Sýkorka karolínská

Sýkorka karolínská | foto: Profimedia.cz

Teplo přichází od moře, sýkorky už zpívají jarní písně

  • 66
Místo krákání vran zpěv sýkorek a kosů, místo sněhových peřin rašící pupeny na větvích stromů. Za současnou nebývale teplou zimu může Atlantský oceán a Středozemní moře, které se letos ohřály více než v jiných letech. Jarní počasí v prosinci ale přírodě neubližuje, radost kazí jen lyžařům.

"Jednou za čas se Atlantik ohřeje tak, že si o pořádné zimě můžeme nechat zdát," vysvětlil Petr Dvořák z hydrometeorologického ústavu. Oceány mají velkou tepelnou kapacitu, kterou uvolňují i dávno po skončení léta.

A tím, že Atlantik ohřívá vzduch, který proudí do střední Evropy, je ovlivněno i počasí na kontinentu. Naposledy se to stalo v zimní sezoně 2006 až 2007. Teplý vzduch má navíc větší schopnost pohlcovat vodní páry. A proto teď v Česku prší.

Mnoha lidem se proto zdá, že současný stav je nepřirozený a musí mít vliv na rostliny i chování zvířat. Podle odborníků ale teplo zvířatům jen prospívá a rozhodně ho nevnímají jako něco, co do současného ročního období nepatří.

Lesní zvěř má dost potravy

"Pro lesní zvěř je to naprosto optimální počasí. Má přístup k dostatku přirozené potravy a nezažívá období nedostatku jako jindy. Letos byl semenný rok dubu a buku," řekl Luděk Králíček z českomoravské myslivecké jednoty. Myslivci tak oproti jiným rokům ani nemusí zvěř tolik přikrmovat. "Zajímavé také například je, že sýkorky a kosi už nyní zpívají jarní písně," upozornil Králíček.

Podobný názor má i biolog Vítězslav Honsa z plzeňské zoologické zahrady. "Myslím, že zvířata mají z teplého počasí radost a ta, co mají spát a teplo by jim vadilo, jsou již zazimovaná," řekl Honsa.

Ještě více prospívá teplo zvířatům v zoologické zahradě. "Naše zvířata nejsou zvyklá na to, že by přes zimu měla být nějaká předepsaná teplota. Pokud je teplo jako nyní, tak toho naopak co nejvíce využívají a tráví co nejvíce času venku. Pokud by jim byla zima, mají neustále přístup do vnitřní expozice," vysvětlila Jana Ptačinská Jirátová z pražské zoo.

Ovocné stromy jsou zatím v bezpečí

Na některých stromech v parcích a ulicích dokonce vyrašily pupeny. Ovocné stromy ale teplé počasí neohrožuje. "Teploty nejsou až tak výrazné, aby případná prudká změna zničila úrodu. Stromy jsou stále ve vegetativním klidu. Pěstujeme převážně jabloně a hrušně, které zatím ještě shazují listí," řekl Zdeněk Žert, majitel firmy Ovocné sady Bříství. 

Mnohem horší situace by podle něj nastala, pokud by například v polovině ledna vystoupily teploty na 10 až 12 stupňů nad nulou. Při této nejčernější variantě by ovocné stromy začaly pučet a příchod mrazu by úrodu zlikvidoval. Ale ani zima bez mrazů není pro stromy ideální. Teploty nad nulou totiž nezničí škůdce a houby.

"Klid" také hlásí pražská botanická zahrada. "S našimi rostlinami se neděje nic zvláštního ani nezvyklého, co by souviselo s teplým počasím," řekla mluvčí Marcela Uhlíková.

Už na Silvestra by se ale mělo ochladit, v noci až na -8 °C. Půjde však jen o krátký výkyv, po němž se opět vrátí neobvykle teplé počasí. (více o počasí čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video