BBC se takřka od svého zrodu řídí heslem informovat, vzdělávat, bavit.

BBC se takřka od svého zrodu řídí heslem informovat, vzdělávat, bavit. | foto: Profimedia.cz

Televizní vysílání BBC slaví sedmdesátku

  • 2
Přesně před sedmdesáti lety spatřilo světlo světa první pravidelné televizní vysílání. Za projektem stála zřejmě nejslavnější veřejnoprávní televize světa - britská BBC. Vše ale začalo už o pár let dříve.

Počátky British Broadcasting Company se datují do roku 1922.

V samotných začátcích experimentovala s rozhlasovým vysíláním. Není divu, protože cílem jejich zakladatelů (např. firem General Electric či AT&T) bylo především zvýšení prodeje rozhlasových přijímačů.

Už čtyři roky poté ale čekala na zpravodajce první výzva - generální stávka. Z dnešního pohledu ale bylo informování jednostranné, protože stanice vysílala jen nesouhlasná vládní stanoviska. Stávkující neměli mnoho šancí, jak do rodícího se média proniknout.

Zásadní zlom přinesl rok 1927. Společnost získala Královskou chartu, která změnila její financování i status. Změnila se na korporaci (British Broadcasting Corporation) a s mottem "informovat, vzdělávat, bavit" plní dodnes na britských ostrovech funkci veřejnoprávního média.

Rozvoj televize zbrzdila válka
Změna nastartovala růst společnosti. Stačily pouhé dva roky a BBC začala v Londýně experimentovat s televizním vysíláním. První sporadické programy mohlo pár desítek šťastlivců naladit rok poté.

Historicky první televizní program - BBC One - spustil své služby v roce 1932, ale opravdový boom nastal až 2. listopadu 1936. Tehdy bylo z londýnského Alexandra Palace spuštěno první pravidelné televizní vysílání na světě.

Během následujících tří let se počet diváků rozrostl až na 40 tisíc. Slibně se rozvíjející program ale v září 1939 utnula 2. světová válka. Moderátoři se z Alexandra Palace znovu přihlásili až v roce 1946.

Další události nabraly rychlý spád. Nepřímo tomu pomohla i britská královská rodina - v roce 1947 televize vysílala svatbu princezny Alžběty a Phillipa, vévody z Edinburghu.

V roce 1953 se s obrovským ohlasem veřejnosti setkal přímý přenos z korunovace královny Alžběty II. Televizní signál tehdy pokrýval téměř tři čtvrtě populace.

Přichází konkurence
Významnou změnu znamenal pro BBC rok 1955, kdy jí přibyla konkurence - privátní ITV (Independent TV). Obě média začala nelítostný souboj o diváky.

Konkurence BBC prospěla a během následujících let spolu obě média soutěžila v inovacích, jakými bylo například stereo vysílání či vysílání v barvě.

V současnosti provozuje několik televizních a rozhlasových stanic. Vysoce ceněný je rovněž zpravodajský server BBC NEWS.

Veřejnoprávní médium zaměstnává jen ve Velké Británii na 26 tisíc lidí a operuje s ročním rozpočtem 4 miliardy liber (zhruba 168 miliard korun).

BBC v české kotlině

Zatímco doma se BBC potýká často s kritikou, ve světě je uznávána jako seriózní médium. Její věhlas začal růst už počátkem 30. let, kdy začala do světa vysílat v angličtině. V roce 1938 ji italský diktátor Benito Mussolini inspiroval k tomu, aby začala vysílat v arabštině, němčině, italštině a francouzštině.

Češtinu mohli posluchači na rozhlasových frekvencích BBC poprvé zaslechnout 6. září 1939. Prohlášení opoziční Labouristické strany tehdy v češtině přečetl bývalý mezinárodní zástupce československé sociální demokracie Josef Kosina. "Neklesejte na mysli, vydržte novou vlnu násilí a zůstaňte věrni odkazu velkého Tomáše Masaryka," znělo tehdy z rozhlasových přijímačů.

Vysílání neutichlo ani po konci války, ale komunistický režim se ho v následujících čtyřech desetiletích snažil umlčet. Marně. V redakci české sekce se vystřídali například básník Ivan Jelínek, novináři Karel Brušák a Pavel Tigrid či divadelník Ota Ornest.

České rozhlasové vysílání BBC se přesto nakonec odmlčelo. Stalo se tak na přelomu let 2005 a 2006, kdy se ústředí BBC World Service rozhodlo ke změně strategie. I přesto britský mediální kolos stále vysílá ve více než čtyřiceti jazycích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video