Spoušť po útoku v hotelu

Spoušť po útoku v hotelu. Série výbuchů otřásla v noci marockou Casablancou, kde zabila několik desítek lidí včetně útočníků. (17. května 2003) | foto: 2M Morocco TV, Reuters

Teroristé opět udeřili, zabíjeli v Maroku

  • 143
Teroristé udeřili v marocké Casablance. Série výbuchů večer zabila asi čtyřicet lidí, mnoho dalších zranila. Nepřežila také desítka sebevražedných atentátníků. Auta s trhavinou zaútočila na židovské a španělské cíle, jedna exploze zasáhla i belgický konzulát. Ministr vnitra obvinil z akce mezinárodní teroristy.

Podle úřadů otřáslo centrem města po 21. hodině místního času (23:00 SEČ) asi pět explozí. Počet obětí výbuchů stoupl už na jednačtyřicet. Zahynula i desítka útočníků a dva policisté. Okola sta lidí bylo zraněno.

"Maroko ihned po útocích vytvořilo dva krizové štáby. Ten v Casablance nám sdělil, že na seznamech obětí žádný český občan není. Vše budeme ale dál prověřovat," řekl ČTK český chargé d'affaires Josef Vrbenský.

Útoky mířily proti Židům
Teroristé útočili hlavně na španělské a židovské cíle. Španělsko patřilo mezi hlasité podporovatele americké akce v Iráku, což nemělo v Maroku dobrou odezvu, připomínají agentury.

Mezi zasaženými objekty jsou synagoga, židovské centrum a starý hřbitov, hotel Safir a restaurace Casa de Espaňa.

Poškozena byla také pětipatrová budova belgického konzulátu, před níž vybuchla tři auta. Na místě zemřeli dva policisté. Skutečným cílem mohla být blízká italská restaurace, kterou vlastní Židé, nebo rezidence amerického konzula.

Tři výbuchy způsobila podle marocké agentury MAP auta naložená trhavinou. Do španělské restaurace měl vtrhnout jeden nebo více mužů s trhavinou připevněnou na těle.

Svědci hlásili z restaurace i z dalších míst otřesné postřehy. "Všude jsou tu rozmetané kousky těl," popsal marocký reportér situaci pro televizi BBC. Televize ukázala záběry trosek, roztříštěného skla potřísněného krví či plačících žen.

Policie oznámila, že již zadržela tři podezřelé Maročany včetně atentátníka, který se měl odpálit. Ve městě zřídila hlídky. Casablanca leží na pobřeží Maroka, asi sto kilometrů jihozápadně od metropole Rabatu.

Podezření padá na Al-Kajdu
"Mezinárodní terorismus dnes udeřil v Casablance," reagoval na neštěstí marocký ministr vnitra Mustafá Sáhil. Tak mohutnou teroristickou akci Maroko dlouhá léta nepamatuje.

Loni poslalo do vězení tři občany Saúdské Arábie a sedm Maročanů, podezřelých z plánování teroristického útoku na turistické cíle a americké či britské lodě, které proplouvají Gibraltarským průlivem.

V srpnu zatkla bezpečnost ještě třicet radikálních islamistů.

Al-Kajda útočila v severní Africe loni v dubnu. Sebevražední útočníci tehdy najeli s cisternou s plynem do synagogy na tuniském ostrově Džerba. Ve svatostánku zemřelo dvacet lidí včetně čtrnácti německých turistů.

Nejmenovaný americký představitel připustil, že také za nejnovější akcí v Maroku může stát teroristická síť Usámy bin Ládina. K atentátům se ale zatím nikdo nepřihlásil.

O Al-Kajdě mluvil ve svém pravidelném sobotním rozhlasovém vystoupení také prezident George Bush, podle nějž byla polovina jejích hlavních šéfů dopadena nebo zabita. "V pronásledování neustaneme," ujistil Bush.

Útok přišel jen několik hodin poté, co Spojené státy varovaly, že by o sobě mohla dát znovu vědět Al-Kajda. V pondělí v saúdskoarabském Rijádu zabili atentátníci v autech s výbušninami 34 lidí.

Varování před teroristy vydala také Austrálie. Británie přerušila leteckou dopravu do Keni kvůli zvýšené aktivitě teroristů. Keňa totiž oznámila, že v zemi byl spatřen jeden ze šéfů Al-Kajdy podezřelý z atentátů v této africké zemi.

DÁLE ČTĚTE:
Teroristé po válce v Iráku ožili
Po teroristech z Rijádu jde i FBI


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video