Televize byla černá díra

Praha - Čtyři a půl miliardy korun, o nichž se nikdy nedá stoprocentně říci, jestli nemohly být utraceny mnohem lépe. O tom, že je fungování České televize v některých ohledech neprůhledné, se dosud jen spekulovalo. Už není sporu. Ze zprávy auditorské firmy PriceWaterhouseCoopers, která televizi tři měsíce probírala "od sklepa až na půdu", jasně vyplývá: riziko nehospodárnosti je vysoké. Hlavní důvody? Lidi, kteří uzavírají smlouvy, občas nikdo nekontroluje.

Pro ČT pracují mnohdy bývalí zaměstnanci, někdy si zakázky rozdělují spolupracovníci, známí, nebo dokonce rodinní příslušníci.

Konkrétních příkladů, při nichž byla - nebo mohla být - ČT poškozena, kontroloři nicméně našli jen několik. "Zjistili jsme, že ČT vyřadila zejména v letech 1996 a 1999 filmové kazety a pásy se ztrátou nejméně 16 milionů korun. Dodavatelé materiálu byli personálně spřízněni s tehdejší vedoucí obchodního oddělení," popsali auditoři jeden z nich. Zmíněná vedoucí byla z ČT propuštěna před třemi lety.

"Neobvyklé okolnosti" podle kontrolorů provázely i uzavření smlouvy na přenosy z hokejové extraligy, za něž ČT platí agentuře BPA. Dohoda byla narychlo uzavřena rok a půl před vypršením té původní, měla by platit až do roku 2004. Ceny přenosů se během té doby mají zvýšit o 35 procent. "Smlouva byla předložena k urychlenému schválení šéfredaktorem sportu v období těsně před ukončením jeho funkčního období," stojí v kontrolní zprávě.

Tím šéfredaktorem byl Jiří Baumruk. Z televize odešel právě do agentury BPA. "Smlouva byla jedním z hlavních důvodů, proč byl odvolán. Nadstandardní vztahy s BPA byly zřejmé," prohlásil včera Dušan Chmelíček, tehdejší šéf ČT. Baumruk podezření z korupce rezolutně odmítl.

Zpravodajství uspělo, nákupčí spíš ne
Českou televizi čeká v následujících měsících další malé zemětřesení. Jen tak se jí může podařit naplnit doporučení, která do své zprávy napsali auditoři firmy PriceWaterhouseCoopers.

Televize byla "černá díra"

Čtyři a půl miliardy korun, o nichž se nikdy nedá stoprocentně říci, jestli nemohly být utraceny mnohem lépe.

O tom, že je fungování České televize v některých ohledech neprůhledné, se dosud jen spekulovalo. Po včerejšku už není sporu.

Ze zprávy auditorské firmy PriceWaterhouseCoopers, která televizi tři měsíce probírala "od sklepa až na půdu", jasně vyplývá: riziko nehospodárnosti je vysoké.

Hlavní důvody? Lidi, kteří uzavírají smlouvy, občas nikdo nekontroluje. Pro ČT pracují mnohdy bývalí zaměstnanci, někdy si zakázky rozdělují spolupracovníci, známí, nebo dokonce rodinní příslušníci.

Konkrétních příkladů, při nichž byla - nebo mohla být - ČT poškozena, kontroloři nicméně našli jen několik. "Zjistili jsme, že ČT vyřadila zejména v letech 1996 a 1999 filmové kazety a pásy se ztrátou nejméně 16 milionů korun. Dodavatelé materiálu byli personálně spřízněni s tehdejší vedoucí obchodního oddělení," popsali auditoři jeden z nich. Zmíněná vedoucí byla z ČT propuštěna před třemi lety.

"Neobvyklé okolnosti" podle kontrolorů provázely i uzavření smlouvy na přenosy z hokejové extraligy, za něž ČT platí agentuře BPA. Dohoda byla narychlo uzavřena rok a půl před vypršením té původní, měla by platit až do roku 2004.

Ceny přenosů se během té doby mají zvýšit o 35 procent. "Smlouva byla předložena k urychlenému schválení šéfredaktorem sportu v období těsně před ukončením jeho funkčního období," stojí v kontrolní zprávě.

Tím šéfredaktorem byl Jiří Baumruk. Z televize odešel právě do agentury BPA. "Smlouva byla jedním z hlavních důvodů, proč byl odvolán. Nadstandardní vztahy s BPA byly zřejmé," prohlásil včera Dušan Chmelíček, tehdejší šéf ČT.

Baumruk podezření z korupce rezolutně odmítl.



"Je třeba ČT restrukturalizovat," připustil včera prozatímní ředitel Jiří Balvín. Organizační změny zřejmě začnou v odděleních, která mají na starosti nákup vybavení a materiálu. Právě tady podle kontrolorů reálně hrozí "riziko zpronevěry a nekalých praktik", nebo přinejmenším "nehospodárné nakládání s prostředky ČT".

Auditoři přišli na to, že v minulých letech dostali "nákupčí" příliš mnoho pravomocí, zatímco vedení televize postupně ztrácelo možnost jejich počínání kontrolovat. "Doporučujeme důkladnou centralizaci nákupu," prohlašují kontroloři. Ředitel Balvín jim už ve středu dal za pravdu.

Kontrolní zpráva nebyla nijak vstřícná ani pro stovky lidí, kteří se starají o to, aby televize měla co vysílat. Výroba pořadů je totiž podle auditorů organizovaná dost nepřehledně: - kontroly práce produkčních nejsou dostatečné - při výrobě programu není zaveden princip dvojího podpisu - ani významné smlouvy neschvalují producenti - motivace k šetření prostředků je nedostatečná - náklady externích dodavatelů nejsou dost kontrolovány, i když to smlouvy umožňují - televize uzavírá externí smlouvy i se zaměstnanci, nedá se však odhadnout, jestli tito lidé zakázkovou práci neodvádějí v normální pracovní době.

Auditoři také našli případy, kdy byla režie tří pořadů během dvou let zadána manželovi producentky tvůrčí skupiny. Zprávy o tom, že jsou zakázky hromadně rozdělovány předem domluveným způsobem a někteří jsou přitom zvýhodněni, se však podle zprávy nepotvrdily.

Nad očekávání dobře - s výjimkou sporné hokejové smlouvy s BPA - dopadla kontrola ve zpravodajství. Oddělení, jehož zaměstnanci stáli na začátku krize v ČT, podle auditorů pracuje hospodárně a svěřené peníze využívá, jak má.

Úplný audit bude jedním z podkladů Rady ČT, která má schvalovat rozpočet televize a následně vybírat i regulérního generálního ředitele. Předseda rady Jan Mrzena však včera ještě nevěděl, jaké závěry radní z kontroly vyvodí: "Je to poměrně rozsáhlý spis a je potřeba se s ním nejprve velmi důkladně seznámit."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue