazení a jednotky protivzdušné obrany je to například i protichemická rota). Zvýšenou pohotovost má už i policie na hranicích, která už několik dní zaznamenává všechny osoby, které přecházejí hranice.

Tyto informace následně putují do centrální databáze, která je zčásti otevřena i zpravodajským informacím a službám ze zahraničí. Lidé, kteří se v uplynulých měsících dostali do podezření z vazeb na militantní extremisty, by se v takovém systému měli okamžitě objevit.

V této chvíli však počítač "rozezná" pouze teroristu, který do země přijede pod svým nebo známým krycím jménem. O tom, zda bude systém rozšířen o kamery a speciální obrazovou databanku, budou české úřady teprve jednat. Ministerstvo vnitra o podobném kroku uvažuje. Kabinet Miloše Zemana nicméně dal najevo, že změny v bezpečnostní strategii přijdou na řadu až po důkladné analýze. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video