Telička, Kohout, Štěpová, nebo...?

Kužvartiáda ostře odhalila jednu z největších bolestí politických elit celé země. Jejich nízkou profesionalitu v oblasti zahraniční politiky. Chybí-li nám jasné přesvědčení, čeho a proč v Bruselu chceme dosáhnout, těžko se hledá kandidát a padají absurdní jména.

Jmenování Miloše Kužvarta bylo osobní chybou Vladimíra Špidly, jehož obratnost při výběru lidí patrně vstoupí jako jediná věc za dobu jeho vlády do obecných dějin. Tedy aspoň dějin humoru.

Pokud je pravda, že Kužvart včas rozeznal (nebo mu bylo eurokraty naznačeno), že je na funkci komisaře krátký, paradoxně udělal lépe, než kdyby trapně předstíral práci a psal domů zkreslená hlášení.

Naši politici jsou však zděšeni. Jejich úvahy se nyní ubírají asi tímto směrem: Proboha, ať ten člověk umí mluvit pořádně anglicky, jíst příborem a ví, zda se dáma pouští do dveří jako první.

Jen proto leží na stole jména lidí v těchto věcech sběhlých - paní Štěpové a pánů Teličky a Kohouta. Jméno Jana Kavana je pak, po jeho skandálech, možno považovat za skutečný výkřik zoufalství.

Pravda je, že chybí osobnost s jasnými názory na práci v Bruselu, s vysokou odborností a vysokou mírou respektu v zahraničí. Přitom všechny strany věděly, že je s největší pravděpodobností výběr takové ženy nebo muže čeká, už přinejmenším tři čtyři roky.

Podobně charakteristické je, že nikdo nezvedá hlasitě rukavici a neříká: Já jsem ten nejlepší, proto a proto. Špidlova vláda, zdá se, vyčerpala svou zahraničně politickou invenci poměrně naivním proevropanstvím. V době "ústavní krize" opatrně mlčí - možná proto, aby se nepřišlo na to, že nemluví anglicky, řekl by ironik.

ODS musí být ráda, že je v opozici. Řada jejích špiček vedle exsuperšpičky by nejraději celou evropskou komisi poslala takříkajíc do výroby. I umírněnější ji považují za nutné zlo. Do úřadu, o kterém si myslíme, že je nanic, se pak těžko navrhuje zástupce. Jméno Bedřich Moldan plně vyjadřuje tyto rozpaky.

Strany nyní zasednou a povedou dialog, který měly vést před rokem či dvěma. Možnost solidního výběru je tak dramaticky ztížena. Možná by stálo za to, zeptat se po nějakém odpočinutém mladistvém důchodci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue