Teplotní rekord nepadl

  • 17
Teplotní rekord nepadl. Ve dvě hodiny odpoledne vyšplhala rtuť teploměru v pražském Klementinu lehce nad 30 stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 16. srpna je 34,5 stupně z roku 1868. Nyní by měly vzduch ochladit bouřky, které postupují od Šumavy přes Brdy do středu Čech. Ve středu se rtuť teploměru v Praze vyšplhala jen o osm desetin stupně níže, než v roce 1952, kdy bylo 33,4 stupně Celsia.
Podívejte se na fotografie.

Teplota se v pražském Klementinu měří už od roku 1775. Tropická vedra s teplotami nad třicet stupňů Celsia by měla trvat do konce týdne.

Ministerstvo: Omezte jízdu autem
Odborníci na klima varují, že se může odpoledne kvůli přízemnímu ozonu zhoršit vzduch. Ministerstvo životního prostředí proto vyzývá obyvatele zejména ve městech, aby omezili automobilovou dopravu.

Meteorologové doporučují lidem, kteří na znečištění reagují citlivě, aby nepobývali příliš dlouho venku a vyhnuli se náročnějšímu sportování. Pobyt v přírodě a rekreační pohyb by však ani jim neměl vadit. Kvalita ovzduší by se podle odborníků měla zlepšit v pátek večer.

Záchranáři tvrdí, že je vše normální
I když si mnozí lidé stěžují, že jim přílišné horko nedělá dobře, lékaři tvrdí, že jim pacientů nepřibylo. Mluvčí pražské záchranné služby Jan Škoula iDNES řekl, že ve středu ani ve čtvrtek dopoledne záchranka nevyjížděla jinak než v běžné dny.

Obvykle sanitka s lékařem vyjede za 24 hodin zhruba šedesátkrát. Vozy se středním zdravotnickým personálem vyjíždějí v průměru asi 180krát za den.

Podle Škouly se už lidé naučili s vedrem žít. Větší problémy jim prý působí přechod studené fronty a prudká změna počasí spojená se změnou tlaku. Záchranářům podle Škouly nahrává i to, že je metropole vylidněná. "Lidé jsou na dovolené a na chatách a chalupách," dodal.

PŘEDPOVĚĎ
na příští týden
Začátek týdne:
Noc
18 až 13 st. C.
Den
22 až 27 až 29 st. C.
Konec týdne:
Noc
15 až 10 st. C.
Den
18 až 23 až 25 st. C

Je třeba hodně pít
Hlavní hygienik České republiky Michael Vít doporučuje ve vedrech vypít denně až tři litry nealkoholických nápojů.

Děti by podle něj měly vypít 1,5 až dva litry tekutin za den. Nápoje by neměly být příliš sladké a neměly by obsahovat kofein. Lidé s onemocněním zažívacího traktu by měli pít spíše neperlivé nápoje, dodal Vít.

Hygienik také doporučuje omezit tělesnou zátěž a pobyt na přímém slunci. Rodičům radí, aby nenechávali děti na přímém slunci a to ani v autě nebo v kočárku. Nemocní s chronickými potížemi dýchacích cest a lidé s nemocemi srdce a cév by měli omezit kolem poledne vycházky. Větrat doporučuje hygienik večer, v noci a ráno.

PŘÍZEMNÍ OZON

Přízemní ozon je pokládán za jeden z civilizačních problémů, protože na jeho výskytu se významně podílí automobilová doprava, respektive oxidy dusíku a uhlovodíky obsažené ve výfukových plynech. Složitou chemickou reakci musí doprovázet intenzivní sluneční záření a bezvětří. Imisní limit je 180 mikrogramů na metr krychlový za hodinu. Hodnoty fotochemického smogu jsou nejvyšší na horách a v závětrných místech velkých měst. Přízemní ozon ztěžuje dýchání, způsobuje pálení očí, podráždění nosní sliznice, kašel, bolesti hlavy a únavu.

Ve středu se rtuť teploměru v Praze vyšplhala jen o osm desetin stupně níže, než v roce 1952, kdy bylo 33,4 stupně Celsia. Vedro bylo také v Ostravě. Chlapec se osvěžuje ve sprše na ostravském sídlišti Fifejdy (16. srpna 2001).

Ve středu se rtuť teploměru v Praze vyšplhala jen o osm desetin stupně níže, než v roce 1952, kdy bylo 33,4 stupně Celsia. Vedro bylo také v Ostravě. Chlapci pijí vodu z napajedla na ostravském sídlišti Fifejdy (16. srpna 2001).

Ve středu se rtuť teploměru jen v Praze vyšplhala jen o osm desetin stupně níže, než v roce 1952, kdy bylo 33,4 stupně Celsia. Před vedrem našla trojice dívek útočiště v řece Sázavě ve Hvězdonicíh u Benešova (16. srpna 2001).

Ve středu se rtuť teploměru v Praze vyšplhala jen o osm desetin stupně níže, než v roce 1952, kdy bylo 33,4 stupně Celsia. Před vedrem našla trojice dívek útočiště na Sázavě ve Hvězdonicíh u Benešova (16. srpna 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue