Tažení proti pivu v Rusku pokračuje

  • 26
Po omezení reklamy na pivo se ruští poslanci chystají k dalším sankcím. Chtějí zakázat pití piva na veřejných místech, na ulicích, v parcích, stadionech a v blízkosti škol a nemocnic. Pivo se tak bude moci konzumovat pouze v barech, restauracích, pubech nebo u stánků, kde se bude čepovat.

Ruské pivovary se obávají o své tržby. Pouliční pití piva je v Rusku jedním z nejrozšířenějších způsobů konzumace nápoje především u mladých lidí. Až 30 procent piva se vypije okamžitě po zakoupení, uvádí zástupci Svazu ruských pivovarů.

"Jestli se přijme takový zákon, bude to opravdová rána pro náš průmysl, protože podmínky pro kulturní spotřebu piva v Rusku nejsou," uvedl zástupce svazu Alexandr Troickij.

Vzhledem k tomu, že chystané nařízení nezakazuje pití nízkoalkoholických míchaných nápojů, jejichž součástí je vodka nebo gin, počítají pivovary s tím, že by mohli ztratit část svých odběratelů. Pivovary vyčíslují ztráty na 1,2 až 1,6 miliard dolarů za rok (31 až 42 miliard korun).

Napříště by tak bylo možné veřejně konzumovat pivo jen na místech k tomu určených, tedy u stánků, kde se čepuje. Za nedodržení nařízení bude hrozit finanční sankce od 100 rublů. Příznivci pití piva na čerstvém vzduchu ale nepočítají s tím, že by se svého zvyku vzdali.

"Už dávno je zakázáno pít na ulicích víno, a stejně se pije. Tak to bude i s pivem. A když budou chtít pokutu, řeknu, že nemám peníze, jako to říkám revizorům v autobuse. Nebo jako v Americe, budu schovávat láhev do tašky," uvedl devatenáctiletý student sociálních věd Vitalij, pijící pivo u jedné ze stanic moskevského metra.

Právě mladá generace patří dnes mezi největší příznivce zlatého moku. Podle údajů moskevského Vědeckovýzkumného ústavu narkologie se počet mladých lidí holdujících pivu za poslední čtyři roky zvýšil o 13 procent. Při průzkumu, kterého se zúčastnilo asi 5000 žáků moskevských škol a učilišť, vyplynulo, že 40 procent jich pije pivo pravidelně.

Poslanci zatím neřešili případy obcházení zákona. Přesně definována nejsou ani místa, kde by se pivo mohlo pít. Otázkou zůstává i to, zda by se zákaz vztahoval i na podniky, kde se neprodává čepované pivo, ale pouze láhvové. Také není zcela
jasné, zda bude možné pít na veřejnosti pivo nealkoholické.

"Už jsem o tom slyšela. A nesouhlasím s ním. V barech je pivo drahé, všude je plno lidí, kouří se tam. Na ulici je příjemněji," řekla prodavačka v jednom z občerstvovacích stánků na Tverské ulici v Moskvě. Pivo v láhvi či plechovce lze v Moskvě u stánku koupit v průměru za 25 rublů. V restauracích přijde až třikrát dráž.

Nový návrh, který prošel druhým čtením v ruské Státní dumě (dolní komoře parlamentu), zpočátku navrhoval omezení prodeje a pití piva pouze na nezletilé. Později byl rozšířen na celou populaci. V současné době neexistuje v Rusku věkové omezení pro prodej piva.

Omezení veřejné konzumace piva není první sankcí pivního průmyslu. Počátkem září byl přijat nový zákon o reklamě, který významně zkrátil objem reklamy v televizi a rozhlase. Od příštího roku bude zakázáno používat v reklamách na pivo obrazy lidí a zvířat. Proti omezení reklamy piva se postavily nejen pivovary, ale i sportovní kluby, které výrobci piva sponzorují.

Prodavači piva a vína u stánku na trhu Tišinskij v Moskvě v roce 1992.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video