Carlos zvaný Šakal zvedá pěst u soudu. Záběr pochází z roku 2000.

Carlos zvaný Šakal zvedá pěst u soudu. Záběr pochází z roku 2000. | foto: Reuters

Terorista Šakal dostal druhé doživotí, u soudu velebil bin Ládina

  • 14
Soud v Paříži poslal známého teroristu Carlose přezdívaného Šakal podruhé na doživotí za mříže. Je to trest za atentáty z let 1982 až 1983. V pětihodinovém vystoupení vychvaloval bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího a někdejšího šéfa sítě al-Káida Usámu bin Ládina.

Terorista původem z Venezuely a vlastním jménem Ilyich Ramírez Sánchez, který jezdíval i do bývalého socialistického Československa, na závěr procesu trval na své nevině.

Soud dvaašedesátiletého Carlose uznal vinným ze čtyř vražedných útoků a odsoudil ho na doživotí s možností podat žádost o propuštění po 18 letech. Obhájci označili přelíčení za zpolitizované a vyčítali soudu, že při hledání důkazů čerpal z archivů bývalých komunistických zemí.

Sám Carlos při obhajobě nešetřil silnými slovy. "Jsem živoucí archiv, většina lidí mé úrovně je po smrti," řekl soudu. Zvlášť pochvalně se vyjádřil o Muammaru Kaddáfím: "Tento muž vykonal víc než všichni revolucionáři."

Teror na železnici

Svůj emotivní projev ukončil slovy "Ať žije revoluce!". Odsouzení k druhému doživotnímu trestu zmařilo Carlosův nárok na první žádost o podmínečné propuštění, se kterou by býval mohl počítat v příštím roce. První doživotní trest terorista dostal za trojnásobnou vraždu spáchanou v Paříži v roce 1975. Mezi jeho tehdejšími oběťmi byli dva policisté.

Motivem teroristických útoků z první poloviny 80. let byla snaha zajistit osvobození dvou členů Carlosovy skupiny, Němky Magdaleny Koppové a Švýcara Bruna Bregueta. Terčem jednoho z útoků byl v březnu 1982 rychlík z Paříže do Toulouse, o měsíc později explodovala puma v Paříži. V prosinci 1983 podnikl Carlos pumový atentát v Marseille a později útok na vlak na lince z Marseille do Paříže.

Spolu s Carlosem byli ve čtvrtek v nepřítomnosti souzeni tři jeho komplicové. Dva z nich, Palestinec Kamál Ajsáví a Němec Johannes Weinrich, byli odsouzeni rovněž na doživotí, Němka Christa Margot Fröhlichová byla osvobozena.

Weinrich, který údajně řídil Carlosovy evropské akce, je jako bývalý člen teroristické skupiny RAF ve vězení v Německu. Ajsáví se zdržuje neznámo kde, Fröhlichová žije v Hannoveru a k soudu se nedostavila. Carlosův obhájce po vynesení rozsudku oznámil, že se proti verdiktu odvolá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video