Rvačka taxikářů s policisty a strážníky na Staroměstském náměstí v Praze (16. července 2009)

Rvačka taxikářů s policisty a strážníky na Staroměstském náměstí v Praze (16. července 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Taxikáři už v centru stanoviště nemají. Ale jsou tam

  • 87
Od bitky mezi strážníky a devadesátikorunovými taxikáři, kteří nechtěli opustit štafl na Staroměstském náměstí v Praze, uběhly tři týdny. Jenže taxikáři, kterým město sebralo jedno z nejlukrativnějších stanovišť v metropoli, přesídlili jen o pár metrů dál – například na Fair Place štafl pod Prašnou bránu na náměstí Republiky.

Na těchto místech podle magistrátní vyhlášky nesmí své klienty vyhlížet taxíky, kteří jezdí za více než 28 korun za kilometr. Včera na stanovišti určeném pro tři auta nicméně dva devadesátikorunoví taxikáři parkovali. Tvrzení, že by se sem přistěhovali z nedalekého Staroměstského náměstí, však odmítli.

"Tato místa využíváme už dvacet let. Na stanovišti na Staroměstském náměstí jsme nikdy neparkovali. Nejsme z firmy Sedop," tvrdili svorně taxikáři, kteří nechtěli říci svá jména.

Devadesátikorunoví taxikáři, kteří na náměstí parkovali, patřili do firmy Radiotaxi, které stanoviště pronajímala firma Sedop. Tedy společnost mající ohledně stanoviště na náměstí smlouvu s magistrátem.

Za 28 korun náklady nepokryjeme, tvrdí

Přestože na ceduli označující stanoviště jasně svítily maximální osmadvacetikorunové sazby za kilometr, na sluncem rozpálených dveřích taxíků si každý mohl přečíst daleko vyšší ceny. "Netajím se tím, že jezdím za devadesát devět korun. Je každého věc, aby se podíval nebo i zeptal," mínil jeden z taxikářů.

"Při osmadvaceti korunách na kilometru bychom náklady nepokryli," dodal. Pro tyto úvahy však nemají pochopení ani magistrát a ani strážníci. Překračování vyhláškou stanovených cen je jednoduše proti zákonu, a tak padají pokuty.

"Zpravidla kolem pětistovky. Ale my je platíme," dušovali se taxikáři. Jsou tedy pravděpodobně výjimkou, protože právě za pokuty se na magistrátu devadesátikorunovým taxikářům nahromadily pořádné dluhy. Například do konce roku 2008 byly na magistrát předány pokuty dohromady za téměř šedesát pět milionů korun. Úředníkům se podařilo vymoci jen necelých šestnáct milionů.

Taxikáři jsou prý bez peněz

"Zkoušíme všechny dostupné prostředky včetně exekuce. Nic si na nich ale nevezmeme. Nemají peníze, ani ta auta nejsou jejich," řekl MF DNES mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Většina devadesátikorunových taxikářů, kterým úředníci sebrali ceduli označující stanoviště, se prý přesto z turisticky oblíbeného Staroměstského náměstí nehnula.

"Pořizujeme si dvouhodinové parkovací karty do modrých zón, takže parkujeme například v Pařížské ulici," poznamenal taxikář a předseda odborového sdružení Taxi Praha Pavel Jelínek. Zároveň dodal, že postup magistrátu je podle něj nezákonný. "Magistrát nerespektoval předběžné opatření soudu," nechala se už krátce po bitce slyšet advokátka taxikářů Klára Slámová.

"Dva spory byly rozhodnuty. Třetí však stále běží," dodala advokátka taxikářů Klára Slámová. Taxikáři proto už den před incidentem na Staroměstském náměstí podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Úřad však jakékoliv pochybení odmítá. "Po čtyřech letech nám dal soud zapravdu, že výpověď pro taxikáře byla oprávněná. Praha 1 pak rozhodla, že tu chce mít parkování pro invalidy," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Stanoviště se nevzdají

Devadesátikorunoví taxikáři, kterým kromě osmadvacetikorunové sazby za kilometr vyhláška nařizuje také například jezdit ve žlutých autech s klimatizací, se však "štaflu" vzdát nechtějí.

"Protože třetí spor stále ještě běží a jednání magistrátu bylo nezákonné, požádáme státní policii, aby nám pomohla a stanoviště na Staroměstském náměstí vrátila do původního stavu," vysvětloval taxikář a předseda odborového sdružení Taxi Praha Pavel Jelínek.

Krátce po bitce mezi taxikáři a strážníky začala létat vzduchem četná trestní oznámení. Na policejní služebně skončili tři taxikáři podezřelí z napadení veřejného činitele. Jejich kolegové se pak na oplátku rozhodli soudy zaměstnat také.

"Po zásahu jsme podali asi sedm nebo osm trestních oznámení na jednotlivé strážníky. Mezi nimi i na ředitele městské policie Prahy 1 Miroslava Stejskala," vypočítával Jelínek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video