Tenkrát na Východě to nebyla žádná sláva, ale zbylo dost dobrých fotek

Doporučujeme   11:12
Dvacáté výročí listopadového převratu dalo vzniknout i několika bilancujícím výstavním a knižním počinům, které se obrátily k české fotografii uplynulých dvacetiletí. Jedním takovým projektem je expozice a s ní propojená kniha Tenkrát na Východě.
Josef Moucha: Z cyklu Výcviková rota, Mošnov 1982

Josef Moucha: Z cyklu Výcviková rota, Mošnov 1982 | foto: Repro z knihy Tenkrát na Východě: MF DNES

Soubor sestavený Vladimírem Birgusem a Tomášem Pospěchem je instalován v prestižním Domě U Kamenného zvonu. "Na známých, zapomenutých i dosud nepublikovaných fotografiích chce ukázat některé aspekty života obyčejných lidí v Československu v této době (1948-1989 - pozn. red.), kdy se toho tolik muselo a tak málo smělo," píší kurátoři v knize. "Vybranými příklady, zahrnujícími širokou škálu snímků rozličné umělecké hodnoty, chce připomenout proměny politické a společenské atmosféry i samotného životního stylu, ukázat oficiózní komunistické slavnosti a manifestace, všudypřítomnou ideologickou propagandu a devastaci společnosti i prostředí v době vlády jedné strany, stejně jako útěky mnoha lidí do soukromí, do hospod a na chaty, kde teprve probíhal ten méně oficiální, zato však pravdivější a spontánnější život."

Kvarteto papalášských polibků - z archivu ČTK

Deset polibků (smrti)

Už z citovaných slov je patrné, že Birgus s Pospěchem si ukousli pořádné sousto, protože nabízející se obrazový materiál k takto obecným, sociologicko-politizujícím formulacím se rozlévá do až neuchopitelné šíře. Důsledkem je nutnost přesných praktických "úchopů", tedy výběr, který vytyčující slova naplní konkrétním obrazovým řádem. Občas je při prohlídce výsledku přitom patrné, že kurátoři tápali, že ztráceli povědomí o celku, že uhnuli z nastoupené linie, kterou použili na začátku výstavy (a knihy).

Totiž: soubor Tenkrát na Východě je otevřen plodným nápadem - z análů agentury ČTK Birgus s Pospěchem vytáhli desítku snímků, na nichž se komunističtí pohlaváři líbají při oficiálních setkáních; chronologická série začíná se říjnem 1951, kdy se objímají a celují Klement Gottwald a Wilhelm Pieck a končí se únorem 1989, kdy na ruzyňském letišti je do tváře polského vůdce Wojciecha Jaruzelského soudružsky zabořena hlava Miloše Jakeše.

Konec čtyřicátých let a následující desetiletí jsou postaveny na dichotomii oficiálního "četkařského" obrazového zpravodajství (včetně popisků) a záběrech, které vznikaly prakticky bez naděje na dobové otištění - v sousedství snímků pochodujících milicionářů, nadšených svazáků, odhodlaných "jezeďáků" či zastrašených občanů hlasujících pro smrt Milady Horákové se tak nacházejí (dnes již proslulé) záběry Jana Lukase ze sokolského průvodu Prahou v červnu 1948 či z pohřbu Edvarda Beneše v září téhož roku.

K plusům a objevům tady náležejí práce Josefa Kohouta nebo Rudolfa Jarnota, kteří fotografovali - stejně jako Gustav Aulehla, Birgusem pro dějiny české fotografie nedávno již emancipovaný - regionální všednost v komunistickém Československu oné doby.

Josef Kohout: Bez názvu, 50. léta

Příliš zajíců

Od šedesátých let však soubor Tenkrát na Východě odstupuje od této vcelku plodné paralelnosti. Vlády se již výlučně chápou dokumentární fotografie a jednotlivé ukázky z dalších žánrů (módní a reklamní fotografie, stylizované retro atd.) V tom okamžiku již běží o víceméně standardní přehlídku české umělecké fotografie vymezeného období, o přehlídku s důrazem právě na černobílou dokumentární tvorbu.

Miloslav Kubeš: Bez názvu, 60. léta

Ta je zde zastoupena takovými jmény-jistotami jako jsou Jiří Všetečka, Josef Koudelka, Dana Kyndrová, Viktor Kolář, Jindřich Štreit, Luboš Kotek, Libuše Jarcovjaková, Jan Jindra atd. Nelze ovšem přehlédnout, že i tady se objevují práce neokoukané: čtvercové momentky Miloslava Kubeše, které vizuálně mají blízko k vynikajícím dokumentům z ulic či lunaparků Iva Loose, výmluvné záběry z kasárenské pakárny od Josefa Mouchy (cyklus Výcviková rota, Mošnov 1982) nebo syrová svědectví Jaroslava Kučery o životě na Strahovských kolejích v Praze počátkem 70. let.

Ivo Loos: Z cyklu Tváře, 1970-1974

Avšak i k 60. - 80. letům by se v archivu ČTK nalezly, když už kurátoři zpočátku sáhli do tohoto zdroje, oficiózní paralely: výjezdy představitelů "strany a státu" mezi "dělníky, rolníky a pracující inteligenci", rituály na různých sjezdech, krotké záběry, které se snažily ukázat papaláše "jako lidi", žánrové snímky ze sídlišť, jež měly evokovat "klidný a spokojený život našeho lidu". Volba na tohle měla padnout tím spíš, že Birgus s Pospěchem do souboru zařadili i záběry z archivu komunistické tajné policie, dokumentující pohyb například Milana Kundery. Oficiality k těmto "úlovkům" přece tvoří přímý protipól! - a na území mezi těmito krajními póly se pohybovali všichni neoficiální, ovšem nikoliv tajní fotografové.

Bratrstvo (Václav Jirásek, Petr Krejzek): Bez názvu, 1988

Naopak mohly být eliminovány exponáty časově přesahující vytýčené období 1948-1989. Jiří Hanke snímal v letech 1981-2001 ve Váňově ulici v Kladně jeden rohový dům a jeho proměny, a ty proměny do roku 1989 jsou na domě minimální - proměny oné nemovitosti rozhýbal až porevoluční čas, který však už je "o něčem jiném". Martin Plitz v roce 2000 aranžoval do týchž pozic ženy, které byly kdysi, před desítkami let, vyfotografovány na titulní stranu časopisu Vlasta; předlohu a novou variaci Plitz položil vedle sebe (navíc spolu s dnešním civilním záběrem dané ženy). Jenže to je konceptualismus, který do kolekce vnáší další, rozptylující tóny, ba co víc - vnáší do ní téma rekonstrukce minulosti. Jednoduše bych kladl důraz pouze a jen na slovo "tenkrát", jež se nachází v názvu výstavy a knihy. A nějaké rekonstrukce a zásahy ex post bych nechal na jiný výstavní či knižní podnik.

Tenkrát na Východě je výstavou a knihou, v níž se dá shlédnout ne zrovna malé množství zajímavých jednotlivostí, ale koncepce je neumocňuje do celku, po jehož absolvování bychom si, jím zasaženi, řekli: Jo, takhle jsme žili, takhle to tady bylo... Pamatuješ, co to bylo za "schízu" protloukat se mezi oficiálními obrazy a reálnou každodenností?

O výstavě. Publikace

Tenkrát na Východě.
Kurátoři Vladimír Birgus, Tomáš Pospěch. Galerie hlavního města Prahy - Dům U Kamenného zvonu, Praha Staroměstské nám. 13, Praha 1. Výstava trvá do 3. ledna 2010, otevřena je v út–ne 10:00–20:00 hodin, vstupné 120,-/ 60,- korun.
Nejbližší lektorská prohlídka: 23. prosince v 18:00 hodin.
Spolupořadatelé výstavy: UPM a ČTK
Partneři: KANT, ITF, Slezská univerzita v Opavě, Dostál
Hlavní mediální partneři: MF Dnes, Týden, Radio 1, Digifoto.

Publikace:

Tenkrát na Východě.
Češi očima fotografů 1948-1989.
Text a výběr fotografií Vladimír Birgus a Tomáš Pospěch, překlad Vladimíra Šefranka a Derek Paton. Vydal KANT - Karel Kerlický, Praha 2009, 128 stran, doporučená cena 390 korun.

Tenkrát na Východě. Češi očima fotografů 1948-1989. Obal knihy

Autor: , Kavárna

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...