Maminky se proti neoprávněným poplatkům většinou neozvou. Ilustrační foto

Maminky se proti neoprávněným poplatkům většinou neozvou. Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Těhotná šla na vyšetření, poplatek platil i manžel. Ministerstvu se to nelíbí

  • 382
Centrum lékařské genetiky odebralo klientce plodovou vodu, regulační poplatek však platili oba manželé. Manžel navíc platil i za následnou konzultaci, při které dostal pouze jedinou otázku. Ministerstvo zdravotnictví budoucí maminky upozorňuje: partner těhotné ženy platí, pouze když podstoupí vyšetření.

Ještě než otěhotněla, utratila Zuzana P. za regulační poplatky několik tisíc. Nemá s nimi problém, teď se však hodně divila, v pražském centru lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet jí řekli: Vyšetříme vás, ale regulační poplatek platíte vy i váš manžel.

"Šli jsme na konzultaci, pak jsem byla na odběru plodové vody, brali mi krev, vyšetřovali ultrazvukem. Poplatek jsme ale museli zaplatit dvakrát, já i manžel," říká Zuzana P.

za co platí těhotné

Kdy jsou těhotné osvobozeny od poplatku a kdy platí?

Kdy nehradí 30 Kč
Při pravidelných návštěvách ošetřujícího gynekologa, výjimkou je jen první návštěva, při níž doktor zjistí těhotenství, za tu žena platí.

Kdy musí zaplatit
Poplatek platí na pohotovosti (90 Kč) i při pobytu v nemocnici (60 Kč), přestože léčba souvisí s těhotenstvím.
Třicet korun platí u všech ostatních doktorů (zubař, chirurg...), ale třeba i v centru lékařské genetiky – nejde o návštěvu gynekologa.

Podle ministerstva zdravotnictví i experta na zdravotnické právo je to špatně. "Pokud není muži při návštěvě lékaře provedeno klinické vyšetření, neměl by od něj být vybrán regulační poplatek ve výši 30 korun," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Gennet přiznává, že se nad poplatkem za muže i ženu občas klienti podivují. Argumentuje však tím, že v případě genetiky se vyšetření týká obou partnerů, budoucí matky i otce.

Po půlnoci zaplatili znovu

"Je to jako vyšetření u psychologa, tam do vás taky nikdo neřeže. Konzultace u genetika je pohovor a většinou je to pohovor ve dvou," říká jednatel společnosti Matěj Stejskal.

V případě Zuzany P. a jejího manžela však "konzultace", za niž mimo jiné platili na poplatcích dvakrát 30 korun, znamenala, že se doktorka na budoucího otce obrátila s jedinou otázkou, kterou mohla zodpovědět i jeho žena.

Podle právníka Ondřeje Dostála by byly dva poplatky pochopitelné, kdyby lékaři vyšetřili oba partnery. "Pokud jde o vyšetření, kdy je matce odebrána plodová voda, platí jen ona," říká Dostál.

Byl-li výběr poplatku nezákonný, hrozí zdravotnickému zařízení pokuta od pojišťovny až 50 tisíc korun. "Jestli vybírají poplatek od muže, který ženu jen doprovází, tak by si pokutu zasloužili. Chápu však, že se těhotné ženy často nebrání, protože se bojí, že je příště nevezmou," reagovala Jana Petrenko z pacientské organizace Koalice pro zdraví.

Případ ji překvapil, teď už se nesetkává s podobnými výhradami pacientů. Krátce po zavedení poplatků to bylo častější, lékaři v systému ještě tápali.

"Stalo se, že rodiče přišli s dítětem na pohotovost pro analgetika, jeho stav se však zhoršil, tak přijeli za další dvě hodiny zpátky. Museli zaplatit znovu, protože je prý po půlnoci, to znamená nový den," vzpomíná Petrenko. Po upozornění však pacienti většinou dostali peníze zpátky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue