Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD.

Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. | foto: ČTK

Tejc si nepřipadá jako Brutus. A radí ČSSD nebrat ohledy na KDU-ČSL

  • 148
Jeroným Tejc říká, že by se jako první místopředseda ČSSD, jímž se chce stát, nechoval vůči Bohuslavu Sobotkovi jako Brutus vůči Caesarovi. ČSSD radí, aby si od partnerů nenechala diktovat. „Myslím, že bychom nemuseli brát takové ohledy na KDU-ČSL,“ řekl iDNES.cz k nápadu zdanit církevní restituce.

Proč jste se rozhodl, že chcete kandidovat do nejužšího vedení ČSSD a proč chcete být prvním místopředsedou a ne předsedou?
Je to úplně jednoduché. Sociální demokracie podle mého názoru není v dobré kondici, musí se změnit. Musíme změnit sociální demokracii a myslím si, že lépe ji budou měnit ti, kteří tu možnost neměli a nepřivedli ji do toho stavu, ve kterém se teď nachází.

Proč ne na předsedu. Já si vážím podpory všech, kteří mě přesvědčovali, abych kandidoval na předsedu sociální demokracie, a mrzí mě, že je zklamu, nicméně myslím, že by můj boj s předsedou přinesl pro ČSSD mnoho rizik. Přinejmenším by to znamenalo, že se předseda sociální demokracie tři měsíce bude věnovat obhajobě svého postu a nebude schopen naplno vykonávat funkci premiéra. A to by nám řada voličů neodpustila.

Co je ještě podstatnější, pokud bych uspěl, tak by to buď velmi pravděpodobně znamenalo pád vlády šest měsíců před volbami, nebo dlouhé tahanice a spory o to, kdo má být lídrem a kandidátem na premiéra. Zda ten stávající, nebo nový předseda.

Může lidsky spolupráce mezi vámi a Bohuslavem Sobotkou ve vedení strany vůbec fungovat, když se vaše vztahy nejpozději na podzim 2013 nepochybně zhoršily?
Je určitě pravda, že naše vztahy si prošly turbulencemi. Já nechci mluvit za Bohuslava Sobotku, za sebe říkám, že jsem připraven spolupracovat s kýmkoli ve vedení ať už na pozici předsedy nebo místopředsedy, protože myslím, že je důležité respektovat rozhodnutí delegátů sjezdu a nevynucovat si ať už silou nebo trucováním volbu konkrétních lidí. Kandiduji za sebe, ne proti někomu, bude to na rozhodnutí delegátů.

Jste připraven krýt panu Sobotkovi záda a přátelsky mu krýt záda, nebo spíš jako Brutus Caesarovi?
Ne, to určitě ne. Pro mě je důležité, aby sociální demokracie šla jedním směrem a myslím si, že na debatu máme několik měsíců do sjezdu. Nepochybně po sjezdu si ČSSD musí srovnat řady, mluvit jedním jazykem a já jsem přesvědčen, že jsem schopen programově i jinak sociální demokracii podpořit, abychom šli správným směrem.

Má sociální demokracie zůstat s ANO a KDU-ČSL v koalici?
Podle mého názoru v tuto chvíli, několik měsíců před volbami není čas na změny koalic, na druhou stranu to neznamená, že bychom přistoupili na vše, co nám koaliční partneři diktují a myslím, že bychom někdy měli být přinejmenším tak tvrdí, jak jsme k sobě, také ke koaličním partnerům. Platí to jak pro hnutí ANO, tak pro KDU-ČSL.

Vy jste výrazným zastáncem zdanění církevních restitucí. Měla by se sociální demokracie ještě do voleb, třeba ve spolupráci s ANO a s komunisty, pokusit prosadit zákon, který by zdanil církevní restituce, tak jak to předložilo jihočeské krajské zastupitelstvo?
Jihočeský návrh zákona zdaňuje i dotace na provoz, což myslím, že není úplně v pořádku, ale pokud se jedná o princip zdanění církevních restitucí, tak jednoznačně jsem pro. Myslím, že bychom o tom měli vést debatu. Rozhodnutí bude kolektivní, zda podpořit ten návrh nebo ne, a myslím, že bychom nemuseli brát takové ohledy na KDU-ČSL. V těch posledních týdnech jsme dostali mnoho ran od kolegů z KDU-ČSL, jednou z nich byla nepochybně snaha o nezvolení Milana Štěcha do čela Senátu. Nevidím důvod, proč bychom měli být jediní, kdo bere ohledy na svého koaličního partnera, když on ohledy nebere.

Měla by se podle vás rozdělit funkce předsedy ČSSD a předsedy vlády, nebo to má zůstat v rukou jedné osoby?
Tak pan předseda Sobotka musí sám vědět, zda má dost energie, dost sil na vedení těžkého volebního souboje, který nás čeká a musí vědět, zda není unaven. Nicméně pokud bude zvolen předsedou a rozhodne se kandidovat, tak pro rozdělení není důvod. Rozdělení funkce předsedy strany a premiéra je možné, je vyzkoušené, a úspěšně, nicméně podle mého názoru, aby to bylo úspěšné, musí to být po dohodě, nikoli násilím nebo vynucením.

Vy jste nedávno představil návrhy týkající se změn azylové legislativy a změny Listiny základních práv a svobod. (více o nich zde) Budete je chtít prosazovat ještě v tomto volebním období, pokud uspějete na sjezdu ČSSD, nebo by to měl být jeden z klíčových bodů volebního programu sociální demokracie?
Jsem přesvědčen, že by ty návrhy mohly zabránit zneužívání azylového práva ekonomickými migranty a zefektivnily by proces azylového řízení a případného vyhoštění. Samozřejmě ty návrhy samy o sobě nejsou podmíněny úpravou Listiny základních práv, především se jedná o změnu azylového zákona. Chci abychom o tom jednali, můžeme o tom jednat na sjezdu. Jak se rozhodne nové vedení ČSSD, zda je využije už v tomto volebním období, nebo je zapracuje jako součást možných změn do programu, to je na ČSSD.

Měla by vaše strana na sjezdu jednoznačně říci, že bude podporovat Miloše Zemana na post prezidenta i pro další volební období, nebo by měla hledat jiného kandidáta?
V tuto chvíli nevíme, jestli bude Miloš Zeman kandidovat, a je potřeba si nejprve počkat na to, zda ano či ne, a pak se podle toho rozhodnout. Žádného silného kandidáta, který by mohl uspět a který by se mohl postavit Miloši Zemanovi, v levicové části spektra nevidím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video