Telička opustí Brusel s tučným odchodným

  • 28
Ačkoli první český eurokomisař Pavel Telička opustí svůj bruselský post po pouhém půlroce, může se těšit na tučné odchodné. Telička bude mít podle německého deníku Die Welt po půl roce nárok zhruba na dvě stě tisíc korun měsíčně po dobu tří let.

"Mandát se výrazně zkrátil a dejme tomu, že mi to řeší některé náklady, které s tím souvisí, například penále za zrušení pronájmu domu, nábytku. Ale jinak to není nic, čím bych se zaobíral," říká Telička.

Podle svých slov zvažuje, že by část peněz věnoval na charitu.

Hlavním důvodem pro vyplácení odchodného je podle Bruselu to, že po tři roky už ývalý eurokomisař nemůže přijmout práci v oblasti, v které pracoval jako jeden z členů komise.

V případě Teličky, komisaře pro ochranu spotřebitelů a zdraví, to teoreticky znamená, e by nemohl pracovat například pro farmaceutické nebo potravinářské firmy.

Odchodné se běžně vyplácí i v Česku, ačkoli v případě politiků není zdaleka vysoké ako u eurokomisařů. Bývalý předseda komise Romano Prodi má nárok na 380 tisíc korun měsíčně po tři roky.

To Vladimír Špidla dostal za dva roky premiérství jednorázově 675 tisíc korun, to je ět jeho platů. Dosud nejvyšší odstupné z českých politiků dostal při odchodu z prezidentské funkce Václav Havel, a to 800 tisíc korun.

Odstupné dostávají také ministři, poslanci, senátoři či soudci. Smůlu měli například ti zákonodárci, kteří se na jaře stali europoslanci. Podle zákona mají na odstupné árok jen v případě, že se během tří měsíců nestanou jinými ústavními činiteli.

"To proto, aby se odchodné týkalo jen těch, kteří skutečně končí s politikou," říká mluvčí sněmovny Roman Žamboch.

Nicméně ne vždy to tak funguje, což je případ poslance Marka Bendy z ODS. Při volbách před dvěma lety se sice do parlamentu nedostal, získal tedy odstupné, ale poté, co Jan Zahradil odešel do Evropského parlamentu, ho Benda v poslanecké lavici nahradil.

Zdaleka nejvyšší odstupné, takzvané zlaté padáky, dostávají manažeři, a to i od polostátních firem. Podle novely zákoníku práce mají nárok na odstupné nejen šéfové, ale i řadoví zaměstnanci.

Firma se může se svým pracovníkem dohodnout, že nezačne pomáhat konkurenci. Za to mu musí až dvanáct měsíců vyplácet odměnu odpovídající minimálně jeho průměrnému výdělku.

Jednou z nejvelkorysejších firem je v odchodném Česká rafinérská, dcera petrochemického holdingu Unipetrol. Většina jejích pracovníků má při propuštění z firmy nárok na čtrnáctinásobek měsíčního platu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video