Temelín se vrátil do režimu dva

Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Temelín se po odstranění čtvrteční havárie vrátil do režimu dva. Ve čtvrtek večer vypadly v elektrárně hlavní cirkulační čerpadla. "Řídící personál bloku také úspěšně vyzkoušel přenos dat hlavních cirkulačních čerpadel v systému kontroly a řízení. Nyní probíhají přípravy bloku na přechod do režimu jedna, tedy do fáze energetického spouštění. V ní se bude výkon reaktoru postupně zvyšovat a uskuteční se několik stovek testů zařízení na jednotlivých výkonových hladinách," upřesnil mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) stále posuzuje dokumentaci k rozhodnutí, zda elektrárně povolí přejít do režimu energetického spouštění, tedy zvýšit výkon reaktoru. "Je velice nepravděpodobné, že by toto rozhodnutí mohlo padnout během víkendu," řekl mluvčí SÚJB Pavel Pittermann.

Mluvčí Nebesář zdůraznil, že v případě výpadku hlavních cirkulačních čerpadel nešlo o žádnou mechanickou závadu a rovněž všechny údaje o stavu čerpadel v systému řízení a kontroly byly správné a přesné. "To jak tuto záležitost interpretovala zejména rakouská média vůbec neodpovídá skutečnosti," poznamenal Nebesář.

Rakousko: porucha v Temelíně nám dává za pravdu
Nejnovější porucha v jaderné elektrárně Temelín dosvědčuje, že výhrady Rakouska vůči této elektrárně jsou oprávněné, prohlásil mluvčí vídeňského ministerstva životního prostředí Gerhard Popp.

Ve čtvrtek večer nastal v elektrárně výpadek hlavních cirkulačních čerpadel a řídící personál musel převést blok elektrárny z druhého do nižšího třetího režimu.

Navzdory ujištěním mluvčího Temelína Milana Nebesáře, že bezpečnost elektrárny nebyla výpadkem nijak ohrožena, incident se stal vodou na mlýn rakouským odpůrcům Temelína.

"Nevyvolala tedy potřebu působení bezpečnostních systémů ani automatického působení rychlého odstavení reaktoru," vysvětlil Nebesář.

Popp dále řekl agentuře APA, že rakouské obyvatelstvo "nebylo bezprostředně ohroženo" a že je třeba, aby událost byla objasněna.

Anschober: Temelín musí být zastaven
Předseda poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober označil poruchu v jihočeské elektrárně za velmi alarmující. Anschober tvrdí, že v případu Temelín rozhodne setkání rakouského kancléře Wolfganga Schüssela s českým premiérem Milošem Zemanem v úterý. Má za to, že výsledkem musí být průlom a že vše ostatní než zastavení stavby by bylo nepřijatelným kompromisem.

ČEZ pod palbou kritiky demonstrantů za špatnou informovanost
Při další demonstraci zhruba 350 rakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín na hraničním přechodu Dolní Dvořiště v pátek odpoledne mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer ostře kritizoval způsob, jakým o závadách cirkulačních čerpadel v Temelíně informovala elektrárenská společnost ČEZ. 

"Máme zprávy o tom, že k závadě došlo již včera večer, ale česká strana to zveřejnila až dnes odpoledne. Takovýto postup třeba v případě jaderné havárie by znamenal katastrofu."

Co se stalo ve čtvrtek v Temelíně
V jaderné elektrárně Temelín nastal ve čtvrtek večer výpadek hlavních cirkulačních čerpadel. Řídící personál musel převést blok elektrárny z druhého do nižšího třetího režimu.

Důvodem výpadku čerpadel byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře odchylka v systému kontroly a řízení normálního provozu v části, která nezabezpečuje plnění ochranných ani bezpečnostních funkcí bloku elektrárny. "Nevyvolala tedy potřebu působení bezpečnostních systémů ani automatického působení rychlého odstavení reaktoru," vysvětlil Nebesář.

Operativní personál klasifikoval podle Nebesáře výpadek čerpadel jako neobvyklou událost plynoucí z postupného ověřování jednotlivých systémů elektrárny.

Nebesář: Bezpečnost Temelína ohrožena nebyla
"Hodnocení podle mezinárodní stupnice INES dosáhlo stupně 0, což je nejnižší stupeň závažnosti. V žádném případě tedy nedošlo k ohrožení jaderné bezpečnosti provozu elektrárny," zdůraznil mluvčí.

"Nejde o žádnou závažnou událost," potvrdil mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann s tím, že výpadek čerpadel jadernou bezpečnost elektrárny neohrozil. "Po odstranění závady může elektrárna přejít zpět do režimu dva, aniž by musela žádat náš úřad o zvláštní povolení," dodal.

Povolení ke spuštění v prvním režimu záleží čistě na elektrárně, řekl Pittermann
Na otázku zpravodaje iDNES, zda závada pozdrží vydání povolení SÚJB k provozu v prvním režimu Pittermann odpověděl: "Záleží to čistě na nich, jak celou událost zdokladují, vyšetří. Nevidíme to jako žádnou zásadní odchylku ve spouštěcím programu." Dodal, že přechod do prvního stupně spuštění se touto událostí zpozdí maximálně o několik dní.
 
Podle mluvčího JETE Nebesáře ještě ve čtvrtek večer začala znovu pracovat dvě ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel. "Nyní je příčina výpadku řešena dodavatelem řídícího a kontrolního systému - americkou firmou Westinghouse. Po jejím odstranění bude reaktor znovu vyveden na minimální stabilizovaný kontrolovaný výkon a blok do režimu dvě," dodal mluvčí s tím, že ani on neočekává žádný vliv na harmonogram spouštění elektrárny.

"Po ukončení prací na odstranění příčiny budou spouštěcí práce pokračovat v souladu se schválenými programy," uzavřel Nebesář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video