Záběr irácké televize ukazuje mrtvého Američana

Záběr irácké televize ukazuje mrtvého Američana - Záběr z vysílání irácké televize ukazuje pravděpodobně tělo mrtvého amerického vojáka. Měl padnout při bitvě na jihu Iráku, u města Násiríja. (23. března 2003) | foto: Reuters

Televizní pohledy na válku jsou rozdílné

  • 5
Televizní záběry války v Iráku fascinují diváky po celém světě. Ne všem se ale to, co vidí, musí líbit. Válečné zpravodajství chrlí americké a britské televize jako CNN, Sky a BBC.I země, které se na konfliktu nepodílejí, však přizpůsobily válce své vysílání, aby nasytily hlad po informacích.

Mnoho diváků fascinuje to, co jedna londýnská rozhlasová stanice označila za "válečné porno" - záběry pouštních bojů v přímém přenosu nebo výbuchy na bagdádském horizontu.
 
I lidé, kteří si normálně na zprávy moc nepotrpí, se dívají na pravidelné vstupy z války, jež vyvolala v mezinárodním společenství hluboký rozkol.

"Televizní krytí operací v Iráku, které 24 hodin denně nabízejí různé kanály, je ještě neskutečnější než při první válce v Perském zálivu v roce 1991," napsal v jihoafrickém listu Sunday Independent sloupkař Darrel Bristow-Bovey.

"Poté, co televize deset let připravovaly půdu pro reality TV, je pro ně stále obtížnější nepřistupovat ke zpravodajství jako k dalšímu druhu zábavy, jako kdyby to byla sága se zvraty, obraty a nečekanými překvapeními," píše Bristow.
 
Televizní stanice se chlubí tím, že mohou přes satelit vysílat záběry v přímém přenosu od zpravodajů, kteří jsou přidruženi k americkým a britským jednotkám. Američanka Stefanie Lyleová tak viděla svého manžela vojáka Claye, jak jede v jižním Iráku na tanku.

"Nahrávala jsem si to. Nemohu věřit, že to můžeme vidět v televizi. To je skvělý," uvedla nadšeně Američanka.

Moderátor britské televize také nadšeně popisuje "dramatické" záběry z Iráku. Jeho nadšení je však jen těžko pochopitelné, když záběry ukazují písečnou pláň, několik telegrafních sloupů a vzdálených budov.

"Britský reportér popisuje divákům ranní bitvu o Umm Kasr jako by komentoval fotbalový zápas. Žádné střihy, jen dvě hodiny přímého přenosu," říká o tomto způsobu televizní prezentace moderátor německé televize ARD.
 
I přímo v Británii už někteří lidé kritizují přehnaně nadšený tón některých reportáží. "Reportéři a moderátoři jsou nějak příliš entuziastičtí," poznamenal britský manažer Tom Greaves.
 
Mnoho lidí také pochybuje o tom, že televizní obrázky ukazují celou skutečnost, a tvrdí, že televize předkládá upravený obraz války.

Arabské televize jsou otevřenější
To vysílání některých arabských stanic, například katarské Al-Džazíry, je mnohem otevřenější. Ukazují i krvavé záběry Iráčanů usmrcených nebo zraněných při bombardování.

Americká vláda byla pobouřena tím, že Al-Džazíra přinesla záběry amerických mrtvých a zajatých vojáků, které poskytla zřejmě irácká televize. Podrobnosti čtěte zde, ve článku Irácká televize ukázala zajatce.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld řekl, že by bylo nešťastné, kdyby americké televize tyto záběry vysílaly. Jediná televize, která tak učinila, byla CBS. Udělala to v době, kdy Rumsfeld vystupoval u konkurence.
 
Všechny americké kanály později oznámily, že tyto záběry nepoužijí. Ukázaly pouze snímek neidentifikovaného padlého vojáka.

Zatímco televize mimo USA věnovaly pozornost mírovým manifestacím, velké americké televize se o nich zmínily jen letmo.
 
Profesor politologie a komunikace na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě Gadi Wolfsfeld řekl, že optimistický tón amerického a britského zpravodajství nemusí vydržet. "Vzhledem k tomu, že kolem války není mezinárodní konsensus, může se úloha médií rychle změnit a obrátit se proti americké vládě," řekl.

"Nevidíme mnoho mrtvých a raněných. Jestli válka půjde pro USA a Británii špatně, uvidíme jich mnohem více," dodal Wolfsfeld.
 
Například americké televizní zpravodajství z vietnamské války v 60. a 70. letech, i když nebylo v přímém přenosu, mělo na protiválečné hnutí v USA velký vliv.

,

Video