Temelín opět přivedl lidi na hranice

Místo obvyklých kamionů v sobotu odpoledne zaplnilo velké parkoviště na německém hraničním přechodu Philippsreut (sousedícím na české straně se Strážným) více než tři tisíce lidí (většinou dětí), kteří přišli demonstrovat proti provozu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. V mlhavém a deštivém počasí se nad hlavami dětí pohupovaly stovky balonků s nápisy Stop Temelín a radikální transparenty, jako například Jeden Černobyl stačí, Arogance nic neřeší nebo Nechceme jaderné monstrum. V pořadí už třetí a nejmasovější demonstraci organizoval bavorský Spolek ochránců přírody spolu s dalšími ekologickými organizacemi.

"Nemáme nic proti českým lidem, ale jsme zde kvůli tomu, že máme strach z atomové energie. Nejde nám jenom o Temelín, ale o jakékoli riziko z jiných jaderných elektráren," uvedla za pořadatele Heike Dülferová z blízkého Grafenau.

Zdůraznila, že němečtí odpůrci Temelína jsou připraveni protestovat do té doby, dokud nebude tato jaderná elektrárna vyřazena z provozu. Německé demonstranty přijelo povzbudit i třicet protitemelínských aktivistů z Horního Rakouska.

"Trváme na svých požadavcích ohledně Temelína včetně toho, že tuto jadernou elektrárnu by měli vyzkoušet nezávislí experti. Blokády rakousko-českých hranic jsme však přerušili až do jednání premiérů Schüssela a Zemana. Co se bude dít dál, závisí opět na výsledcích tohoto jednání," potvrdil mluvčí Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer.

Řádně povolená demonstrace na německo-české hranici nijak neomezila velmi slabý automobilový provoz, přestože do Phillipsreutu mířily z německého vnitrozemí desítky autobusů a stovky osobních aut s demonstranty.

Ekologické organizace proti Verheugenovu výroku

Nevládní mezinárodní ekologické organizace Přátelé země, Greenpeace a Global jsou "šokovány" výroky člena Evropské komise Güntera Verheugena, který podle německého tisku uvedl, že Temelín bude nejbezpečnější jadernou elektrárnou v Evropě. "Velmi rádi bychom věděli, na jakých informacích jste založil toto hodnocení," píší zmíněné organizace v otevřeném dopise. Připomínají, že Temelín prochází teprve zkušebním obdobím, při němž se objevují stále nové problémy.

Ani vídeňská MAAE ještě neprověřila, kolik jejích doporučení bylo skutečně provedeno. "Mnoho problémů bezpečnosti vyřešit nelze, protože jsou to nedostatky projektu." Verheugen podle listu Münchner Merkur řekl, že "po dokončení všech plánovaných změn bude Temelín zřejmě nejbezpečnější jadernou elektrárnou Evropy." Ekologické organizace ho žádají, by svůj výrok "co nejrychleji vysvětlil".

Citují německého ministra životního prostředí Jürgena Trittina, že Temelín by v Německu nedostal povolení k provozu. Zmiňují se o blíže neurčené studii EU, podle níž je pravděpodobnost nebezpečí nehody v Temelíně 1:13.500. "Je tedy nejlepší pro tento typ reaktoru, ale na hony daleko za reaktory západního typu."

Dokonce i zpráva Sdružení západoevropských jaderných regulátorů v případě Temelína konstatuje, že "některé bezpečnostní záležitosti vyžadují další projasnění", a vůbec neříká, že je to nejbezpečnější elektrárna; zmiňuje se prý o problému bezpečnosti potrubí, což "není drobný problém ale vyprojektovaný nedostatek, který se nedá spolehlivě vyřešit", píše se v otevřeném dopise.

Velkou část účastníků pokojného protestu na přechodu Philippsreut/Strážný tvořili mladí lidé a děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video