Teroristé útočí na světovou ekonomiku

  • 2
Útoky na ropnou infrastrukturu v Iráku, ale i Saúdské Arábii, se mají stát novým trumfem teroristů včetně obávané sítě Al-Káida. Po útoku na ropovod v severním Iráku vedoucí do Turecka se výrazně snížil export černého zlata ze země, která nutně potřebuje ropné zisky.

Teroristům se už předchozími útoky v Iráku i Saúdské Arábii podařilo zpanikařit finanční trhy. Cena této suroviny, klíčové pro celou světovou ekonomiku, se v minulých dnech vyšplhala nad úroveň 40 dolarů za barel. To je nejvíce od počátku devadesátých let a tehdejší války v Perském zálivu. Velký vliv na růst cen má nejen dočasné omezení dodávek, ale právě očekávání trhů, že útoky na ropovody a terminály mohou pokračovat.

Příliš drahá ropa by mohla zhoršit hospodářské vyhlídky vyspělých ekonomik Ameriky i Evropy. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dokonce označila ropný cenový šok za jedno z největších rizik blízké budoucnosti.

Terorističtí stratégové podle všeho s podobnými reakcemi kalkulují. Odborníci mluví o nové fázi terorismu, novém typu útoku. List The New York Times citoval vyjádření jednoho z lídrů al-Káidy v Saúdské Arábii, které se původně objevilo na internetu: „Útoky na ropné zdroje a ropovody v Iráku mohou vést k odchodu západních společností nebo přinejmenším zničit bezpečnost a stabilitu, již potřebují k tomu, aby plundrovaly bohatství Muslimů.“

Po nedávném zavraždění amerických a britských pracovníků v petrochemickém komplexu Janbú se navíc vytrácí představa o bezpečné Saúdské Arábii, jejíž dodávky ropy do vyspělého světa jsou zcela klíčové.

Závislost Ameriky

Poté, co se v Iráku nenašly zbraně hromadného ničení a co se objevily informace o týraní iráckých vězňů, je vývoj kolem cen ropy další negativní zprávou, kterou lze dát do souvislosti s americkou okupací Iráku. Řada pozorovatelů se domnívá, že ropa hrála v rozhodnutí Spojených států jít do války důležitou roli.

Amerika je do značné míry závislá na ropě z Blízkého východu a představa, že zdroje na ropu bohatého Iráku kontroluje nepředvídatelný Saddám Husajn, musela být pro Washington pochopitelně děsivá. Tím spíše, že ve Spojených státech se stále více pochybuje o tom, zda je možné se spoléhat na tradičního spojence v regionu – Saúdskou Arábii.

Závislost USA na dovozu ropy ze zahraničí, jenž nyní tvoří více než šedesát procent spotřeby, má podle prognóz ministerstva energetiky ve Washingtonu ještě vzrůst.

Okupace Iráku zatím nenaplnila očekávání ani pokud jde o získávání zdrojů na obnovu země. Američané sice utrácejí miliardy dolarů na opravu zastaralé irácké ropné infrastruktury, ale iráčtí představitelé si stěžují, že to nestačí, a žádají, aby tyto peníze byly účelněji vynakládány na ty nejdůležitější projekty.

Záchrana od Saúdů?

Navzdory všem výhradám vůči Saúdské Arábii je tato monarchie v nynější situaci považována za prakticky jediného, kdo může situaci zvrátit a pomoci srazit cenu ropy. Saúdové se vyslovili pro to, aby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila svou denní produkci o 1,5 milionu barelů.

Mnozí si však kladou otázku, zda je dnes OPEC schopen nějaké účinné akce. Potenciál pro zvýšení těžby má pouze právě Saúdská Arábie. Kromě toho se už dnes vyhlášený limit denní těžby překračuje, takže jeho zvýšením by se nemuselo mnoho vyřešit.

Jedním z mála pozitivních zjištění může dnes být to, že Saúdská Arábie se stále ještě chová racionálně. Skeptici však na druhé straně připomenou tamní nárůst terorismu a posílení náboženského extremismu. Odborníci na islámský svět varují, že případné nepokoje právě v této zemi na Arabském poloostrově by udělaly z irácké krize skoro bezvýznamnou epizodu.


Video