Technická klička má uchovat miny

- Za deset let by na světě podle mezinárodních dohod neměly být nášlapné miny, které i dlouho po válce zabíjejí a mrzačí stovky nevinných civilistů, často dětí. Zbrojní firmy si však vždy dokážou najít právnickou či technickou cestičku, jak se nepohodlným závazkům vyhnout.
Japonsko například už vyvíjí protipěchotní miny totožné s těmi dosavadními, až na jedno technické vylepšení: Poté, co senzory miny nad sebou zjistí lidské kroky, přístroj nejdříve kódovaným rádiovým signálem upozorní vojáka ve vzdáleném řídicím centru, který pak dá či nedá pokyn k odpálení.
"Tyto miny budou pod lidskou kontrolou, a neodporují proto mezinárodní dohodě. My jim ostatně ani neříkáme miny," říká Tacuhiko Fukui z japonské agentury ministerstva obrany. Když pomine nepřátelství, bude prý možné miny kódovým signálem vyřadit z činnosti.
Organizace bojující proti nášlapným minám ovšem už nyní pochybují o stoprocentní spolehlivosti zařízení, jež by miny na dálkový povel bezpečně zneškodnilo.

Při protestu proti používání min před několika dny v Paříži házeli účastníci demonstrace na hromadu boty, aby připomněli, že když už mina svou oběť nezabije, obvykle jí alespoň utrhne nohu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue