Američané chtějí od velkých základen a pluků přejít k flexibilním jednotkám. Ilustrační foto.

Američané chtějí od velkých základen a pluků přejít k flexibilním jednotkám. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Teror změnil americkou armádu k nepoznání

  • 129
Jedenácté září znamenalo pro Ameriku studenou sprchu. Zbytku světa známé ničivé útoky se přestěhovaly přímo na její území. Američané poprvé zjistili, že jsou zranitelní. Novému typu konfliktu se musela přizpůsobit armáda, výzvědné služby i práce vědců.
Pt let války proti teroru

Investice do klidu
Newyorský pád dvojčat Američany naučil, že jsou zranitelní a že do bezpečnosti se musí investovat. Od roku 2001 se náklady na armádu zvýšily o 40% a náklady na vnitřní bezpečnost stouply dokonce třikrát.

V současnosti utratí Amerika za armádu kolem 500 miliard USD ročně. Pro srovnání je to víc, než vojenský rozpočet dalších dvaceti zemí světa a šestkrát víc, než kolik vydá na obranu druhá Čína.

Na druhou stranu znamená amerických 500 miliard celkem průměrná 4% HDP. Francie vydá na obranu 2,6%, Saudská Arábie 10%.

Armáda pro 21. století
Potřebu armády, která odpovídá potřebám doby, ohlásil například ministr obrany Donald Rumsfeld. V roce 2002 v článku pro Foreign Affairs vyzdvihl využívání nových technologií a moderních zbraní.

Zároveň ale zdůraznil, že Amerika může být bezpečná jen s novou armádou. Amerika podle něj musí akceptovat měnící se koalice, musí pochopit nutnost preemptivních útoků a připravit se na válku vedenou nevojenskými prostředky.

Trendem armády je zmenšení. Pentagon ohlásil stažení 70 tisíc vojáků z velkých základen z éry studené války a chce se zaměřit na menší jednotky, rychle nasaditelné v místě potenciálního konfliktu.

Zmenšení se prosazuje i u námořnictva. Vláda věnuje 613 milionů USD na program Littoral Combat Ship (LCS), ve kterém mají malá pobřežní plavidla nahradit velké válečné lodě. Nízkonákladové lodě by bojovaly proti dalším lodím, ponorkám a mohou likvidovat i vodní miny.

Miliardy investují Američané do vývoje nových materiálů a nových zbraní. "Bojuj chytřeji, účinněji a s větší přesností," píše Bílý dům na svých stránkách.

Za základ budoucího vojska považuje Bílý dům automatická vozidla pro všechna prostředí. Do vývoje vozidel bez řidiče, která mohou podporovat útok, poskytovat informace a detekovat nástrahy, letos investuje skoro dvě miliardy dolarů.

Bezpečnost na domácí půdě
Rozpočet FBI se od roku 2001 zvedl o 76%. Boj proti terorismu se stal hlavní prioritou a FBI si na něj ročně vyčleňuje kolem 300 milionů USD.

Prioritou je sledování podezřelých osob i materiálů předtím, než se vůbec dostanou do země. Sledování osob může být vnímáno nelibě, což potvrzuje nedávná aféra s telefonnímu odposlechy (více zde). 104 milionů dostává Terrorist Screening Centre (TSC), sběrna informací o podezřelých z terorismu.

Stále více peněz investuje vláda i do boje proti jadernému, biologickému a chemickému terorismu. Rusům dá Amerika na odstranění zbraní hromadného ničení (WMD) 416 milionů dolarů. Zvyšuje částky určené na vakcinaci a látky, které mohou pomoci v případě útoku biologickými zbraněmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video