Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hledá se, jak ochladit města. V Praze je o 2,5 stupně víc než v přírodě

  8:22
Zatímco zastánce a odpůrce teorií o globálním oteplování rozpaluje boj o desetiny stupně a míru vlivu člověka, obyvatelům měst bývá v létě horko i bez toho. V Praze činí rozdíl proti teplotě v přírodě v průměru 2,5 stupně. Možnosti, jak omezit přehřívání měst, zkoumá projekt, na kterém se podílejí i Češi.

Lidé se za horkých dnů mohou osvěžit vodou z kropicích vozů. Vědecký projekt teď řeší, jak ochladit přehřívající se města. | foto: Michal KrumphanzlČTK

Odborně se tomu říká efekt "městského tepelného ostrova" a jeho podstata je známá od začátku 19. století. Města umí mnohem lépe "podržet" teplo, které přes den přichází od slunce, a zároveň izolovat chladný noční vzduch, který ochlazuje řidčeji osídlené oblasti a přírodu. K ohřívání měst přispívá i teplo vzniklé lidskou činností: dopravou, průmyslem, topením či klimatizací.

"V případě Prahy vychází rozdíl v průměru kolem 2,5 °C, tedy v centru je asi o dva a půl stupně tepleji, než kdyby tam nebyla zastavěná oblast a lidská aktivita," řekl iDNES.cz Michal Žák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Tepelný ostrov

Více deště, větší spotřeba elektřiny

  • Efekt jako první popsal britský amatérský meteorolog Luke Howard po roce 1810, mimo jiné též autor názvosloví mraků, které se udrželo dodnes.
  • Rozsáhlá souvislá zástavba umí teplo, které dostává od slunce, dobře udržet díky mase betonu, asfaltu a dalších stavebních materiálů, které ve městech nahradily přirozené povrchy. Zástavba také brání nočnímu promíchávání vzduchu ve městě s chladnějším vzduchem v jeho okolí.
  • Teplotní rozdíl proti nezastavěné oblasti může činit až 10 °C. V Praze je to 2,5 °C.
  • NASA prokázala, že v oblastech velkých měst s výraznými tepelnými ostrovy a jejich okolí jsou četnější srážky (zdroj zde) s úhrny vyššími až o 116 % (tedy víc než dvojnásobek), v létě s více bouřkami.
  • Zejména jižnější města stojí vyšší teploty ročně dost peněz na klimatizaci a provozu spotřebičů (ledniček atd.). Naopak Moskva díky efektu šetří na topení.

Právě meteorolog Žák je jedním z českých zástupců v evropském grantovém projektu The UHI Project (z Urban Heat Islands, tedy městské tepelné ostrovy). Projekt běží už dva roky a jeho  řešitelé nyní mimo jiné finišují s přípravou meteorologických modelů, které ukážou, jak je to s nadbytečným teplem v Praze vážné.

Tedy nejen v Praze. Česká metropole je po Varšavě druhým nejsevernějším evropským městem, s nímž vědci v projektu pracují. Účastní se také Budapešť, Lublaň, Padova, Modena, Vídeň a Stuttgart.

Právě jihoněmecké město a rakouská metropole podle Žáka berou přístup k urbanistice zodpovědně. A od zkoumání osmi různých měst si slibuje pestřejší poznatky o tom, co dělat lépe.

Projekt UHI získává z velké části peníze z Evropského fondu regionálního rozvoje, který v přepočtu poskytl zhruba 78 milionů korun. Zhruba deset až patnáct procent spolufinancují partnerské instituce. Z českých k nim patří Matematicko-fyzikální fakulta UK, Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Český hydrometeorologický ústav.

Umělý kaňon v centru Prahy

Důvodem, proč je Praha při studiu tepelných ostrovů hodná pozornosti - mimo jiné - je její dopravní tepna, magistrála. "Je tu hluboký kaňon s minimem vegetace. Navíc samozřejmě k diskomfortu obyvatel v tomto případě přispívá i velké množství výfukových zplodin z aut," říká meteorolog Žák.

Projekt Urban Heat Islands

Oficiální web

V terminologii používané při studiu městských tepelných ostrovů není kaňonem myšlen přírodní útvar. Pomyslné stěny pražského kaňonu kolem magistrály tvoří vysoké budovy, které narušují přirozené proudění vzduchu. To by jinak teplo a výfukové plyny odválo. Užívá se tak i termín "uliční kaňon".

Pro zkoumání tepelných ostrovů jsou přinejmenším dva dobré důvody. Logicky prvním je vliv tepla na lidské zdraví, protože evropská populace, českou nevyjímaje, stárne a starší lidé jsou na teplotní extrémy citlivější. "Četnost extrémů je poslední desítky let vyšší, to máme potvrzené. Netýká se samozřejmě jen teploty ve městech, extrémní teploty se objevují i jinde - ale jejich projevy ve městech jsou výraznější," řekl iDNES.cz klimatolog Radim Tolasz z ČHMÚ.

Poznat to bylo v roce 2003, kdy západní a jihozápadní Evropu zastihla největší vlna veder od roku 1540. Tehdy se objevily odhady, že na následky horka zemřelo na 70 tisíc Evropanů, i když toto číslo je třeba brát s rezervou. "Takové odhady se těžko dají potvrdit. Nelze říci, kolika lidem se srdečními problémy by se přitížilo a zemřeli by, kdyby bylo o pět stupňů méně. Ale je zcela prokazatelné, že více lidí mívá v tuhle dobu zdravotní problémy," říká Tolasz.

