Na městskou policii by dvoutisícový Terezín neměl peníze, bezpečnostní agentura vyjde levněji. (ilustrační snímek)

Na městskou policii by dvoutisícový Terezín neměl peníze, bezpečnostní agentura vyjde levněji. (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Terezín si chválí levnou ochranku, pomohla zahnat žebrající chovance

  • 59
Severočeský Terezín si pochvaluje služby soukromé ochranky, která od začátku dubna hlídá ulice města i okolní obce. Město chtělo vyzkoušet, zda bezpečnostní agentura může zvládnout práci městské policie. Zajištění strážnického sboru by totiž vyšlo město mnohem dráž.

"Podrobnější vyhodnocení budeme dělat po šesti měsících. Ale už nyní se dá říct, že to bezesporu splnilo účel," hodnotí předběžně služby agentury tajemník Městského úřadu Terezín Miloslav Kubíček.

Agentura v Terezíně

Bezpečnostní agentuře platí za hlídkování Terezín ročně 2,5 milionu korun.

Jen pořízení výzbroje a výstroje pro městskou policii, kdyby ji Terezín chtěl vytvořit, by stálo několik milionů korun. Podobná částka by pak byla třeba každý rok na zajištění provozu sboru strážníků.

Pracovníci agentury například měsíčně při hlídkách najezdí přes 2,5 tisíce kilometrů ve svém vozidle.

Terezínem chodí hlídky agentury Argus od začátku dubna poté, co radnice zvažovala i vytvoření městské policie. Její zřízení i provoz by však byl velmi nákladný, pořádková služba funguje jako levnější alternativa. "Je to cesta zvolená z ekonomických důvodů," potvrdil Kubíček.

Nevýhodou se může zdát, že pořádkové hlídky soukromé firmy nemají takové pravomoci jako městská policie. "Pro nás je ale důležité, že nahlásí třeba ukradený poklop od kanálu, přivolá policii k drobné krádeži. I když je škoda malá, není to pro nás banalita. Pořádkové hlídky dohlížejí na pořádek a klid v ulicích, kontrolují dodržování našich vyhlášek," popsal účel hlídek Kubíček.

Pracovníci Argusu už mají za sebou úspěšné zadržení zlodějů. Chytili pětici nenechavců, kteří vezli ukradené železo do sběrných surovin. Díky pořádkové službě se železo vrátilo na původní místo, zloděje si převzali policisté.

Velkým problémem Terezína bylo žebrání chovanců místního ústavu. Hlídky to zaměstnávalo nejvíc hned v prvním měsíci služeb, v dubnu. "V maximální míře převládá vyloučení žebrajících osob z části před městským muzeem. Je několikrát denně, počty se již ani neevidují," uváděla první měsíční svodka událostí agentury.

Hlídají se i černé skládky

Podobné stesky už se ale v dalších měsících neobjevují. V hlášení agentury také poklesl počet řešených událostí z osmnácti na osm. Přesto mají hlídky smysl i bez zásahů proti výtržníkům a zlodějíčkům.

"Pomáhají při akcích našich spolků ve městě, stejně jako jinde městská policie stojí u přechodů pro chodce, když chodí děti do školy či školky," připomněl Kubíček.

Vedle samotného Terezína dohlížejí jedno- či dvoučlenné hlídky také na pořádek v zahrádkářské kolonii nebo v místních částech Počaply, Nové Kopisty a České Kopisty. Při přejíždění se zajímají třeba o to, jestli někde nevznikají černé skládky. Nepřetržité hlídkování přitom působí i preventivně.

Smlouva s Argusem je pro Terezín výhodná i kvůli tomu, že agentura městu hlídá také jeho budovy, z nichž je řada prázdných a může lákat vandaly i zloděje. Pro pořádkovou službu se radnice rozhodla poté, co neuspěla se žádostí o hlídky městské policie ze sousedních Litoměřic. Ty by totiž mohly sloužit jen osm hodin denně, zatímco Terezín chtěl nepřetržité hlídkování.


Video