Televize utratí za Štědrý den miliony

  • 32
Pyšná princezna či Tři oříšky pro Popelku patří k nejslavnějším českým pohádkám. Autorům a jejich dědicům však přinášejí zcela odlišné honoráře. Rozdíl je desetinásobný. Obě jsou slavné, obě mají stovky tisíc ctitelů, obě zažívají rok co rok o Vánocích oslnivý návrat na televizní obrazovky.

Bez legendárních pohádek Tři oříšky pro Popelku a Pyšná princezna se tradiční české Vánoce snad ani neobejdou. Obě jsou pro televize stejně důležité, protože spolehlivě přilákají k obrazovkám statisíce diváků.

Přesto by na sebe mohly obě pohádky žárlit. Rozdíl v ceně, ze kterou se pro televizní vysílání prodávají, je totiž obrovský. Pyšná princezna je k mání řádově za sto tisíc korun, za Popelku však musí televize zaplatit milion a čtvrt.

Komerční úspěch filmu není v žádném případě hlavním kritériem, podle kterého se určuje cena za jeho vysílací práva. Rozhodující je jeho stáří. Nejjednodušší je pro televize nákup filmů, které byly natočené do roku 1965, což je i případ Pyšné princezny nebo také pohádky Byl jednou jeden král.

Takové filmy se od Národního filmového archivu nakupují za cenu, která se pohybuje od 1200 do 1600 korun za minutu snímku. "Pro všechny filmy bez rozdílu jejich divácké obliby platí pevná cena za jednu minutu. Liší se jen ceník pro jednotlivé televize, který vychází z toho, jaké území pokrývají svým signálem," říká ředitel filmového archivu Vladimír Opěla.

Cena za celovečerní snímek se tak zpravidla pohybuje okolo sta tisíc korun. Filmy natočené od roku 1965 do roku 1991 už tak levné nejsou. Tyto snímky spravuje Státní fond na podporu kinematografie a vysílací práva k nim prodává na volném trhu společnost Bonton.

Délka filmu nehraje při jejich prodeji žádnou roli. "Záleží jen na obchodnických schopnostech Bontonu, za jakou částku dokáže film pro vysílání prodat," uvedl ředitel divadelní a literární agentury Dilia Jiří Srstka.

Nejžádanější české filmy tak například před dvěma lety prodával Bonton za rovný milion korun. Pracovníci televizí, kteří kvůli vzájemným obchodním stykům si přáli zůstat v anonymitě, potvrdili, že ceny se od té doby nijak výrazně nezměnily.

Tři filmy zařadil Bonton dokonce do exkluzivní kategorie a nabízel je za jeden milion a dvě stě padesát tisíc korun. Nejdražším zbožím se tak staly komedie Marečku, podejte mi pero, S tebou mě baví svět a pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Díky rozdílnému ocenění pro starší a novější filmy tak vypadá kuriózně letošní štědrovečerní nabídka televize Nova. Zatímco hlavní večerní pořad, Pyšnou princeznu, pořídila za sto tisíc korun, za podvečerní předkrm v podobě filmů Jak svět přichází o básníky, S tebou mě baví svět a Popelku s Libuší Šafránkovou utratila několik milionů.

Z částky, za kterou se film odvysílá, se vypočítávají i honoráře pro autory nebo jejich dědice. Čtrnáct procent z ceny filmu si mezi sebe dělí autor předlohy, scenárista, režisér, kameraman, architekt a kostýmní výtvarník. Za starší film jim tak za jednu reprízu připadnou dva až tři tisíce korun.

Výrazně si polepší jen z filmů z kategorie "milionových", kde je honorář zhruba desetinásobný. "Ani to ale nestačí na to, abych se mohl na Vánoce sbalit a odjet si užívat peníze třeba do Egypta," říká režisér Zdeněk Troška, jehož filmy patří v televizi k nejvysílanějším.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video