Úspora pro Los Angeles může být až půl miliardy dolarů ročně

Druhý důvod pak má ekonomický rozměr. Poslední student slavného Enrica Fermiho, americký fyzik Arthur Rosenberg, už v roce 1998 se svými kolegy přišel s tezí, že čtyřmilionové Los Angeles by mohlo při lepším přístupu k urbanistice ušetřit až půl miliardy dolarů ročně, pětinu z toho na domácích klimatizacích (odkaz na studii, jejímž je Rosenberg spoluautorem, najdete zde).

Co ten lepší přístup znamená? "Obecně by se při plánování města mělo vycházet z toho, aby v dané oblasti byl dostatek prvků, které přispívají k ochlazení vzduchu za horkých letních dnů a ke zvýšení relativní vlhkosti," říká meteorolog Žák. Tedy dostatek stromů a trávníků, vegetací pokryté střechy, světlé a lépe odrazivé materiály.

Lék nezní překvapivě, jenom ho územní plánovači příliš často neordinují. Snad i proto, že dosud přinejmenším ve střední Evropě scházel podobný projekt, zohledňující i praktické zkušenosti politiků a úředníků podílejících se na rozvoji měst. Žák proto věří, že jejich výzkum bude přínosný jak pro zkoumaná města, tak i pro další, pro které vzniká soupis jakýchsi "zlatých pravidel" územního plánování.

"Územní plánovači potřebují nějakou zpětnou vazbu. Samozřejmě mají obecné znalosti, jak to funguje, když přistupují k rozvoji nějakého území a úpravám. Mohou odhadovat, jaký budou mít změny dopad. Ale meteorologové jim mohou dát modelovou analýzu a mnohem přesnější odhad toho, jak se ta která plánovaná úprava projeví," popisuje český odborník plánovaný výstup projektu, který poběží do léta 2014.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

iDNES Premium a Max s HBO pohromadě. Sledujte The Last of Us jen za 690 Kč

U příležitosti premiéry dlouho očekávané druhé řady seriálového hitu The Last of Us přichází iDNES Premium s mimořádně výhodnou nabídkou. Noví roční předplatitelé získají kromě nepřeberného množství...

10. dubna 2025

Vyšší výdaje na obranu i za cenu dluhu. Ekonomové radí, jak zaplatit bezpečnost

Premium

Česko bude brzy dávat na obranu výrazně víc, než bylo dosud zvyklé. Očekává se, že z letošních vyjednávání mezi členy NATO vzejde požadavek, aby členské země v následujících letech posílaly na obranu...

10. dubna 2025

Očima nešťastného otce: Hamás drží mého syna ve zvířecí kleci, Bibimu to vyhovuje

Premium

Od našeho zpravodaje v Izraeli Voják Nimrod Cohen, jeho dvacetiletý syn, je jedním z 59 rukojmích, které stále – už více než 550 dní – drží teroristický Hamás v zajetí v Pásmu Gazy. Otec Jehuda upozorňuje: To je zodpovědnost...

10. dubna 2025

Bek mě naštval, vracím se i kvůli němu. S Babišem jsme si to vyříkali, líčí Plaga

Premium

Bývalý ministr školství Robert Plaga se vrací do politiky. Na podzim bude kandidovat jako lídr ANO ve středních Čechách. Ke comebacku ho prý vyburcovala i rétorika současného ministra Mikuláše Beka...

10. dubna 2025

Téměř jako za pandemie. Američané si kvůli chystaným clům dělají zásoby

Spotřebitelé v USA se obávají důsledků Trumpova protekcionistické politiky. Odborníci hovoří o opakovaní scénáře z období koronavirové pandemie, během které zákazníci měli tendenci vykupovat zboží v...

10. dubna 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

9. dubna 2025  19:33,  aktualizováno  21:57

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Francie se chystá uznat Palestinu jako stát. Bude to správné, míní Macron

Francie by mohla uznat Palestinský stát v červnu na konferenci, kterou v New Yorku plánuje uspořádat spolu se Saúdskou Arábií. Podle médií to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Krok by...

9. dubna 2025  21:19

Za Rusko bojuje nejméně 155 Číňanů, řekl Zelenskyj. Moskva je verbuje na sítích

Proti Ukrajině bojuje v ruské armádě nejméně 155 čínských občanů, může jich být i více, uvedl ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj rekrutují Číňany hlavně...

9. dubna 2025  20:27,  aktualizováno  20:33

Slintavku se nevyplatí léčit, bezpečnější je se zvířat zbavit, říká virolog Černý

Premium

Co má slintavka a kulhavka společného s koronavirem? Proč proti ní nelze očkovat? Odkud se vůbec rozšířila? A měl by se člověk, který virus může chytit také, obávat? Virolog Jiří Černý z Centra...

9. dubna 2025

Amerika hledá horníky. Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump jde opět proti proudu. V úterý podepsal exekutivní příkazy kladoucí si za cíl podpořit těžbu uhlí. Jejich součástí jsou snahy o záchranu uhelných elektráren, které již...

9. dubna 2025

Zdroj šťavnatých drbů z Kremlu utichl, putinovský režim zaklekl na Telegram

Premium

Lepší zdroj kompra a zákulisních informací o intrikách v nejvyšších patrech ruské elity byste nenašli. Telegramový kanál VČK-OGPU sledovalo přes milion uživatelů, v úterý však jejich oblíbený zdroj...

9. dubna 2025

Prezident Pavel oblečený v kroji otevřel v bouřlivé atmosféře ghanskou nemocnici

Český prezident Petr Pavel oblečený v místním tradičním oděvu ve středu ve slavnostní a místy až bouřlivé atmosféře otevřel novou ghanskou nemocnici postavenou českou společností VAMED Health...

9. dubna 2025  18:10,  aktualizováno  19:50