Léčebná marihuana, Bedrocan, Holandsko

Léčebná marihuana, Bedrocan, Holandsko | foto: Petr Topič, MAFRA

Pěstovat konopí chce 16 zájemců. Řízky nelze sehnat, stěžuje si firma

  • 29
Státní ústav pro kontrolu léčiv uzavřel první kolo tendru na českého pěstitele léčebného konopí. Přihlásilo se do něj 16 zájemců. Patří mezi ně dovozce léčebného konopí nebo vysoká škola. Jedna z firem si však stěžuje, že tendr je netransparentní, protože ústav požaduje pěstování konopí jen z řízků rostliny, nikoliv ze semene.

O zájemcích v pátek informovala Státní agentura pro konopí pro léčebné použití, tedy instituce, která spadá pod Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Agentura uvedla, že v prvním kole tendru obdržela 16 žádostí o účast. Kdo je podal, nesdělila. „Vzhledem k tomu, že výběrové řízení i nadále pokračuje, není možné k němu poskytovat bližší informace,“ stojí v tiskové zprávě.

Mezi těmi, kdo se do tendru přihlásil, je třeba společnost Elkoplast Slušovice. Do Česka již jednou léčebné konopí dovezla (více čtěte zde). „Přihlásili jsme se do výběrového řízení, protože to byl náš hlavní záměr, aby cena konopí byla levnější,“ řekl iDNES.cz jednatel firmy Ladislav Krajča.

Jednu z obálek na SÚKL poslala i Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, potvrdil iDNES.cz děkan Tomáš Šimůnek. Současný rektor univerzity Tomáš Zima patří do skupiny odborníků, jež připravovala konopnou legislativu.

Pěstovat je nutné z řízků. Firma tvrdí, že nejsou k mání

Žádosti posuzuje komise, kterou SÚKL sestavil a u které předem řekl, že její činnost bude neveřejná. Komise zhruba do 25. srpna rozhodne, zda žadatelé splnili všechny stanovené požadavky (více o nich čtěte zde). Kdo je splní, toho SÚKL vyzve k podání cenové nabídky.

Už nyní je jasné, že vyhodnocování nabídek ani samotný tendr se stížnostem nevyhnou. Jedna z firem, která má zájem konopí pěstovat a která se do prvního kola přihlásila, si stěžuje na to, že účastníci musí SÚKL doložit návrh smlouvy o nákupu rostlinných řízků.

Firma tvrdí, že řízky požadované odrůdy a kvality není možné sehnat. „Jedinou zemí, která je může vyvážet, je Holandsko. Zkontaktovali jsme tedy holandskou stranu a jejich vyjádření nás poněkud zaskočilo. Ohledně daného druhu konopí s předepsanou genetickou výbavou nám sdělili, že ji pěstují pouze pro svůj lékový ústav a nehodlají jí nikam dodávat a tudíž nemá smysl pracovat na smlouvě o koupi matečních rostlin,“ sdělila iDNES.cz zástupkyně společnosti, která zatím nechtěla zveřejnit název, ale redakce ho zná.

Rostliny už množí univerzita, řízky prodat nechce

V Holandsku je nyní pouze jeden pěstitel léčebného konopí. Je jím firma Bedrocan. Tato společnost pěstuje rostliny pro státní konopnou agenturu přiléhající pod tamější ministerstvo zdravotnictví. Právě s ním dojednával obchod například Krajča, když chtěl dovézt sušené části rostlin do ČR.

Krajča iDNES.cz řekl, že je schopen získat i požadované řízky samičích rostlin. „Napsal jsem do dokumentů k výběrovému řízení, že si je dovedu obstarat. To je jisté, jinak by nemělo cenu se do něj hlásit, protože je to jedna z podmínek. Víc vám k tomu ale nemůžu říci,“ uvedl jednatel slušovické firmy.

Řízky už má královéhradecká farmaceutická fakulta. „Předpěstovali jsme si je z rostlin z Holandska,“ uvedl Šimůnek.

Pěstování léčebného konopí v Česku zatím možné není, jenže univerzita v tomto má výhodu. Řízky si namnožila díky licenci na experimentální vědeckou práci.

Šimůnek uvedl, že se na jeho fakultu nikdo kvůli prodeji řízků neobrátil. „Obraceli se na nás jen kvůli prostorům pro pěstování,“ řekl. Řízky by však fakulta stejně neprodala. „Dokud budeme ‚ve hře‘, nikomu je poskytnout nemůžeme. Něco jiného je však výzkum. Na tyto účely bychom instituci s příslušnými povoleními řízky zdarma poskytli,“ dodal děkan.

Holandsko není jediná varianta, tvrdí SÚKL

SÚKL uvedl, že řízky z Holandska jsou jen jednou možností. Stejně mluví i Tomáš Zábranský. Toho ústav oslovil, aby mu pomohl upravit podmínky tendru po minulém vedení. „Dovézt je by bylo možné z Kanady, USA a několik by mohl uvolnit i Izrael,“ tvrdí s tím, že konopí lze získat také ve Španělsku a Rumunsku.

Izrael, Španělsko nebo Rumunsko však léčebné konopí nevyvážejí. Ale podle Zábranského samotný řízek neobsahuje tolik účinných látek, aby byl považován za drogu, proto je teoreticky možné s ním obchodovat ve volnějším režimu.

„Námitky kolem této věci ale chápu, protože do značné míry tato podmínka vyřazuje pěstitele bez kontaktu v zahraničí,“ dodal Zábranský.

Podle něj pěstování z řízků má opodstatnění v tom, že obsah účinných látek v rostlině je vždy téměř stejný, což u pěstování ze semen nelze. Řízkování také umožňuje obstarat si přesný genetický otisk každé z rostlin. „Pokud by se konopí ocitlo mimo lékárenskou a léčebnou síť, podle otisku je možné poměrně snadno říci, z jakého je zdroje,“ uvedl Zábranský.

O holanském pěstiteli se v minulosti hovořilo také v souvislosti s českou konopnou vyhláškou. Ta určuje druh konopí a jeho kvalitu. Nachlup kopírují parametry Bedrocanu. Na to v minulosti poukazoval i současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (více čtěte zde). Konopná vyhláška se však ještě letos má měnit a SÚKL plánuje vypsání dalších pěstitelských tendrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue