Temelín postihla další závada

T e m e l í n - Jen několik hodin dodával ve čtvrtek Temelín elektřinu do rozvodné sítě. Obsluha prvního reaktoru musela kolem 21. hodiny snížit výkon z pětapadesáti na čtyři procenta. Důvodem bylo to, že z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje. Elektrárna přitom začala dodávat elektřinu teprve ve čtvrtek hodinu po poledni. Zkouška při výkonu do 55 procent, který povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost, měla ukázat, zda se technikům podařilo odstranit nežádoucí vibrace přívodního potrubí k turbině.

Rakouští odpůrci atomu po čtvrteční poruše na jedné z turbin Temelína opět požadují odstavení elektrárny do vykonání dohodnutých zkoušek vlivu elektrárny na životní prostředí.

Rakušané upozorňují na nezodpovědné kroky provozovatele jihočeské elektrárny Temelín, který se navzdory přetrvávajícím problémům s turbínou neustále snaží napojit elektrárnu do rozvodné sítě. Stěžují si rovněž na nedostatečnou informovanost z české strany o opakovaných poruchách v elektrárně.

"Ptám se, proč se rychle turbína spouští, když se pak musí zastavit. Bylo by mnohem moudřejší odstavit elektrárnu ze sítě a provést zkoušku vlivu Temelína na životní prostředí," řekla ekologická mluvčí opozičních sociálních demokratů Ulrike Simaová.

Během prověrek by se podle ní dal zjistit skutečný stav turbíny. "Není přeci možné neustále spouštět reaktor a pak jej odstavovat. Turbína má pravděpodobně vážné problémy," dodala.

Václav Brom z tiskového odboru elektrárny řekl, že pracovníci a.s. Škoda Praha nalezli místo netěsnosti u olejové regulace jednoho ze tří nízkotlakých
dílů turbíny.

Desítky litrů oleje, které unikly, byly zachyceny ve strojovně. Výkon reaktoru byl snížen na čtyři procenta, na nichž bude udržován po dobu odstraňování závady.

Obsluha ladila olejovou regulaci ještě ve středu v noci
Generátor měl být původně do rozvodné sítě připojen již ve středu v noci. Pracovníci Škody Energo však ještě ve čtvrtek časně ráno dolaďovali systém olejové regulace turbíny. 

Souhlas se zahájením další fáze spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent získala temelínská elektrárna od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost 19. března. Zkoušky této fáze měly podle plánu trvat asi měsíc. Zkušební provoz prvního temelínského bloku má být zahájen do konce června.

Proč byl reaktor na deset dní odstaven
Temelínská elektrárna byla opět odstavena kvůli vibracím přívodního potrubí 8. března. "Problém s vibracemi je v tom, že při nízkých výkonech má pára o teplotě zhruba 270 stupňů Celsia, která proudí do turbíny, zcela jiné dynamické vlastnosti než při vyšších výkonech," vysvětlila Právu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Při nízkých výkonech se pak pára škrtí ve ventilech a vznikají vibrace.

Rakouské noviny přestřelily

Internetový magazín rakouské televize a rozhlasu (ORF ON) napsal, že Temelín nikdy nedosáhne svého maximálního výkonu 1000 megawattů, a citoval nejmenovaného regionálního inspektora českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Poukazoval prý na to, že turbína není zcela v pořádku kvůli vibracím. Předsedkyně úřadu Dana Drábová s úsměvem potvrdila, že turbína výkonu 1000 MW skutečně nikdy nedosáhne. "Ona má totiž maximální projektovaný výkon 981 MW," řekla doslova. "Chtěla bych vidět, který náš inspektor pronesl takovýhle soud," dodala.
Drábová dodala, že chvění je způsobeno kombinací mnoha faktorů, mezi něž patří také ne zrovna nejvhodnější konstrukce regulačních ventilů.

"Horké zkoušky by podle ČEZ měly začít v květnu, ale já to vidím spíše na konec června, když to ale opravdu hodně dobře půjde," uvedla v rozhovoru Drábová. Ke konci roku se očekává zavážení paliva do aktivní zóny a v průběhu roku 2002 zahájení štěpné reakce.

Temelín dodával elektřinu
Temelínská elektrárna 27. února, po dvou měsících, začala vyrábět elektřinu. Elektrárna do sítě dodávala 100 megawatt, což stačí zhruba na provoz jedné rychlovarné konvice v 50 tisíci domácnostech.

Výkon reaktoru obsluha udržovala na 30 procentech. Souhlas s opětovným spuštěním Temelína vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost v pátek 23. února večer.

Poprvé Temelín vyrobil elektrický proud loni 21. prosince, po pár hodinách však systém zkolaboval.

 

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.

Reaktor byl již několikrát odstaven
Reaktor byl poprvé odstaven 17. ledna kvůli vibracím přívodního potrubí turbíny a zahájení revize. Ožil opět v neděli 25. února ve tři hodiny ráno. Byl spuštěn bez ohledu na protesty ekologických aktivistů z Rakouska. Ještě večer před tím u českých hranic protestovaly stovky Rakušanů.

Vibracím potrubí by mělo zabránit 44 ocelových prstenců, které byly na potrubí přivařeny. Asi pětimetrovou část přívodního potrubí museli technici v průběhu revize vyměnit, protože na něm objevili trhlinu.

Zprávy o nastartování reaktoru vzbudily nevoli rakouských odpůrců elektrárny Temelín. Například předsedkyně parlamentní frakce dolnorakouských Zelených Birgid Weinzingerová uvedla, že jde o jasné porušení dohod předsedů vlád obou zemí z Melku.

Také rakouská odbočka mezinárodní organizace ochránců přírody Greenpeace kritizovala přípravu na opětovné spuštění reaktoru a označila ji za provokaci.

Temelín není nebezpečnější než poslední německé elektrárny, říká odborník
Temelínská elektrárna nedosahuje podle německého fyzika Helmuta Hirsche bezpečnostních parametrů ostatních evropských elektráren. Hirsch upozorňoval na bezpečnostní rizika obálky reaktoru, možnosti protržení přívodního potrubí páry a vody a například na křehnutí tlakové nádoby reaktoru.

Jeho argumenty odmítl Miloš Tichý ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Absolutně není Temelín rizikovější než poslední německé elektrárny," řekl novinářům. Všechny Hirschovy otázky podle Tichého čeští odborníci podrobně probrali se skupinou expertů z Německa a Evropské unie. "Byli to lidé z praxe a upozornili na problematiku přívodního potrubí páry, na této věci pracujeme," uvedl s tím, že Hirsch je akademikem.

Obsluha jaderné elektrárny Temelín znovu připojila turbogenerátor prvního bloku do rozvodné sítě. (22. března 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video