Zásah policistů proti technoparty CzechTek

Zásah policistů proti technoparty CzechTek. (31. července 2005) | foto: Dan Materna

Technoparty mají dostat jasná pravidla

  • 183
Jak zlegalizovat příští CzechTek? Vládní ČSSD chce měnit zákony. Opoziční ODS žádá speciální manuál pro policisty. A obce chtějí zavést ohlašovací povinnost na podobné kulturní akce konané na soukromých pozemcích.

Policií rozehnaný dvanáctý ročník CzechTeku nejspíš změní podobu příštích tradičních letních technoparty pod širým nebem.

Politici mluví o nutnosti změnit pravidla pro "pololegální" festivaly na polích a loukách. A sami příznivci dunivé hudby připouštějí, že jsou ochotni je přijmout.

Na akci s 20 tisíci účastníky se dnes nevztahuje shromažďovací zákon.

"To je ten problém. Je tedy možné zakomponovat nějaké speciální ustanovení do tohoto zákona. Dalším řešením je vytvořit speciální zákon nebo ustanovit, že obce mohou svou vyhláškou dopředu říct, že na svém katastru takové akce nechtějí a že by bylo nutné žádat obec o povolení," navrhuje ministr vnitra František Bublan.

Změnu legislativy žádá i premiér Jiří Paroubek. Obce chtějí jiné řešení: aby na kulturní akce konané na soukromých pozemcích byla znovu ohlašovací povinnost, jež byla zrušena po roce 1989.

"Pak bychom mohli pořadatelům sami stanovit podmínky, za kterých s akcí souhlasíme," říká tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Pořadatelé kulturních akcí na veřejných pozemcích dnes akci většinou dopředu ohlašují. Tak to dělá například pořadatel festivalu Open Air Martin Věcheta, jenž si pronajímá městský areál v Trutnově.

Tato akce je přitom počtem účastníků srovnatelná s CzechTekem. "Musím zajistit pořadatelskou službu, mít lékaře, asi 150 suchých WC a dodržet hlukové limity kvůli hygieně," vypočítává Věcheta podmínky pro uskutečnění festivalu.

Opoziční ODS však odmítá měnit zákony a požaduje, aby si policie vytvořila jakýsi manuál, jak přistupovat k takovým akcím. "Jeho vznik sliboval už v roce 2001 tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross," připomněl v rozhovoru pro BBC šéf strany Mirek Topolánek.

Sami někteří technaři přijímají nápad, aby jim napříště byl vyčleněn jeden z nevyužitých bývalých vojenských újezdů. Jenže pro další příznivce dunivé hudby by pak CzechTek přestal být tím pravým dobrodružstvím, kdy se místo konání každý rok do poslední chvíle tají.

Že nejvíce milují právě takové akce, potvrzují sami technaři nyní v Praze na Strahově, kam přesunuli svou letošní party. Na parkovišti u strahovských kolejí se už tři dny tančí, celé okolí je naprosto znečištěné od psích výkalů a studenti na kolejích nemohou v klidu spát.

Na rozdíl od louky v Mlýnci na Tachovsku tady není vidět těžkooděnce, a jen občas řadového policistu v uniformě. Podle policie si technaři platí parkovné, a tak je vše v pořádku.

"Nedá se tu spát. Pracuji celý den a v noci si potřebuji odpočinout. Při tomhle kraválu je to ale nemožné," stěžuje si Pavel Otčenáš z Popradu, který si pronajal pokoj na koleji přímo vedle party.

Studenti kvůli hluku volali na policii už několikrát. Policisté jsou však nečinní. "Řekli mi, že to sepíšou jako hlášení, ale že s tím nic udělat nemohou. To mě rozzlobilo, a tak jsem řekla, že už druhou noc nemohu spát. Policista na telefonu mi sdělil, že se asi nevyspím ještě další noc," zlobila se Martina Rajtarová ze Slovenska.

Policie případ řeší jako přestupek porušování nočního klidu. "Přes den, pokud si tam hrají svou hudbu, je těžké na ně nějak působit. Po desáté je to rušení nočního klidu, i když nevím, jak dalece je to tam silné," říká ministr vnitra Bublan.

V čem chybili policisté a v čem technaři

Chyby policie
• Policie měla malou vůli domluvit se s organizátory technoparty na klidném průběhu. I když jim to organizátoři neusnadnili, policie podle všeho chtěla od samého počátku akci překazit.
• Policie zbytečně bránila v přístupu na pronajatý pozemek. Cesta, která k němu vedla, byla podle všeho veřejnou komunikací.
• Když se už policisté nakonec rozhodli zabránit technoparty na cizích pozemcích, nedokázali to.
• Samotný zásah nebyl nutný, policie nevyčerpala všechny možnosti, aby takový střet nenastal.
• Policisté se nesnažili dostat účastníky technoparty na pronajatý pozemek, kde by byli legálně.
• Před sobotním ostrým zákrokem sice policisté vyzývali účastníky, aby se rozešli, ale jejich hlášení nebylo moc slyšet.

Chyby technařů
• Celá akce byla organizována velmi tajně, organizátoři neměli snahu se s nikým domluvit na pořádání akce.
• Pohybovali se i na pozemcích, které jim nepatřili, a neměli ani souhlas jejich majitelů.
• V okamžiku, kdy je policie vyzvala před sobotním zákrokem k rozchodu, mnozí neuposlechli, řada z nich na policisty útočila.
• Nedali najevo, že zajistí nutné hygienické zázemí a organizaci této velké akce.
• I když jim policie zakázala už v pátek vjezd na pozemky, vjeli na ně v noci přes sousedící les.
• Společně s policií měli podíl na mnohahodinovém zablokování dálnice. A to tím, že na ní zůstali, i když měli možnost ji opustit.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video