Tchecomalt: ČSOB dává trestní oznámení

Prostějov - Na šéfa finančního výboru zastupitelstva Olomouckého kraje a radního Prostějova Jaroslava Faltýnka (ČSSD) a další čtyři manažery podala skupina kolem ČSOB trestní oznámení kvůli konkurzu významné potravinářské společnosti Tchecomalt Group z Prostějova. Vyšetřovatel případu z Prahy řekl, že žádná obvinění zatím nepadla, neboť stále prověřuje dokumenty.

Faltýnek již loni těsně před krajskými volbami prohlásil, že bývalý management Tchecomaltu, kde byl místopředsedou představenstva, za konkurz v žádném případě nemůže, nyní ale musí čelit policejnímu vyšetřování.

Faltýnek byl na druhém místě sociálně demokratické kandidátky do krajských voleb a stal se šéfem finančního výboru kraje. Zároveň je i radním v Prostějově. I přes trestní oznámení se nehodlá z politiky stáhnout. "Vůbec o tom neuvažuji. Neudělal jsem nic protizákonného, naopak," prohlásil Faltýnek.

Situace okolo Tchecomalt Group je totiž poměrně nepřehledná. Trestní oznámení ze skupiny okolo ČSOB se týká například i nynějšího konkurzního správce Tchecomaltu Pavla Tomčaly. Ten oznámil, že se hodlá bránit žalobami a trestními oznámeními, když se ho někdo snaží kriminalizovat.

SPORY KOLEM KONKURSU TCHECOMALT

Co tvrdí ČSOB Bývalý management
Konkurz je účelový, bývalý management si tak udržel kontrolu nad dceřinnými firmami a zabránil hlavnímu akcionáři a veřiteli ČSOB přístup k akciím. ČSOB po převezetí IPB odmítla dál poskytovat provozní úvěry, společnost se stala insolventní a podle zákona musela podat návrh na konkurz.

Za Faltýnka se včera postavil šéf středomoravské ČSSD Pavel Hönig, který ho podpořil již před volbami. "Když ČSOB převzala IPB, Tchecomalt nedostal přislíbené úvěry a managementu nezbylo, než vyhlásit konkurz. Má podpora panu Faltýnkovi, který za tuto situaci nemůže, trvá," řekl Hönig.

Bývalý management Tchecomaltu tvrdí, že po převzetí IPB loni na jaře odmítla ČSOB dál financovat obchody Tchecomaltu. Peníze, které IPB poskytla jako zálohy pro zemědělce na obchod s řepkou a ječmenem, ČSOB rázem stáhla z účtů. Tchecomalt se tak stal insolventní a představenstvo muselo podle zákona podat návrh na konkurz.

Provozní úvěry se měly otočit po prodeji surovin a dnes jsou již všechny peníze opravdu zpátky. "Představenstvo po třech měsících neúspěšného jednání s ČSOB muselo splnit svou zákonnou povinnost a podalo návrh na konkurz," vysvětlil Jaroslav Faltýnek. Soud poslal Tchecomalt do konkurzu loni v září.

TITULEK

Skupina Tchecomal Group vznikla v druhé polovině 90. let a pod její křídla patřilo 17 firem podnikajících ve sladovnictví, krmivářství, obchodě se zemědělskými komoditami a ve šlechtění a produkci osiv. Vlajkovou lodí jsou Obchodní sladovny Prostějov. Skupina se stala významným evropských výrobcem sladu. Návrh na konkurz podalo loni představenstvo a. s. Tchecomalt Group, které krok zdůvodnilo předlužením firmy a tím, že po pádu Investiční a Poštovní banky, která skupinu financovala, došly společnosti peníze. Konkurz Tchecomalt Group je nyní v konečné fázi. Konkurzní správce má nabídky zájemců o akciové podíly v dceřiných společnostech skupiny. Proti pokračování tendru na prodej balíků akcií se však postavila ČSOB, která je s více než dvoumiliardovou pohledávkou největším věřitelem.

ČSOB však celou situaci vidí jinak. Tvrdí, že návrh na konkurz byl účelový a měl zabránit hlavními akcionáři společnosti Lento Investments a největšímu věřiteli ČSOB přístup k majoritnímu balíku akcií Tchecomaltu.

"Podáním návrhu na konkurz si bývalý management udržel kontrolu nad dceřinnými společnostmi. Sledovali tak své osobní zájmy," uvedli v trestním oznámení Otto Bureš a Jan Matějíček z Bankovního holdingu ze skupiny okolo ČSOB. Bývalý management a konkurzního správce podezřívají z poškozování věřitele, porušování povinností při správě cizího majetku, podvodu či porušování cizích práv.

Vyšetřovatel navíc podle ČTK včera oznámil, že prověřuje i tunelování Tchecomaltu. "Dávám nyní dohromady různé dokumenty. Pokud se ukáží jako pravdivé, že se managementu podařilo některý majetek vyvést ze společnosti, tak s největší pravděpodobností padnou obvinění," řekl vyšetřovatel.

"Každé rozhodnutí, které se týká prodeje majetku, si nechávám schvalovat soudem a je projednáváno rovněž věřitelským výborem Tchecomalt Group," ohradil se ale konkurzní správce Tomčala. Na spadnutí je nyní například prodej pražské sladovny. Tchecomalt ale tvrdí, že ho začal připravovat již před několika lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video