"Bachaře si můžeš pomaličku získávat třeba jako kuchař při výdeji jídla v kantýně, že mu dáváš lepší porce nebo mu šoupneš jogurt navíc, to si tě pak oblíbí," říká člověk, který si na pražské Pankráci odseděl několikaměsíční trest za krádeže aut. "Když se časem otrkáte, můžeš mu říct, že bys rád kafe z automatu nebo plechovku coly. A takhle to jde dál přes alkohol třeba až po úplatek za pronesení telefonu..." vysvětluje.
Telefony se do věznice pašují i jinak. V lehčích věznicích, jako je právě Pankrác či Všehrdy, se stačí domluvit s příbuzným, aby vám hodil zásilku přes zeď přesně ve smluvený čas na určeném místě. Každý vězeň ví, kde jsou kamery a který zabírají úhel. A i kdyby si toho na kameře někdo všiml, než na místo doběhne hlídka, telefon je dávno dobře zašitý.
Nejdůležitější je telefon v kriminále dobře schovat. Kdo má peníze a autoritu, může si vzít slabšího nebo finančně závislého vězně jako "koně", který mu nejen nosí jídlo, uklízí nebo pere, ale také mu dělá "nosiče" a riskantně přechovává telefon u sebe. To pro případ, že by dozorci udělali přepadovou kontrolu skříněk neboli "filcung". Za tuto odvahu si smí z majitelova kreditu za odměnu občas zavolat.
Podobně jako telefony se přes zeď do vězení běžně přehazují plastové lahve s alkoholem nebo drogy – ty se dovnitř házejí v tenisových míčcích, vy drogy vyberete a zpátky můžete v tenisáku přes zeď hodit peníze. Ty vězni mít nesmějí, ale v kriminálech samozřejmě jsou, nejčastěji se pronášejí během návštěv – třeba v časopisech. Peníze se následně používají na uplácení bachařů, třeba jen na to, abyste se mohli sprchovat každý den (běžně je to dovoleno jen dvakrát týdně).
Přes návštěvy (dvakrát hodina a půl za měsíc) můžete do věznice pronést i banální věci. Příklad: když jdete na návštěvu, odcházíte z cely s krabičkou, do které strčíte jednu cigaretu, ale na celu se po návštěvě vracíte s plnou krabičkou.
"Výborně se dá kšeftovat s hodinkami. Když přijdou v balíku, bachaři je zapíšou, aby se s nimi nekšeftovalo. Ale když jdeš na návštěvu bez hodinek a z návštěvy odcházíš s hodinkami, nikoho to nezajímá," říká další bývalý vězeň z Pankráce.
Když někoho při "filcungu" načapou, že má ve své skříňce schovaný telefon, většinou je to cílený zásah na udání jiného vězně. Přistižený vězeň patrně brzy udá někoho jiného, protože mu vedení věznice za úspěšný tip trest odmaže.
Dochází i k podrazům. Pokud je někdo na cele neoblíbený a spoluvězni se ho chtějí zbavit, jednoduše mu telefon tajně schovají do jeho skříňky a vzápětí ho udají.
Na odděleních výkonu trestu jsou zakázané diskmany, rádia či MP3, ale lidé ve vazbě je mít můžou. Kšeftuje se s nimi prostřednictvím kuchařů rozvážejících jídlo. Dají vám echo, že někdo z vazby nabízí MP3 a chce za to karton cigaret, obchod zprostředkují během výdeje jídla a část cigaret si nechají jako provizi.
Vyšmelit si můžete i lepší postel na cele, na kterou není tolik vidět od dveří. Za karton cigaret vám vězeňský údržbář (samozřejmě pod záminkou, že se na cele musí něco opravit) zprovozní zástrčku. Když mu podstrčíte další karton, spojí vám žárovku s objímkou a kabelem a máte lampičku, které jsou jinak zakázané, abyste si mohli po nocích číst. Přes den ji musíte schovat, nejlépe do společného botníku, a to pro případ, kdyby si bachaři vzpomněli, že už dlouho nedělali velký "filcung", aby nemohli dokázat, že lampička patří právě vám.
Zrovna tak můžete vyšmelit například "šapitó", improvizovaný závěs z prostěradel, kterým obepnete spodní část patrové postele, abyste při nočním čtení nesvítili spoluvězňům do obličeje.
Čtěte v Magazínu DNES

Jak vypadá systém rozkrádání ve vězeňské kuchyni? Které finty používají fetující vězni, aby se vyhnuli testům? Jak důmyslně se do věznic pašuje alkohol? Čtěte ve čtvrtečním Magazínu DNES.