Od budoucích maminek lékaři často vybírají poplatky za nadstandardní péči. Přitom není jasné, co nadstandard znamená.

Od budoucích maminek lékaři často vybírají poplatky za nadstandardní péči. Přitom není jasné, co nadstandard znamená. | foto: Profimedia.cz

Těhotné ženy si připlatí i za běžnou péči, zjistil test MF DNES

  • 403
Je bezplatné zdravotnictví v Česku opravdu bezplatné? Test MF DNES jasně dokládá to, o čem se dlouho mluví: že za zdravotnictví se u nás platí – a platí téměř všichni. Jak ukázal test, do peněženky sáhnou zejména těhotné ženy. Těhotenství a péče o novorozence je může přijít na tisíce.

V souvislosti s testem to přiznává i Bohuslav Sobotka, místopředseda sociální demokracie, která bojovala za zrušení poplatků u lékaře.

Redaktorka MF DNES navštívila čtrnáct ordinací v Praze a Brně s tím, že je v šestnáctém týdnu těhotenství a potřebuje gynekologa, protože se přestěhovala. Dva lékaři ji odmítli vzít, protože mají plno.

Co máte zadarmo

Těhotná žena má do 36. týdne nárok na prohlídku každé čtyři týdny. Poté až do porodu každý týden. Součástí je vždy sledování tlaku, hmotnosti a analýza moči kvůli cukrovce. Do 12. týdne musí být provedeno komplexní prenatální vyšetření včetně testů na HIV. Hrazeny jsou tři ultrazvuky plodu. Také testy na syfilis, Rh faktor a kardiotokografický test plodu.

Beznadějně plno má třeba pražská klinika Gona, která patří k nejdražším a kde si těhotné připlácejí více než šest tisíc. Jen jediný lékař nechtěl peníze navíc. A opět jen jeden měl vyvěšený jasný ceník nadstandardních služeb v čekárně.

V ostatních ordinacích sestry jen neochotně vysvětlovaly, že se platí. Ale kolik a hlavně za co, to si těhotná musí domluvit s lékařem sama. Na co je žena ochotná přistoupit, tolik zaplatí. Jasná pravidla neexistují.

Od několika stovek po tisíce

Platí se však od pěti set ročně až do více než šesti tisíc korun. Jenže žena se většinou ani nedozví, že nadstandardní služby, které si platí, žádným nadstandardem nejsou.

"Je to problém," přiznává náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová. "Snažíme se rozdělit péči na to, co je standardní a pacient to má hrazeno, a to, co si doplácí. Něco už máme, třeba v chirurgii. Ale první skutečné výsledky budeme mít až po roce," dodává.

čtěte také

Kolik stojí mít dítě? Čekáte-li dvojčata, bude to dražší
K dětskému lékaři jen s rezervací, někdy i za peníze

Na tom, že je třeba současný chaos napravit, se vzácně shodne jak ČSSD, tak ODS. Sociální demokracie připlácení za lepší péči dlouho odmítala. Ale i místopředseda strany, Bohuslav Sobotka, jemuž se nyní narodilo dítě, zaplatil v porodnici tři tisíce – a dalších pět platila jeho žena gynekoložce.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)Sobotka: platit Je v pořádku, pokud znáte ceník

O shánění lékařů ví své i rodina místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který je čerstvým tátou druhého dítěte. Také jeho žena platila za nadstandardní služby gynekoložce pět tisíc ročně. Připláceli si i v porodnici za přítomnost otce u porodu. "Je pravda, že jsme za to dostali služby navíc, ale v každém případě by všechny tyto sumy měly mít jasná pravidla," říká.

Dalo vám práci sehnat gynekologa, porodnici či pediatra?
Pediatra jsme na sídlišti v pražských Stodůlkách sehnali, to problém nebyl, a porodnici jsme měli od začátku těhotenství, takže tam problém taky nebyl. Co se však týče gynekologa, tak žena měnila gynekoložku a zkušenost byla rozdílná. První lékařka vybírala pět tisíc ročně za nadstandardní služby. Bylo možné si objednat termín návštěvy na večer. Nebo posílala léky poštou a zasílala informace formou SMS. Setkali jsme se však i s ordinací lékařky, která příspěvky nevyžadovala, a přesto měla žena péči dobrou.

Jak se na takové nadstandardy díváte coby člen ČSSD, která dlouho odmítala takové dělení na "lepší péči" pro ty, co mají peníze?
My bychom byli rádi, kdyby existovala možnost nadstandardu, co se týče doprovodných služeb u lékařů. Což jsou právě tyto věci: termín návštěvy v ordinaci, antikoncepce zaslaná poštou nebo třeba zasílání informací po internetu. Na druhé straně možnost nadstandardů nesmí být přímo o zdravotní péči, tedy třeba o tom, jak kvalitní kloubní náhradu lékař pacientovi poskytne a podobně.

Co ještě by podle vás mohlo spadat do kategorie nadstandardů?
Třeba to, že je pacient v nemocnici či porodnici sám na pokoji. Nebo režim návštěv. Když člověku práce nedovolí přijít v návštěvní době za pacientem, tak proč to nezpoplatnit? Nebo výběr jídla v nemocnici a podobně. V pořádku je podle mě i to, že se v porodnici platí za přítomnost tatínka u porodu, ale každý ví předem podle jasného ceníku, že za tuto službu dá tři tisíce.

Jenže já se setkala i s tím, že mi lékaři nutili coby nadstandard něco, co je hrazeno z pojištění...
K tomu pacient nesmí být nucen. To by měla být jen nabídka. A měl by být zákonem stanoven určitý strop tak, aby lidé neplatili příliš vysoké částky, a také, aby bylo hned jasné, co je etické, a co ne.

Mělo by být možné se připojistit pro nadstandardní péči?
To je logický důsledek takového kroku. Pojišťovny toho určitě využijí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video