Barack Obama a Silvio Berlusconi na summitu G8 (8.7.2009).

Barack Obama a Silvio Berlusconi na summitu G8 (8.7.2009). | foto: Reuters

Teploty nesmějí vzrůst více než o dva stupně, shodly se státy G8

  • 193
Osmička silných států G8 se shodla na základních cílech klimatické politiky. Průměrná teplota by do roku 2050 neměla stoupnout o více než 2 stupně Celsia nad preindustriální úroveň. Lídři G8 také souhlasí s tím, že vyspělé země mají omezit emise skleníkových plynů do roku 2050 o 80 procent.

Podle Evropské enviromentální agentury (EEA) byla v roce 2008 průměrná teplota o 0,7 stupňů Celsia nad preindustriální hladinou. To znamená, že do roku 2050 by neměla vzrůst více než o dalšího 1,3 stupně. To podle expertů sice nevyloučí, ale omezí rizika klimatických změn.

Preindustriální teplota

Podle EEA se pro výpočet tzv. preindustriální teploty počítá průměrná teplota v letech 1850 až 1899. Ta byla totiž i v průmyslové Evropě ještě takřka totožná se skutečným ale hůře teplotně zaznamenaným preindustriálním obdobím 1750 až 1799.

Zdroj: Evropská enviromentální agentura

Cíl omezit růst teplot do roku 2050 na 2 stupně Celsia už dříve přijala Evropská unie. Dnes s ním po jednání s lídry G8 a premiérem předsednického Švédska Fredrikem Reinfeldtem souhlasil i americký prezident Barack Obama.

"Už toto je velký úspěch G8, že USA vyšly vstříc a shodly se s námi na cíli dvou stupňů. Toto je definitivní text," komentoval podle agentury Reuters dohodu Reinfeldt.

"Je to historická dohoda," pochvaloval si podle ČTK výsledek jednání v L'Aquile britský premiér Gordon Brown.

"Po dlouhém úsilí nakonec všechny státy G8 souhlasily s cílem dvou stupňů. Od Spojených států amerických až po Japonsko a Evropu, všichni budou pracovat na tomto cíli," přidala se německá kancléřka Angela Merkelová.

Rozvinuté státy mají emise snížit o 80 procent

Podle BBC se zástupci G8 shodli i na obecném cíli pro omezování emisí skleníkových plynů. Usnesení říká, že rozvinuté státy by měly omezit emise o 80 procent do roku 2050. Tento cíl už loni přijala jako první Británie, pak další státy EU a na konci letošního června i americký kongres. Celosvětovým cílem pak má být podle dohody G8 snížit emise o 50 procent do roku 2050.

Státy G8

Mezi státy G8 patří sedm nejvyspělejších ekonomik světa (tedy Velká Británie, Kanada, Francie, Itálie, Německo, Japonsko, USA) a Rusko.

Podle BBC jsou ovšem v dohodě specifikovány jen cíle, nikoli strategie, jak jich dosáhnout. Celosvětové omezování emisí bude komplikovat například Indie a Čína. Ty už v noci na středu odmítly při jednání v Itálii tento cíl přijmout. Chtějí naopak, aby se státy G8 zavázaly snižovat své emise silněji už do roku 2020.

Právě Čína, Indie a další rychle expandující ekonomiky, které současně používají ekologicky méně šetrné způsoby výroby energie, mohou v budoucnosti představovat největší producenty skleníkových plynů.

Švédský premiér Reinfeldt podle agentury Reuters potvrdil, že státy G8 odsunou jednání o finančních aspektech boje proti klimatickým změnám na srpnový summit G20 v americkém Pittsburghu. Strategie pro boj s omezováním emisí pak určí prosincová konference v dánské Kodani, kdy by měl vzniknout nástupce Kjótského protokolu, jenž platí jen do roku 2012.

Politikové selhali, říká Greenpeace

Zatímco lídři G8 dohody ze summitu v L´Aquile opěvují, ekologové jsou zdrženlivější. Organizace Greenpeace pak dokonce velice kritická.

"Merkelová, Obama a spol. selhali," řekl podle ČTK její klimatický Tobias Münchmeyer. Postrádá odvahu zavázat se k snížení emisí do roku 2020 oproti stavu v roce 1990 o 40 procent. Teprve pak by prý G8 ukázala svou vůdčí roli v boji proti oteplování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue