Terorista uniká tajným službám

  • 11
Do minulého týdne ho znal jen úzký okruh tajných agentů. Když ho ale americký ministr zahraničí Powell na půdě OSN označil za hlavní spojovací článek mezi Irákem a Al-Kajdou, vystoupil ze stínu nejhledanějšího teroristy světa - Usámy bin Ládina. Jmenuje se Abú Músá Zarkáví.

Jordánec s palestinskými předky se k terorismu dostal přes politické odcizení a následné náboženské zanícení. Když byl poprvé zatčen za blíže neupřesněnou protiizraelskou činnost, byl ještě mladý výrostek. Dnes je mu 37 let.

Loni na jaře se léčil v Bagdádu ze zranění, které mu způsobila americká bomba v Afghánistánu. Od té doby nemá jednu nohu a používá protézu. Jeho tvář zdobí jizva, možná následek nehody s výbušninami.

Podle Powella Zarkáví v Bagdádu vytvořil teroristickou buňku a připojil se k Ansar
Islám, malé skupině extremistů na severu Iráku. Ta má podle USA napojení na Al-Kajdu.

Německá tajná služba vyšetřovala Zarkávího déle než rok. Powellovým tvrzením ale byla překvapena. "Musíme prozkoumat důkazy, které předložil, a zjistit, jestli je možné, že ví věci, o nichž nevíme my. Doposud jsme nenašli jedinou známku přímého spojení mezi Zarkávím a Bagdádem," řekl anonymně zkušený německý agent.
 
Agenti v USA a Evropě, stejně jako připravovaná zprává německých úřadů, přesto naznačují, že Zarkáví je zkušený terorista, který naplánoval mnoho smrtících akcí.

Experti se shodují, že Zarkáví je charismatický exponent teroru. Výcvik v používání výbušnin a jedů měl prodělat v Afghánistánu v době jeho okupace Sověty. Specializace na chemické zbraně a na nábor z něj dělá velkou hrozbu.

Menší shoda panuje ohledně Powellovy teorie, že Zarkáví je doloženým příkladem spojenectví mezi Irákem a Al-Kajdou.
 
Zarkáví je tajemná osoba. Jeho bývalí, nyní uvěznění kumpáni, ho popisují jako velice inteligentního, agresivního a bystrého vůdce. Byl to právě on, kdo měl podnítit své rekruty k uskutečnění útoků na západní cíle, hlavně v Evropě.
 
Začátkem 90. let se objevil v Jordánsku, kde údajně poznal členy egyptského Islámského džihádu, protiizraelské teroristické skupiny. Zarkáví se k nim přidal dříve, než se připojil k Al-Kajdě.

Když se koncem 90. let vrátil do Afghánistánu, měl už dostatečnou autoritu na to, aby mu vůdcové Al-Kajdy svěřili vedení výcvikového tábora.

Powell se domnívá, že se Zarkáví loni usadil v Bagdádu a začal vytvářet síť teroristů, jejímž cílem je uskutečnění útoků chemickými zbraněmi v Anglii, Francii, Španělsku, Itálii a Rusku.

Tuto teroristickou skupinu označil Powell za "společníka" Al-Kajdy. Přestože Zarkáví prodělal v Afghánistánu výcvik s Al-Kajdou, různí odborníci zdůrazňují, že Jordánec nemusí být členem teroristické skupiny. "Bin Ládinovi věrnost neslíbil," upozorňuje jeden americký agent.

Americké i evropské špionážní zdroje, stejně jako věznění členové Al-Kajdy, se shodují na tom, že Zarkáví plánoval velké útoky v Evropě, ačkoliv nebyl napojen na žádnou z nedávných akcí na kontinentu.
 
"Zarkáví se velmi zajímal o uskutečnění něčeho v Evropě," řekl loni při výslechu Šahíd Abdalláh, jeho bývalý druh, nyní zadržovaný v Německu. "Potřeboval lidi mimo Afghánistán, především v Evropě," dodal.
 
Zarkáví rozdělil špionážní odborníky na dva tábory. Někteří zpochybňují informace USA. "Zabere hodně času vyslídit řetěz důkazů nejen pro spojení všech těchto zatčených v Evropě, ale také pro jejich napojení v Iráku," prohlásil Magnus Ranstorp, odborník na terorismus z University St. Andrews ve Skotsku.

Podle dalších expertů je vysoce nepravděpodobné, aby Zarkáví organizoval teroristickou buňku v Iráku bez vědomí a svolení Saddáma Husajna.

Tito experti ale jedním dechem upozornili, že americká vláda nepředložila žádné přímé důkazy o spojení Al-Kajda - Bagdád.
 
Agenti amerických ani evropských špionážních služeb si nejsou jistí současným Zarkávího pobytem. Podle některých se nachází v kurdské oblasti Iráku, která je mimo kontrolu Bagdádu. Jiní špioni jsou přesvědčeni, že odletěl do Íránu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video