Tchang Chuej poté, co byla propuštěna z pracovního tábora

Tchang Chuej poté, co byla propuštěna z pracovního tábora | foto: AP

Čína odškodnila ženu, kterou za stížnosti poslali do pracovního tábora

  • 2
Čínská justice se netěší příliš dobré pověsti, pod tlakem veřejnosti se však zřejmě pomalu mění. Dokazuje to případ ženy, která byla odsouzena na rok a půl do pracovního tábora. Po týdnu byla kvůli rozhořčení veřejnosti propuštěna a soud ji nyní dokonce přiřkl odškodné.

Pro Tchang Chuej celá odysea začala v roce v roce 2006, kdy skupina zločinců unesla a znásilnila její dceru. Mladou ženu pak donutili k prostituci, zachráněna byla až po třech měsících.

V roce 2012 byli dva únosci odsouzeni k trestu smrti, další čtyři dostali doživotní tresty a jeden byl poslán do vězení na 15 let. Tchang Chuej to ale nestačilo a veřejně se dožadovala, aby rozsudek smrti byl uložen všem únoscům. 

Strážcům pořádku se však její veřejná kampaň pranic nelíbila a nešťastná matka byla odsouzena na 18 měsíců do pracovního tábora za "narušování společenského pořádku" a "vyvolávání negativních vlivů na společnost". Podle čínských zákonů mohou být lidé posláni "na převýchovu", aniž by byli odsouzeni.

Kauza však vyvolala mezi Číňany velké pozdvižení a vlna veřejného rozhořčení po týdnu donutila justici Tchang Chuej propustit. A nyní čtyřicetiletá Číňanka slaví další vítězství. V pondělí ji soud ve městě Čchang-ša v provincii Chu-nan přiznal odškodnění ve výši 2 941 jüanů (asi 9 600 korun) za "porušení osobní svobody" a "zavinění psychické újmy".

Zmizí pracovní tábory?

Oficiální omluvy se ale nedočkala. Mluvčí soudu sdělil agentuře AFP, že soud její požadavek na psanou omluvu odmítl. "Lidé, kteří s tím mají co do činění, se už omluvili u soudu," uvedl mluvčí.

Sama Tchang Chuej o průběhu řízení informovala na svém blogu. "Formální omluvy jsme sice nedosáhli, ale ostatní požadavky vyslyšeny byly," řekl k případu Tchang Chuejin obhájce. Tchang Chuej na svém osobním blogu pouze vzkázala "Všem vám děkuji".

Mnoho lidí ale rozsudek spíše pobouřil. Vadí jim nízké odškodné a také fakt, že se Tchang Chuej nedočkala požadované omluvy. "Vyhrála soudní řízení, ale po finanční stránce prohrála. Za sumu, kterou ji přiřkli, si nekoupí ani doutník zkorumpovaného úředníka," reagoval jeden z uživatelů sociální sítě Sina Weibo.

Podle BBC je však rozsudek v kauze Tchang Chuej do jisté míry přelomový. Čínští lídři si uvědomují, že systém pracovních táborů a převýchovy se setkává s čím dál větším odporem a uvažují o jeho reformách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video