Tchajwanský generál Lo Hsien-čche

Tchajwanský generál Lo Hsien-čche | foto: AP

Tchajwanci zatkli generála, který léta prováděl špionáž pro Čínu

  • 8
Tchajwanské úřady na konci prosince zatkly generála Lo Hsien-čchea. Vysoce postavený armádní představitel léta předával tajné informace Pekingu. Tchajwanský ministr obrany přiznal, že jde o nejhorší případ špionáže za poslední půlstoletí.

Jednapadesátiletý generál byl šéfem armádního telekomunikačního a elektronického oddělení a Číňané ho zřejmě naverbovali při jeho působení v Thajsku mezi lety 2002 a 2005.

"Nevíme to zcela jistě, ale není důvod se domnívat, že se špionáží pro Čínu přestal i po svém návratu na Tchaj-wan," řekl agentuře AFP vysoce postavený člen ministerstva obrany.

Peking se může přes Tchaj-wan dostat k datům USA

Zatím není jasný rozsah škod, které Lo armádě napáchal, ale podle vojenských analytiků mohou být nedozírné. Podle tchajwanských médií navíc vyšetřovatelé našli v jeho bytě velmi citlivé dokumenty.

VZTAHY ČÍNY A TCHAJ-WANU

Vztahy jsou napjaté od roku 1949, kdy Mao Ce-tung vyhrál občanskou válku a jeho rival Čankajšek utekl na Tchaj-wan a odtrhl ho od nadvlády pevninské Číny. Vyřešení sporu mezi oběma zeměmi může trvat roky, protože obě strany budou pečlivě zvažovat rizika, která z případného přátelství plynou.

Podle AFP ukrýval například detaily systému Po Sheng, který armádě slouží k velení, kontrole a komunikaci. Tchaj-pej ho koupil od firmy Lockheed Martin za více než jeden a půl miliardy dolarů.

Právě tento systém Číňany velmi zajímá, protože se jeho prostřednictvím mohou Tchajwanci dostat k datům amerických zpravodajských služeb. V jeho bytě prý byly schované i dokumenty o dodávkách 30 bojových vrtulníků Apache nebo detaily o armádní optické komunikační síti.

Ministerstvo obrany okamžitě vytvořilo speciální skupinu, která by měla zmírnit škody, jež Lo svojí několikaletou špionáží napáchal. Podle zdrojů BBC však generál neměl přístup k citlivým datům amerických tajných služeb.

Skandál zjitří vztahy s Čínou i USA

Lo Hsien-čche je nejvýše postaveným tchajwanským činitelem, který byl obviněný od roku 1960, kdy za mřížemi skončil někdejší zástupce ministra obrany. Skandál může poškodit vztahy Tchaj-wanu k Číně, které se začínají od roku 2008 oteplovat.

Mohou ale narušit i vztah s Američany, kterým se nebude chtít na ostrov, nad nímž visí mrak komunistické špionáže, posílat stíhačky F-16 a vyspělé ponorky. Tedy zbraně, které Tchaj-wan potřebuje na obranu proti mocnému sousedovi, který ostrov stále považuje za své území a čas od času pohrozí vojenskými manévry.

Pravdou zůstává, že i když se vztahy Tchaj-peje s Pekingem po příchodu nového tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua značně zlepšily, agenty rudé Číny ostrov stále láká a špionážní aktivita bují stále více. Analytici to nazývají "válkou bez kouře".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video