Léčebné konopí se zatím do Česka vozí z Holandska.

Léčebné konopí se zatím do Česka vozí z Holandska. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Tuzemské pěstování konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl soutěž

  • 128
Lékový ústav zatím nemůže dokončit tendr na českého pěstitele léčebného konopí. Jeden z účastníků jej napadl u antimonopolního úřadu. Smlouvu s pěstitelem proto stát zatím nepodepíše. Kdy by první legální tuzemské konopí mohlo být dostupné pacientům, zatím není jasné.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel návrh od společnosti Velvana, a.s. Bylo zahájeno prvostupňové správní řízení, úřad si zatím vyžádal od zadavatele dokumentaci,“ sdělil pro iDNES.cz Martin Švanda, mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Správní řízení úřad zahájil 27. února. Skončit by mohlo v dubnu, protože podle Švandy obvykle tato řízení trvají 60 dnů. Řízení ale může být i delší. „Záleží samozřejmě na složitosti případu,“ podotkl mluvčí.

Lhůta pro podávání připomínek vypršela v pondělí 16. března. Do druhého kola tendru na firmu, která by pro stát měla pěstovat léčebné konopí, postoupily firmy Elkoplast Slušovice, Medihemp a zmiňovaná Velvana. Ta do tendru šla spolu s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Smlouvu by od státu měla získat slušovická firma

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jenž soutěž vypsal, loni v prosinci rozhodl, že nejvhodnější nabídku podal Elkoplast. Nabídl v soutěži nejnižší cenu za gram - 68 korun bez DPH. Dokud ale nebudou vypořádány námitky, nemůže lékový ústav s vítězem soutěže podepsat smlouvu o smlouvě budoucí.

„SÚKL obdržel návrh na přezkoumání úkonů a postupu zadavatele a návrh na vydání předběžného opatření spočívající v zákazu uzavření smlouvy, který podal na ÚOHS jeden z účastníků veřejné zakázky. Z tohoto důvodu nemůže v současné době uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem a musí vyčkat na rozhodnutí ÚOHS,“ potvrdila Hana Pavlíčková z tiskového oddělení ústavu. 

Proč Velvana tendr napadla, nechtějí antimonopolní úřad ani firma zatím říci. „Mohu potvrdit, že jsme se v souvislosti s vyhodnocením této zakázky obrátili na ÚOHS. Do jeho rozhodnutí nebudeme tuto záležitost komentovat,“ sdělila manažerka marketingu Velvany Veronika Jirotková.

Kdy v Česku bude k mání první tuzemské léčebné konopí, proto zatím není jasné. Přitom v zadávací dokumentaci soutěže je uvedeno, že její účastníci jsou vázání svojí nabídkou jen 120 dnů od skončení lhůty pro podání nabídek. Ta uplynula 18. listopadu 2014 ve 12:00. Teoreticky by tedy Elkoplast ručil za uvedenou cenu jen do 18. března. Podle SÚKL ale tato podmínka nemůže tendr narušit a neohrozí ani nabídnutou cenu, protože lhůta v době vypořádání námitek neběží.

„Ze zákona o veřejných zakázkách vyplývá, že lhůta neběží, jsou-li podány námitky, a to až do okamžiku doručení rozhodnutí o námitkách. Neběží pak ani po dobu, ve které zadavatel nesmí uzavřít smlouvu dle zákona, tedy například po dobu běhu lhůty pro podání námitek či podání návrhu na přezkum na ÚOHS. Rovněž neběží, je-li podán návrh na přezkoumání úkonu zadavatele ÚOHS z moci úřední až do okamžiku právní moci rozhodnutí ÚOHS o tomto návrhu,“ vysvětlila Hana Pavlíčková.

Stát chce 40 kilogramů sušených částí rostliny

Podle tendru by pěstitel měl první várku dodat nejdříve čtyři měsíce po udělení licence. Před se však musí ještě uzavřít zmiňovaná smlouva o smlouvě budoucí a podat žádost o licenci. K ní musí pěstitel doložit, že splňuje všechny podmínky včetně povolení pro nakládání s drogami od ministerstva zdravotnictví.

Na výběr tuzemského pěstitele přitom čeští pacienti čekají. Dosud je totiž možné předepisovat jen konopí z Holandska a jeho cena je 280 korun za gram. Pacienti si přitom léčivo platí ze svého. Pokud by tedy chtěl někdo vyčerpat maximální možnou měsíční dávku, která nyní činí 30 gramů, zaplatil by 8 400 korun. To je pro řadu pacientů nepřijatelné (přečtěte si příběh otce, který pěstuje konopí pro svoji dceru, protože by na legální neměl).

Vítěz soutěže by měl pro stát vypěstovat za víc než jeden rok 40 kilogramů sušených částí samičích rostlin. Stát původně počítal s hodnotou zakázky celkem 4,2 milionu korun, podle ceny nabídnuté Elkoplastem by ale stát měl zaplatit 2,7 milionu bez DPH. To je v podstatě méně, než si vyžádá vybudování technologií pro pěstování rostlin z řízků v kryté hale. Ladislav Krajča, jednatel Elkoplastu Slušovice, ale iDNES.cz řekl, že firmě se pěstování i s ohledem na potřeby pacientů vyplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video