Teplota v dole Kohinoor hrozivě roste

- Důl Kohinoor se stává stále nebezpečnějším místem pro sedmačtyřicet horníků, kteří v něm již dvanáctý den stávkují za prodej šachty a zachování těžby. Teplota v šachtě totiž stoupla nad čtyřicet stupňů Celsia a kvůli hrozícímu vznícení muselo vedení dolu nařídit částečné odtěžení důlní stěny poblíž místa, kde horníci stávkují. Po dvou týdnech se tak v dole opět pracuje.
Co stávkující požadují?
- Zastavení přípravy na likvidaci dolu a jeho prodej jinému provozovateli.
- Urychlení zahájení jednání mezi signatáři dohod o postupném útlumu dolu z loňského prosince s cílem jednoznačného vyjádření MUS a vlády k zachování těžby a garance pracovních míst zaměstnanců dolu.
- Okamžité odvolání představenstva, předsedy dozorčí rady i ředitele akciové společnosti Důl Kohinoor, která je stoprocentní dceřinou firmou MUS.
- Garanci beztrestnosti účastníků okupační stávky a jejich pracovně právní a hmotně právní nepostižitelnost.

"Sfáralo pět desítek horníků. V dalších dnech bude následovat utěsnění závalu, čímž se eliminuje nebezpečí zvyšování teplot," uvedl hlavní inženýr dolu Pavel Lička.
Horníci včera odmítli ukončit okupační stávku a nepřiměla je k tomu ani návštěva ministrů Vladimíra Špidly a Bohumila Fišera. Ti se vyhnuli otázkám novinářů a z šachty odjeli zadním vjezdem.
Horníci podmiňují opuštění 365 metrů hluboké šachty prodejem Dolu Kohinoor jejímu technikovi Ladislavu Pletichovi. Jednání o podmínkách prodeje mezi jeho firmou SHD Peel a Mosteckou uhelnou je naplánováno na středu.
Ekonomové však upozorňují, že ani prodej vysoce ztrátového dolu nebude znamenat záchranu práce pro 970 horníků. A pochybují o tom i někteří příbuzní horníků. "I nový majitel může všechny lidi propustit, a můžeme tak přijít nakonec i o odstupné," říká Hana Gáborová z Mostu, jejíž manžel stávkuje pod zemí.
Lékaři upozorňují, že horníkům pod zemí hrozí nejrůznější zdravotní potíže, které může způsobit především horko, vlhko a prašné prostředí.
Naopak psycholog Slavomil Hubálek soudí, že ponorkovou nemocí zřejmě muži netrpí. "Je to totiž skupina lidí, která má stejný cíl, a tudíž, i když by někdo z nich měl krizi, ti ostatní jej zřejmě podporují, hecují," uvedl psycholog.

Havíře nepřesvědčili ani ministři
Ani osobní návštěva ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly a ministra zdravotnictví Bohumila Fišera nezlomila rozhodnutí sedmačtyřiceti kohinoorských havířů o pokračování v okupační stávce.
I když horníci jsou 365 metrů pod zemí už dvanáctý den, nevyfárají před podpisem kupní smlouvy. "Dokud nepodepíše nový majitel kupní smlouvu, chlapi zůstanou dole. Už jednou jsme uvěřili planým slibům, ze kterých nakonec sešlo. Všichni jsou v bezpečí a cítí se dobře," ubezpečil šéf kohinoorských odborů Vladimír Perlík.
Oba ministři odmítli po návštěvě Kohinooru poskytnout jakékoliv informace. Aby se vyhnuli novinářům, opustili areál hlubinné šachty zadním vjezdem.
Přestože havíře neoblomilo ani naléhání čelných představitelů vlády, jejich ženy sepsaly petici, kterou včera předaly místopředsedovi vlády Vladimíru Špidlovi.
"Bojíme se o naši budoucnost. Měla by se co nejdříve podepsat smlouva s novým majitelem dolu, aby už stávka konečně skončila. Vůbec nevíme, co nás čeká. I nový majitel může všechny lidi propustit, a můžeme tak přijít nakonec i o odstupné," posteskla si Hana Gáborová z Mostu, jejíž manžel stávkuje pod zemí.
Havíři toužebně očekávanou kupní smlouvu uzavře jednatel SHD Peel Ladislav Pleticha s Mosteckou uhelnou společností zřejmě zítra. Ekonomický poradce SHD Peel konečně převzal kompletní dokumentaci o hlubinném dole, kterou podmiňoval uzavření kupní smlouvy.
"Předali jsme všechny požadované materiály, které byly veřejně přístupné. Pokud vše dobře dopadne, uzavřeme ve středu smlouvu o prodeji dolu," potvrdil mluvčí těžební společnosti Matěj Štětka.
Pro zajištění bezpečnosti havířů a zamezení důlního požáru začaly včera práce na porubní stěně.

