Temelín udělal další krok ke spuštění

Elektrárenská společnost ČEZ, která provozuje Jadernou elektrárnu Temelín, pokračuje v uvedení elektrárny do provozu tím, že požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení ke zvyšování výkonu reaktoru elektrárny.

Busek zpochybnil blokády hranic čtěte ZDE
ČEZ požádal o zvýšení výkonu v Temelíně v pondělí
Elektrárenská společnost ČEZ, která provozuje Jadernou elektrárnu Temelín, požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení ke zvyšování výkonu reaktoru elektrárny.

SÚJB však povolení nevydal kvůli tomu, že  ještě nedokončil poslední zkoušku a nedoplnil její výsledek do dokumentace, na jejímž základě se úřad rozhodne o dalším postupu.

"Poslední neprovedenou zkouškou v rámci fyzikálního spouštění je měření výkonového koeficientu na nejnižší úrovni," vysvětlil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Teprve po jejím ukončení bude dokumentace doplněna o její výsledek.

Režim číslo jedna, tedy poslední režim spouštění reaktoru, začíná energetickým spouštěním. "Režim jedna je již v podstatě výkonový provoz," odhadl mluvčí SÚJB Pavel Pittermann podle něhož spuštění provozu v režimu jedna neproběhne v tomto týdnu.

K postupu fyzikálních testů v dosavadním druhém režimu Pitermann dopoledne uvedl: "Pokračují zkoušky fyzikálních testů podle stanovených programů a zatím se nezdá, že bychom tam shledali něco, co by nám bránilo je hodnotit kladně."

Temelín začne dodávat elektřinu v listopadu či prosinci
Při zhruba třiceti procentech nominálního výkonu reaktoru bude přifázována turbína a pravděpodobně v listopadu nebo prosinci by měl Temelín dodat první elektřinu do rozvodné sítě.

Do fáze zkušebního provozu při plném výkonu se první reaktor elektrárny podle předpokladů dostane na jaře roku 2001. 

Pro spuštění Temelína je stále více Čechů
Se spuštěním temelínské jaderné elektrárny souhlasí 71 procent občanů, proti je 16 procent a 13 procent neví. Vyplývá to z říjnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění, v němž zároveň 58 procent dotázaných označilo zahraniční protesty proti elektrárně za neopodstatněné, 21 procent za opodstatněné.

Oproti obdobnému červnovému průzkumu se zvětšila skupina příznivců zprovoznění Temelína o osm procent.

Přestože současná hodnota 71 procent je maximem pozitivních postojů k jaderné elektrárně, v šetřeních IVVM od roku 1996 jde spíše o návrat k hodnotám dlouhodobě stabilním, které se pohybují kolem 67 procent, poznamenává IVVM.

Nejméně příznivců měl Temelín loni v dubnu
Zpráva institutu připomíná, že výjimkou byl jednorázový úbytek podpory v dubnu 1999, kdy poklesl počet příznivců spuštění Temelína na 52 procent a skupina váhajících vzrostla na 27 procent.

V kladných vyjádřeních posledního průzkumu průměr výrazně překročili muži, jichž bylo pro spuštění 75 procent oproti 65 procentům žen.

Jako neopodstatněné vidí zahraniční protesty častěji lidé ve věku 30 až 44 let, muži, vysokoškoláci a dělníci.

Část zastánců neopodstatněnosti protestů argumentovala tím, že technologie elektrárny je dobrá, vše je pod kontrolou odborníků a není čeho se obávat. Podle druhé skupiny jsou za protesty spíše společenskopolitické důvody a nejčastější odpovědí bylo konstatování, že je to jen naše záležitost. Zastánci zahraničních protestů naopak vyjadřovali jednoznačnou nedůvěru v jadernou technologii a obavy z havárie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video