Jakkoliv zní Zavahrího výzva zajímavě, jen málokdo zvenčí jí může využít.

Jakkoliv zní Zavahrího výzva zajímavě, jen málokdo zvenčí jí může využít. | foto: Reuters

Terorista Zavahrí zve na internetu novináře k rozhovoru

  • 43
Patří k nejhledanějším teroristům světa, na jeho dopadení je vypsána odměna 25 milionů dolarů, americké tajné služby po něm neúnavně pátrají mnoho let. Přesto nyní Ajmán Zavahrí, pravá ruky Usámy bin Ládina, vyzývá své stoupence i novináře: Ptejte se mě po internetu, rád vám odpovím.

Aln-Kajda totiž zveřejnila na různých internetových stránkách islámských radikálů "inzerát" s výzvou, aby "jednotlivci, agentury a všechna média" zasílali přes diskusní fóra Zavahrímu své otázky.

Mají tak činit až do půlky ledna, poté terorista "při nejbližší možné příležitosti odpoví na co nejvíce z nich". Toto vyhlášení je bezpečnostními experty chápáno především jako dobrý propagandistický krok, který k tomuto muži přitáhne pozornost.

Návrh zní nesporně zajímavě, avšak netěšte se, že teroristovi nějakou otázku položíte, tak snadné to není. Museli byste umět arabsky, museli byste být velkými experty na stále se měnící stránky extremistů, a hlavně byste museli být členy uzavřených (a tedy heslem zabezpečených) diskusních fór.

Tedy: jakkoliv zní výzva zajímavě, jen málokdo "zvenčí" extremistických komunit může tuto nabídku využít. Dění na těchto internetových diskusních fórech monitorují tajné služby a také některé specializované agentury.

Podle jedné z nich, institutu SITE, už extremisté na tyto stránky opravdu dotazy zasílají. "Členové zaplavují fóra otázkami," citoval list Guardian Adama Raismana, pracovníka tohoto institutu. "Mnozí se ptají, zda je Abú Omar al-Bagdádí, vůdce Islámského iráckého státu, fiktivní postavou."

Jiné otázky se podle něho týkají místa pobytu a bezpečnosti dalších velitelů Al-Kajdy. Nabídka rozhovoru je poměrně zajímavou ilustrací nových metod informační války, kterou teroristé vedou.

Trojnásobek videjí
Podle amerického centra IntelCenter, které se také zabývá monitorováním extremistů, se jen za letošní rok Zavahrí objevil nejméně na šestnácti televizních i zvukových nahrávkách, Usáma bin Ládin za ním zaostává s "pouhými" čtyřmi.

Stejně zajímavé jsou i změny sledované na skupině Al-Sahab, která bývá nazývána produkční společností, či dokonce mediálním oddělením Al-Kajdy. Letos vydala na devadesát videí, což je tolik, co zveřejnila za celé tři minulé roky dohromady.

Mění se i jejich operativnost, neboť nahrávky často poměrně rychle reagují na aktuální dění. Dříve bin Ládin mluvil s velkým zpožděním, což bylo pochopitelné: cesta nahrávky byla z bezpečnostních důvodů velmi zdlouhavá, aby se zamezilo vyzrazení trasy.

Jenže to se nyní mění, z čehož podle názorů mnohých vyplývá, že Al-Kajda si uvědomuje nutnost vést své informační války ještě lépe. Sám Zavahrí na své poslední pásce v neděli zdůraznil, jak velký význam mají "džihádistická informační média", která "bojují nesmírně důležitou bitvu proti křižácko-sionistickému nepříteli".

I tento záznam nenechal nikoho na pochybách, že se z tajného úkrytu dostal na veřejnost rychle – Zavahrí si pochvaloval britské stažení z Basry, které nastalo ve stejný den.

Tajným službám však není větší frekvence nahrávek proti mysli. Naznačují, že čím více jich je, tím spíše udělá nepřítel chybu. A nejhledanější muži světa se třeba prozradí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video