Dva horníci z Kohinooru vyfárali
Dva z horníků z dolu Kohinoor na Mostecku, kteří již jedenáctý den setrvávají z obavy ze ztráty zaměstnání pod zemí, museli během soboty 8. dubna kvůli zdravotním problémům vyfárat. V dole tedy stále zůstává 47 havířů.

Zástupci Mostecké uhelné společnosti (MUS) a SHD-Peel by mohli ve středu splnit hlavní požadavek stávkujících horníků a podespat kupní smlouvu.Uvedli to zástupci obou firem v nedělním pořadu České televize V pravé poledne.

Jednatel SHD-Peel Vladimír Pleticha obdrží  od MUS všechny požadované podklady, které jsou při koupi majetku nezbytné, pravděpodobně v pondělí 10 dubna.

Zájemce o koupi Kohinooru nepřišel
Mostecká uhelná společnost (MUS) chtěla vyhovět hlavnímu požadavku stávkujících horníků dolu Kohinoor a prodat ho společnosti SHD-Peel, ale její zástupce se v sobotu 8. dubna nedostavil k podpisu smlouvy.

Mostecká uhelná vypracovala smlouvu o smlouvě budoucí o koupi akcií a.s. Důl Kohinoor, která je její dceřinou firmou. K jejímu podpisu vyzvala v sobotu dopoledne jednatele firmy SHD Peel Ladislava Pletichu a pozvala také odborového předáka dolu Vladimíra Perlíka. Ani jeden z nich se však podle finančího reditele MUS Vasila Bobely nedostavil.

"Protože MUS nedostala v dohodnutém termínu v pátek do 18. hodin cenovou nabídku na odkup dolu od žádného zájemce, vypracovalo její vedení smlouvu o budoucí smlouvě bez upřesnění ceny. Na té by se dohodli smluvní partneři později a zapracovali by ji do smlouvy o koupi," řekl Bobela.

Podle odborářů však smlouva neposkytuje dostatečné záruky o prodeji.

"Kromě toho jednatel SHD-Peel neobdržel od MUS všechny požadované podklady, které jsou při koupi majetku nezbytné," upozornil šéf tamějších odborářů Vladimír Perlík. "Chybějící dokumenty, například výpis z obchodního rejstříku nebo dodavatelsko-odběratelské smlouvy by mohly způsobit, že nabyvatel dolu odkoupí kromě majetku i rozsáhlé dluhy," řekl Perlík.

Na stále se horšící bezpečnostní situaci v dole vlivem přerušení těžby upozornil hlavní inženýr Dolu Kohinoor Pavel Lička. "Situaci je nutné urychleně řešit. Stávkující horníci ohrožují sebe, své rodiny, majetek Kohinooru," uvedl.

Mostecká uhelná společnost (MUS) je první soukromou těžební firmou v České republice, stát prodal svůj podíl v MUS za 650 milionů korun v souladu s rozhodnutím vlády z 28. července. O uzavření Dolu Kohinoor rozhodli akcionáři MUS na valné hromadě loni v srpnu, protože provozu dolu je nerentabilní a odbyt uhlí stále klesá.

Kohinoor chtějí koupit další zájemci
Mostecká uhelná společnost je ochotna prodat sto procent akcií hlubinného dolu Kohinoor. MUS podle svého finančního ředitele Vasila Bobely obdržela další dvě nabídky na odkoupení dolu od společnosti Geoindustria a fyzické osoby - Josefa Čermáka. Do této doby projevila o důl zájem pouze společnost důlního technika Vladimíra Pletichy SHD-Peel, která byla založena speciálně pro koupi dolu se základním jměním sto tisíc korun.

"Reagujeme na úterní prohlášení vicepremiéra Vladimíra Špidly a ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, že více než 161,8 milionu korun nemůže vláda na útlum dolu Kohinooru v letošním roce ze státního rozpočtu uvolnit," uvedl Bobela. "To je ovšem pětkrát méně než bylo dohodnuto loni v prosinci," doplnil a upozornil, že MUS dá při prodeji akcií Dolu Kohinoor přednost nejvýhodnější nabídce.

Společnost Geoindustria svoji nabídku ve středu 5. dubna pozastavila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue