Venezuelský prezident Hugo Chávez drží mapu Jižní Ameriky během zasedání

Venezuelský prezident Hugo Chávez drží mapu Jižní Ameriky během zasedání Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky v Caracasu (5. února 2012) | foto: AP

Tentokrát sami nebudete, slíbil Chávez Argentině pomoc s Falklandami

  • 274
Venezuelský prezident Hugo Chávez prohlásil, že pokud se Argentina v budoucnu znovu střetne s Velkou Británií o Falklandy, Venezuela jí pomůže. Pronesl to na zasedání Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky, kde všech osm členských zemí slíbilo nevpouštět do přístavů lodě plující pod falklandskou vlajkou.

Argentině pak slíbil vojenskou pomoc v případě, že se o sporné ostrovy s Brity opět střetne. "Mluvím pouze za Venezuelu, ale pokud britské impérium napadne Argentinu, ta nebude tentokrát osamocena," prohlásil Chávez. Ekvádorský prezident Rafael Correa pak navrhl podniknout vůči Velké Británii tvrdší kroky. "Musíme si promluvit o sankcích," řekl.

Válka o Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců.

Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území. Obyvatelé Falkland se ale hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.

Britští vojáci vyvěšují vlajku Spojeného království v Port Howardu na...

Velká Británie se s Argentinou o Falklandy střetla už před třiceti lety, když se Argentinci pokusili ostrovy, které jim ještě v 19. století patřily, vojensky obsadit. Nakonec prohráli. Napětí mezi Buenos Aires a Londýnem se od té doby nezmenšuje, spíše naopak. Jak se blíží výročí války, padají na obou stranách Atlantiku stále silnější slova.

Naposledy se situace vyostřila, když na ostrovy přiletěl na šest týdnů v rámci služby princ William, který v Royal Air Force létá s helikoptérou. Argentina jeho přítomnost na Falklandech okamžitě označila jako provokaci. Britové také oznámili, že na Falklandy posílají svou nejmodernější válečnou loď.

Argentina na druhé straně nařídila rybářům, aby vylovili místní olihně dřív, než se dostanou k Falklandům, a přesvědčila některé své sousedy, aby do přístavů nevpouštěli lodě plující pod falklandskou vlajkou. To samé jí o víkendu na zasedání Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky (ALBA) slíbily další země. Mezi členy tohoto svazku patří například Bolívie, Kuba, Ekvádor, Nikaragua či právě Venezuela.

Britský premiér David Cameron kvůli Falklandům před časem svolal i Národní bezpečnostní radu. Někdejší šéf britské armády pak varoval, že pokud by Argentinci ostrovy ovládli, Britové by je už pravděpodobně nezískali zpět. Vládní škrty totiž poslaly do důchodu letadlové lodě i letku strojů Harrier (více o varování generála si můžete přečíst zde).

Argentina nazývá ostrovy, které leží asi 460 kilometrů od jejího pobřeží, Malvíny. Britové je nazývají Falklandy. Většina obyvatelstva ostrovů se pak považuje za občany Spojeného království.

Falklandy

Falklandy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video