Terezínský dozorce dostal doživotí

  • 8
Bývalý terezínský dozorce Anton Malloth by měl strávit zbytek života ve vězení. Po pětapadesáti letech od konce války jej mnichovský soud potrestal za utrpení, které bývalý příslušník SS způsobil vězňům v terezínském ghetu. Doživotní trest pro něj žaloba navrhovala za nejméně jednu prokázanou vraždu vězně a za jeden pokus o vraždu z rasových pohnutek.
V článku najdete, jak probíhal proces s Antonem Mallothem a anketu.

Devětaosmdesátiletý Malloth přijal rozsudek mnichovského soudu, který zasedal ve věznici, bez pohnutí. Senát rozhodl poté, co se svou závěrečnou řečí vystoupila obžaloba.

Obhájce požadoval kvůli údajnému nedostatku důkazů osvobozující rozsudek těžce nemocného muže.

Soudce: Malloth byl sadista
Podle předsedajícího soudce Jürgena Hanreicha patřil Malloth k těm, kteří svou ideály odůvodňovanou nenávist přeměnili v sadismus. "Trýznil, ponižoval a zabíjel lidi, protože jim jako méněcenným upíral právo na život," domnívá se soudce.

Obžalovaný unikal spravedlnosti více než půlstoletí. Německá justice totiž jeho vyšetřování několikrát ukončila. Avšak před rokem, poté co se v Praze přihlásil další svědek, mnichovská prokuratura vzala Mallotha do vazby a postavila ho před soud.

Má cenu více než půl století od konce války soudit terezínského dozorce?
Hlasujte ZDE

Čím se dozorce provinil
Odsouzený, který se narodil v Tyrolsku, byl dozorcem v terezínské káznici od roku 1940 do konce války.

V lednu 1945 velitel terezínského tábora za posměchu dozorců, mezi nimiž byl i Malloth, nutil jednoho ze zajatců, aby poléval nahé spoluvězně ledovou vodou, až mučení podlehli.

Případ vraždy se datuje do září 1944, kdy Malloth zlostně bil do hlavy jednoho vězně, jehož krátce poté odnesli zakrvaveného do márnice.

Podle dalšího svědectví Malloth v září 1943 tloukl při sklizni na poli holí hladového židovského vězně, který se pokoušel pod košilí schovat květák, a pak na něj střílel. Muž ležel celý den na poli, a protože není možné dokázat, že zemřel, je v tomto případě Malloth žalován jen z pokusu o vraždu.

Anton Mallooth, přezdívaný v táboře Krásný Tony, žil po válce v severoitalském městě Merano. Odkud byl v roce 1988 vykázán do Německa.

Jde o jeden z posledních procesů tohoto druhu
Proces je v Německu považován za jeden z posledních tohoto druhu. Naposledy potrestal soud v jihoněmeckém Ravensburgu bývalého důstojníka SS třiaosmdesátiletého Julia Viela dvanácti lety vězení za vraždu sedmi židovských vězňů z Terezína.

Němci zatkli bývalého dozorce z Terezína
(15. června 2000)

Dozorce z Terezína se dostal před soud
(23. dubna 2001)

Svědek přirovnal Mallotha k ďáblovi
(26. dubna 2001)

Český svědek popsal, jak Malloth bil vězně
(15. května 2001)

Bývalý dozorce z terezínské Malé pevnosti Anton Malloth před zahájením soudního procesu, který začal v Mnichově, 23. dubna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video