Hezoučký, Zeman a Drábová v Temelíně

Hezoučký, Zeman a Drábová v Temelíně - Ředitel elektrárny v Temelíně František Hezoučký, český premiér Miloš Zeman a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová při zahájení zkušebního provozu reaktoru prvního bloku, který v následujících 18 měsících bude plnohodnotnou součástí energetické sítě. (10. června 2002) | foto: Reuters

Temelín se po čtyřech letech rozjel naostro

  • 26
Zkušební provoz Temelína skončil. Státní úřad pro jadernou bezpečnost mu vydal povolení, aby přešel do plného provozu. "Ukončili jsme tím etapu aktivního vyzkoušení obou bloků a dostali jsme povolení k provozu podle atomového zákona," řekl mluvčí jaderné elektrárny Milan Nebesář.

"Získali jsme povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro oba dva bloky. Tato licence platí na deset let pro každý blok," doplnil Nebesář.

Doba platnosti licence se počítá od zahájení štěpné reakce na každém bloku, to znamená od roku 2000 pro první blok a od roku 2002 pro druhý blok.

Udělením povolení se pro elektrárnu v praxi nic nezmění. "Je to jedno z mnoha povolení, která budeme předkládat v rámci kolaudace," poznamenal mluvčí. Předpokládá, že kolaudace celé stavby se uskuteční ve druhé polovině příštího roku.

Výstavba a spuštění Temelína se táhne řadu let
Původní smlouva se Sovětským svazem o výstavbě Temelína z roku 1981 předpokládala, že elektrárna bude mít čtyři bloky o výkonu 1000 MW. Nakonec ale byla zahájena výstavba pouze dvou bloků. Přípravné stavební práce začaly v roce 1986.

První blok měl být podle původních plánů zprovozněn v roce 1992. Po problémech v rusko-českých dodavatelských vztazích se v roce 1993 stala dodavatelem kontrolního a řídícího systému a jaderného paliva americká Westinghouse Electric Corporation.

Kombinace ruské a americké technologie byla po léta výstavby Temelína ekology označována jako jedno z nebezpečí. Přes časté protesty ekologických aktivistů a rakouských sousedů a přes zvyšující se finanční rozpočet se žádná polistopadová vláda nerozhodla výstavbu Temelína zastavit.

V roce 1994 byl rozpočet elektrárny 71 miliard korun, nynější je 98,6 miliardy korun. Z toho majitel Temelína, společnost ČEZ, ke konci roku 2001 investoval necelých 94 miliard korun.

DÁLE ČTĚTE:
Články o temelínské elektrárně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video