Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín: vážný mezinárodní problém

  18:58aktualizováno  18:58
Usilovnost, s jakou se Rakousko snaží zabránit startu atomové elektrárny v Temelíně, se stupňuje. Zároveň se mu podařilo do debat o osudu této elektrárny zatáhnout evropské instituce. V těchto dnech bude Evropský parlament hlasovat o přijetí rezoluce, která vyzývá českou vládu k přerušení spouštění Temelína. Rakouský parlament v úterý navíc přijal jednomyslné usnesení, kterým zpečetil odhodlání Rakouska blokovat přijetí Česka do Evropské unie, pokud Češi neprokáží, že elektřina z temelínského jádra je stejně bezpečná jako ta z jádra evropského.Glosu k tématu najdete ZDE.

Co řekli o reakcích Rakouska
na Temelín:

Hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do Evropské unie Pavel Telička:

"Nepředpokládám, že by usnesení rakouského parlamentu k jaderné elektrárně Temelín mělo vážněji ohrozit přijetí Česka do unie."
Mluvčí české vlády Libor Rouček:

"Ty blokády jsou kontraproduktivní. Zastavení spuštění Temelína nedosáhnou, protože Temelín odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států."
Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel:

"Je s podivem, že oficiální místa v Praze mluví o hysterické reakci Vídně. Pohánějí nás obavy, a mnohé i strach, ale určitě ne hysterie."
Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer:

"Jakmile se Rakušané dozvědí, že naše elektrárna odpovídá mezinárodním standardům, tak nebudou mít důvody k tomu, aby požadavek na vládu neuzavírat kapitolu energetika dále udržovali."
Ministr zemědělství Jan Fencl:

"Je to něco, co bych si dovolil nazvat nesolidním ze strany rakouské... nevěřím, že by Rakousko svou hrozbu naplnilo."

Rakouský parlament přímo vyzval svou vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika při vyjednávání České republiky o vstupu do EU. Vyslovil tím úplnou podporu  premiérovi Wolfgangu Schüsselovi, který podmiňování vstupu Česka avizoval už minulý týden.

O Temelínu bude diskutovat i Evropský parlament, který na žádost rakouských konzervativních poslanců a Zelených kvůli tomu zrušil bod programu o stavu lidských práv v Íránu. Jednání by mělo skončit přijetím rezoluce.

Česko musí čelit dalším blokádám
Hornorakouští politici a ochránci přírody ohlásili na pátek další blokádu hranic. Tentokrát pouze hodinovou, avšak provoz by se měl zastavit na větším počtu přechodů než o minulém víkendu. V sobotu se k protestům připojí bavorský Svaz ochránců přírody a také jeho představitelé zvažují, že zablokují hranice, a sice česko-německý přechod ve Strážném.

Česká vláda však ihned dala najevo, že tyto protesty Temelín nezastaví. "Blokády jsou kontraproduktivní. Elektrárna odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států," prohlásil mluvčí Rouček.

- co o Temelínu řekl hornorakouský hejtman a další informace o blokádě

Pro Němce není Temelín dost bezpečný
Spuštění elektrárny zřejmě nezabrání ani tři sporné technické záležitosti, o nichž v úterý jednali na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost v Praze představitelé německého ministerstva životního prostředí: záložní baterie, vysokoenergetická potrubí a ventily na směs vody a páry. Němci dali najevo, že do vyřešení těchto potíží by z bezpečnostních důvodů v Německu Temelín nedostal licenci.

- proč by Němci Temelínu neudělili licenci a další informace o jejich názoru na jeho bezpečnost

Usnesení rakouského parlamentu k Temelínu

Spolková vláda bude požádána, aby při utváření příštích státních rozpočtů s ohledem na plánované rozpočtové položky i nadále zajistila přiměřené dotování mezinárodních projektů zaměřených na utlumení jaderné energie. Kompetentní ministři spolkové vlády budou kromě toho požádáni, aby
1. se zasazovali o to, že až do konečného vyjasnění všech otevřených otázek v souvislosti s bezpečností a ekologickou přípustností jaderné elektrárny Temelín nebude toto zařízení uvedeno do provozu; tento postoj vůči České republice budou také nadále zdůrazňovat na bilaterální úrovni;
2. nedali souhlas s předběžným uzavřením kapitoly o energetice bez dostatečného důkazu o aktuálních bezpečnostních standardech odpovídajících aktuálnímu stavu techniky na úrovni EU a o slučitelnosti jaderné elektrárny Temelín se životním prostředím, jak unie požaduje ve společném stanovisku;
3. se zasazovali o zapojení Rakouska a dalších příslušných sousedních států do všech procesů spojených s prověřováním slučitelnosti se životním prostředím, zejména s celkovým prověřením této slučitelnosti ze strany českých úřadů, a požadovali, aby český parlament rychle ratifikoval úmluvu Espoo o prověřování dopadu na životní prostředí za hranicemi země;
4. v dalším postupu nadále udržovali těsný kontakt s ostatními státy EU, zejména s příslušnými sousedními zeměmi.
5. nadále důrazně vyžadovali od kompetentních českých úřadů objasnění všech otevřených bezpečnostních otázek, jako je například bezpečnost vůči zemětřesení nebo jiným katastrofám;
6. se zasazovali o průzkum jaderné elektrárny nezávislou expertní skupinou, která by před zprovozněním Temelína zhodnotila jeho bezpečnostní standardy;
7. na evropské úrovni obhajovali konkurenčně právní výhrady vůči českým exportům jaderné elektřiny v prostoru EU a využili všech právních možností, aby zabránili exportům českého jaderného proudu do Rakouska.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ulice Barcelony den po teroristickém útoku (18. srpna 2017)
Odborník: Španělé už odhalili desítky spiknutí, útok byl otázkou času

Hrozba radikálního islamismu není ve Španělsku nová, říká odborník na politický terorismus Miroslav Mareš. Od 90. let tamní policie překazila desítky pokusů o...  celý článek

Jednotky Duvdevanu při zatýkání v izraelském Bejr El. (7. října 2015)
Češi cvičili v Izraeli s elitní jednotkou určenou ke krocení Palestinců

V Izraeli tento týden skončilo čtrnáctidenní cvičení speciálních sil izraelské a české armády. Podle listu The Jerusalem Post se konalo na základně Ceelim v...  celý článek

Polonahý prezident Vladimir Putin se na dovolené chlubí jedním ze svých úlovků...
Buď jak Putin, ukaž hruď. Lidé na fotkách napodobují ruského prezidenta

Tisíce lidí se rozhodly vzdát poctu ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi a vyfotit se bez trička. Reagují tak na nejnovější zveřejněné fotografie Putina z...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.