Porovnání Země a planety Kepler-10b

Porovnání Země a planety Kepler-10b | foto: Koláž - iDNES.cz

Teleskop Kepler našel svou první Superzemi. Žárem na ní měkne i železo

  • 22
Teleskop Kepler vypátral v hlubinách vesmíru dosud nejmenší planetu mimo sluneční soustavu. Průměr má jen 1,4krát větší než Země. Žít by se na ní ale nedalo, protože létá necelé tři miliony kilometrů od své hvězdy. Teplota na povrchu tak může dosahovat 1 500 stupňů Celsia.

Planeta nese označení Kepler-10b a NASA její objev oznámila v Seattlu na kongresu Americké astronomické společnosti. Od Země je vzdálena zhruba 560 světelných let. Svět v souhvězdí Draka je vůbec první planetou s pevným povrchem, kterou Kepler našel.

Život na ní - tak, jak ho známe - nicméně být nemůže. Planeta totiž krouží pouhé dva a půl milionu kilometrů od mateřské hvězdy, která je co do spektrální třídy, hmotnosti a velikosti srovnatelná s naším Sluncem. Vzdálenost Země od Slunce je šedesátkrát větší.

SUPERZEMĚ

Jako "superzemě" jsou označované planety mimo Sluneční soustavu, které jsou těžší než Země (ale ne více než 10x) a mají pevný povrch. Za příznivých podmínek na nich může být tekoucí voda a díky gravitaci mají zřejmě i atmosféru, byť nelze snadno určit její složení.

Blízkost hvězdě se promítá i do teploty na planetě. Na povrchu může dosahovat zhruba 1 500 °C a jestli se na ní vyskytuje železo, jak naznačují předběžné modely, je minimálně velmi blízko bodu tání.

Planeta má velmi krátkou oběžnou dobu, hvězdu oběhne za pouhých dvacet pozemských hodin a deset minut. Kdyby na ní někdo žil, výraz "rok" by patrně vůbec neznal.

Vizualizace možného povrchu planety Kepler-10b

Nadšence, kteří doufají v brzký objev druhé Země, tedy planety schopné podporovat existenci života v pozemské podobě, může objev tohoto žhavého pekla zklamat. Ale teleskop Kepler je teprve na počátku své hledačské kariéry, při níž dosud sledoval celkem 165 tisíc hvězd, připomněl server Exoplanety.cz.

Už 1. února chce NASA zveřejnit data o prvních 750 prozkoumaných exoplanetách. Nemalou část z nich zřejmě označí za plané poplachy.

Objevování dalších a dalších planet, velikostně podobných Zemi, v sobě nicméně nese příslib, že jednou Kepler ohlásí objev planety s pevným povrchem v takových teplotních podmínkách, které umožňují, aby po jejím povrchu tekla voda.

Ambicí teleskopu Kepler je nalézt až padesát planet srovnatelných se Zemí.

Jak Kepler hledá planety?

Teleskop Kepler pracuje takzvanou metodou tranzitní fotometrie. To znamená, že hledá planety pomocí poklesu jasu hvězdy, když přes její disk planeta přechází. Na simulaci v odkazu si můžete práci teleskopu vyzkoušet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video