Transportní letouny CASA provázejí problémy s autopilotem, pasivní ochranou, navigačními a komunikačními systémy, čidly v motorech...

Transportní letouny CASA provázejí problémy s autopilotem, pasivní ochranou, navigačními a komunikačními systémy, čidly v motorech... | foto: EADS CASA

Teď už bude vše čisté, slíbili Češi. A letouny CASA přestaly EU trápit

  • 48
Evropská komise zastavila řízení vedené proti Česku kvůli nákupu vojenských dopravních letounů CASA. Vadilo jí, že je Češi pořídili bez výběrového řízení. Názor sice nezměnila, ale stačil jí deklarovaný závazek Česka, že teď už budou akvizice průhledné.

Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že jím vedený tým zachránil Česku peníze v řádu miliard.

"Je to velký úspěch, za kterým stojí deset měsíců intenzivních diplomatických jednání. Česká republika se tak nejspíše vyhnula značným finančním ztrátám. Pokud by se totiž nepodařilo řízení zastavit, náš stát by čelil riziku placení náhrady škody v řádu miliard korun," uvedl ministr.

Vyjednávání vedli s Vondrou jeho první náměstek Jiří Šedivý a zástupce Česka v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Za Evropskou komisi vyjednával tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera.

Česko, CASA a Evropská komise

Na jaře 2009 Evropská komise napadla způsob, jakým Česká republika nakoupila letouny CASA. ČR odůvodnila svůj postup využitím článku 346 Smlouvy o fungování EU, který umožňuje nakoupit vojenský materiál při splnění určitých podmínek bez výběrového řízení.

Komise toto odůvodnění zpochybnila s tím, že není v souladu s ustanoveními příslušné směrnice a požádala ČR o právní výklad jejího postupu. Komise posoudila vyjádření české strany jako nedostatečné a postoupila případ Evropskému soudnímu dvoru.

Zdroj: ministerstvo obrany

Je nicméně poměrně paradoxní, že eurožaloba proti České republice neskončila očištěním Česka v bodě, kvůli němuž byla podána. Alespoň z dostupných zpráv se jeví, že Česko vyvázlo díky tomu, že nová politická garnitura (která se pořízení letounů CASA neúčastnila) svými kroky de facto "slíbila", že už podobné problémy tropit nebude.

"Rozhodnutí nelze v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti proběhlo zcela v pořádku. Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek," připustil ministr obrany Vondra.

Podle náměstka Jiřího Šedivého mezi tyto změny patří zejména nový přístup k zadávání armádních zakázek, který vymezuje Bílá kniha o obraně. Evropskou komisi také přesvědčila česká novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem a zákona o veřejných zakázkách.

Letouny CASA jsou "dědictvím" bývalých úředníků ministerstva pod vedením náměstka (a později ministra) Martina Bartáka. Česko je koupilo přes výhrady vojáků k letounům a navzdory tomu, že na trhu byl kvalitnější italský stroj Spartan. Letouny CASA nemohou létat kvůli řadě problémů, které nedávno kulminovaly nuceným vypnutím motoru a přistáním jen se druhým motorem.

Ministerstvo obrany dalo zbrojařské firmě Omnipol, která obchod zprostředkovala, půl roku na opravy všech problémů, jinak smlouvu vypoví. Podle Omnipolu by ale na takovém kroku vydělali jen právníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video