Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Česku vznikla iniciativa, která pomáhá ženám tlačeným do potratu

  • 457
V Česku začala v tichosti fungovat nezištná pomoc pro těhotné ženy, které okolí tlačí k potratu. Iniciativa s názvem Nesoudíme, pomáháme, za níž stojí Hnutí pro život, propojuje budoucí matky v nouzi s rodinami, jež jim nabízejí materiální pomoc, ale třeba i ubytování nebo hlídání.

„Sami teď v praxi vidíme, jak složité a náročné je zakládat rodinu v dnešní době, proto jsme se do projektu zapojili,“ říká Tomáš Valer. Spolu s manželkou se rozhodli nabídnout pomoc zhruba před necelými třemi měsíci.

O projektu Nesoudíme, pomáháme si přečetli na internetu. Těhotným ženám v nouzi chtějí manželé vypomoci vybavením, oblečením na miminko a svými rodičovskými zkušenostmi.

Valerovi mají čtyři děti a v srpnu se jim narodilo první vnouče. „Sledovali jsme těhotenství a porod dcery, obojí nebylo moc jednoduché a po porodu přišly zdravotní komplikace. Vůbec si neumíme představit, že by na to všechno byla sama, bez partnera a zázemí rodiny,“ dodává Valer, který je starostou v Senomatech na Rakovnicku.

Podle něj jsou nyní mladí lidé ve složité situaci, protože se snaží s rodičovstvím skloubit třeba studium na vysoké škole nebo zaměstnání. „Řekněme si otevřeně, že přístup zaměstnavatelů v privátní sféře moc nepřeje tomu, aby rodina na sebe měla čas a prostor,“ podotýká Valer.

Pomoc tam, kde selže okolí

Iniciativa Nesoudíme, pomáháme vznikla na začátku letošního roku, organizátoři na její existenci však začínají upozorňovat až teď. Zprostředkovává „adopci“ žen, které okolí tlačí k potratu. Ony samy však takový krok nechtějí, nebo nad ním váhají. Cílem je podle organizátorů umožnit ženám, aby o svém dítěti nerozhodovaly pod nátlakem.

„Na počátku byly zkušenosti z poradny Aqua Vitae, kterou provozujeme od roku 2006 a která pomáhá ženám v tíživé životní situaci spojené zejména s těhotenstvím, porodem a péčí o právě narozené dítě,“ říká Radka Válková, jež je jednou z organizátorek iniciativy Nesoudíme, pomáháme.

Pravidla dobrovolnické pomoci

Dobrovolnická pomoc je určena pro ženy od začátku těhotenství do konce šestinedělí, a to bez ohledu na to, jaké má sociální postavení. Pro obě strany má pomoc daná pravidla a s oběma také chtějí organizátoři předem hovořit, aby zabránili případnému zneužívání pomoci.

Pomáhat mohou jen rodiny, kde fungují oba partneři. Oba s pomocí musí souhlasit a podílet se na ní společně. „Otec rodiny přináší mužský pohled, protože situace není nikdy černobílá,“ říká spoluautorka projektu Radka Válková.

Kodex iniciativy říká:

  • Všichni zúčastnění budou zachovávat mlčenlivost, diskrétnost a právo na soukromí.
  • Rodina bude respektovat svobodné rozhodnutí ženy a její právo na sebeurčení.
  • Obě strany k sobě budou přistupovat bez předsudků a postranních úmyslů.
  • Obě strany vždy respektují odlišná náboženská a názorová přesvědčení. Jakákoliv názorová indoktrinace je oboustranně nepřípustná.
  • Obě strany mohou kdykoliv od svých závazků odstoupit, mají ale povinnost informovat ostatní.
  • Obě strany nesmí užívat nezákonné návykové látky.
  • Obě strany se budou řídit platnými zákony a mravními normami.

Ten, kdo se do projektu Nesoudíme, pomáháme chce zapojit, může organizátory kontaktovat telefonicky na čísle 603 700 861 nebo e-mailem na adrese info@nesoudimepomahame.cz.

Projekt podporuje celá řada osobností. Mimo jiné moderátorka Daniela Drtinová. „Přišlo mi, že to není žádná zběsilost, ale že tam je naopak aspekt neodsuzování,“ řekla iDNES.cz Drtinová. „Organizátory znám a vím, že ženám skutečně pomáhají. Třeba sehnat jim bydlení v azylovém domě nebo výbavičku pro dítě,“ dodala.

Poradna Aqua Vitae, kterou založilo Hnutí pro život, za dobu existence vyřídila tisíce žádostí. „Při terapiích se ukázalo, že ženám, u kterých totálně selhalo okolí, často chybí někdo blízký, kdo by jim byl schopný prakticky pomoci, a proto nemají dále odvahu pokračovat v těhotenství,“ popisuje Válková.

„Ke vzniku iniciativy Nesoudíme, pomáháme nás přivedl zvláště současný alibismus, kdy muži odmítají nést zodpovědnost za početí dítěte, neposkytují ženě nezbytnou podporu a přenášejí na ni veškerou tíhu rozhodnutí,“ dodala Válková.

Třicet dobrovolnických rodin

Za deset měsíců pomoc nabídlo zhruba třicet rodin a na iniciativu se obrátilo deset žen. Tři z nich pomoci nakonec skutečně využily.

„Obracejí se na nás ženy, které by měly v krátké době projít už druhou interrupcí a psychicky to nezvládají. Nebo čekají třetí dítě. Ony by si ho přály, ale manžel jim říká, aby si to rozmyslely, protože rodina nemá finance a žena by se měla vrátit do práce,“ popisuje organizátorka.

Finanční situace je vůbec nejčastějším motivem, proč budoucí matky stojí před rozhodnutím ukončit těhotenství. Kromě peněz hrají roli i potíže v partnerském vztahu.

Nesouhlas s potratem, i to je motiv, proč pomáhat

Rodiny, které pomoc nabízejí, podle Válkové spojuje ochota pomoci a úcta k životu. Dvě rodiny, s nimiž redakce iDNES.cz hovořila a které se do iniciativy zapojily, mají shodný názor na potraty. Podle nich nejsou řešením životních situací, ve kterých se ženy ocitají.

„Potraty jsou společenské neštěstí, které se nám vymstí. Jako starosta jsem opakovaně zažil boj za udržení místní základní školy. Dvakrát byla málem uzavřena, protože se v devadesátých letech narodilo velmi málo dětí,“ říká Valer. „Takové to uvažování, kdy se dítě stává luxusem nebo omezením v osobním rozvoji člověka, je podle mého špatné. Díky tomuto individualistickému přístupu bude mít v horizontu několika desetiletí naše civilizace veliký problém obstát před těmi společnostmi, které jsou pro nás možná méně pochopitelné, ale životu jsou více otevřené,“ domnívá se Valer.

„Je nepřirozené, když matka nechá zabít své dítě. Důvody k tomu mohou být různé, ale dítě nemá být problém, který lze vyřešit potratem,“ domnívá se Karolína Boumová z Královéhradecka. „Jsem přesvědčena, že potrat ženě problémy možná zdánlivě vyřeší, ale větší a méně viditelné problémy po něm mohou nastat. Myslím tím fyzické a především psychické následky,“ dodává Boumová.

Ta se s manželem do pomoci zapojila na jaře. „Chceme být otevřeni pomoci konkrétnímu člověku než nějak protestovat veřejně. A akce Nesoudíme, pomáháme nám přišla sympatická,“ popisuje motivaci její manžel Ondřej Bouma.

Boumovi mají tři děti, nejmladšímu jsou dva roky. Do pomoci se zapojili i kvůli zkušenostem žen z jejich okolí. „Máme kamarádku, která tlaky okolí ohledně potratu ustála, a po čase se ukázalo, že střet ohledně dítěte byl pouze zástupným problémem za jiné problémy toho vztahu,“ vzpomíná Boumová.

Stejně jako Valerovi i Boumovi nabízejí třeba část výbavy: oblečení, autosedačku nebo kočárek. Co sami nemají, dodají jejich přátelé. Mezi nimi jsou i právníci, takže pomoc může mít teoreticky podobu i rady v této oblasti.

Podle Válkové přichází v úvahu teoreticky i finanční výpomoc nebo třeba to, že dobrovolnická rodina krátce ženě pohlídá její starší dítě, když musí s kojencem k lékaři. „Jde ale zejména o emoční podporu. O to provést ženu krizovou situací a ujistit ji, že je správné rozhodovat se podle toho, jak to sama cítí,“ říká Válková.

Hnutí pro život, které za dobrovolnickou iniciativou stojí, vyvíjí aktivity k ochraně života od početí do přirozené smrti. Vystupuje proti potratům a všem iniciativám, u nichž hrozí násilné usmrcení počatého dítěte. Proti umělým potratům pořádá každoročně národní Pochod pro život v centru hlavního města.

Hnutí vystupuje také proti adopci dětí homosexuálními páry nebo uvedení potratové pilulky na český trh (více o ní čtěte zde). Na začátku letošního července připravilo žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv, kterou podala gynekoložka z Třebíčska. Chce jí docílit zrušení rozhodnutí ústavu, které umožnilo potratové pilulce dostat se legálně na český trh.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video