Temelín se probudí tento týden

  • 14
Po tříměsíční odstávce se opět spustí jihočeká elektrárna Temelín. Její vedení oznámilo, že tento týden obsluha reaktoru odstartuje štěpnou reakci a bude pokračovat v testech, které musel ČEZ narychlo ukončit v květnu. Během zkušebního provozu se tehdy objevilo několik poruch. Potíže vyvrcholily stupňujícími se vibracemi hlavní turbíny.

I když v kuloárech zazněl jako termín startu reaktoru čtvrtek či pátek, žádný z pracovníků elektrárny ho nepotvrdil.

Turbína je podle vedení elektrány nyní opravená a v natolik dobrém stavu, že zvládne běžný provoz elektrárny. Opravy prováděly firmy Škoda Praha a Škoda Energo, které turbínu vyráběly. Vibrace způsobovalo prohnutí devítimetrové hřídele turbíny. Odchylka prohnutí činila 15 setin milimetru.

Ředitel Škody Energo Jan Musil zdůraznil, že při vibracích se nepoškodily lopatky turbíny, jak psala některá média.

Opravy rotoru turbíny a úpravy dalších zařízení, provedené v době odstávky, stály podle pracovníků společnosti Škoda Energo zhruba 40 milionů korun. "Společnost ČEZ tyto náklady nehradí, ty jdou na vrub dodavatele," připomněl ředitel Temelína František Hezoučký.

Za zpoždění termínu spouštění prvního bloku, který měl být již od 3. května ve zkušebním provozu, podle něj Škoda Praha jako generální dodavatel technologie již zaplatila společnosti ČEZ smluvní pokutu 600 milinů korun.

Budou-li nynější zkoušky úspěšné, bude Temelín už příští týden dodávat elektřinu do sítě. Výkon reaktoru v té době bude dosahovat 55 procent jeho možností. Do úplného ukončení zkušebního provozu musí Temelín absolvovat ještě 900 různých testů.

Je to blamáž, nechte toho, tvrdí hornorakouský poslanec
Připravované opětné spuštění Temelína je vydatným soustem pro jeho rakouské odpůrce.

"Je to jen další blamáž pro nepoučitelnou českou stranu," prohlásil hornorakouský zemský poslanec, mluvčí Rakousko-českého antiatomového výboru Otto Gumpinger.

"Opětné spuštění je nemilou provokací," dodal Gumpinger, který počítá s dalšími nehodami, jejichž důsledkem může být jen chaos a další těžké poškození prestiže českého strojírenství jako celku.

Zemský poslanec připustil, že dohoda z Melku, kterou se loni v prosinci šéfové vlád obou zemí zavázali uskutečnit bezpečnostní i ekologickou prověrku Temelína, obnovení zkušebního provozu nezakazuje.

"Ve světle dosavadních 20 poruch by však přispělo ke snížení napětí v česko-rakouských sporech o elektrárnu, kdyby česká strana od spuštění upustila," míní Gumpinger.

Greenpeace chce referendum o atomovém zákonu
Ekologická organizace Greenpeace dnes na zprávy o obnovení zkušebního provozu reagovala zopakováním požadavku na uspořádání referenda, které by zostřilo protiatomový zákon a zavázalo tak rakouskou vládu neuzavřít kapitolu energetika ze vstupních jednání ČR do EU.

Pouze neuzavření této kapitoly je zřejmě "poslední zárukou" pro Rakousko, jak dosáhnout odstavení Temelína, řekl mluvčí organizace Erwin Mayer; vetování vstupu ČR do EU prý však Greenpeace odmítá.

Mluvčí vyslovil podezření vůči vídeňské vládě, že zřejmě hodlá již během podzimu kapitolu s ČR rychle uzavřít a smířit se přitom s tak "mlhavými formulacemi" ve věci jaderné bezpečnosti, jako se to již stalo v případě uzavírání obdobných kapitol s Maďarskem a Slovinskem.

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.
* 3. května (2001): Kvůli ohnuté hřídeli musí pracovníci škody vyměnit rotor nízkotlaké části turbíny. Reaktor je odstaven.
* 31. května (2001): Z temelínského reaktoru vytekla radioaktivní voda. Mluvčí Milan Nebesář řekl, že kontaminace byla velmi nízká. Životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video